افسردگی مادران و تاثیرات آن روی کودک

مادرهای افسرده

افسردگی مادران به طور غیرمستقیم بر رفتار و رشد کودک تاثیر می گذارد.

مادران افسرده نگاه منفی تری به فرزند خود دارند. به همین دلیل از فرزندشان بیشتر ایراد می گیرند و او را بیشتر تنبیه می کنند؛ ایرادگیری و تنبیهی که خودش، مشکلات فرزند را بیشتر می کند.

افسردگی مادران به طور غیرمستقیم و از طریق و از طریق جوی که بر خانه حاکم است، بر رشد کودکان تاثیر می گذارد. به بیان دقیق تر، رفتار مادران افسرده، سازمان یافتگی کمتری دارد و فرزندشان را کمتر تحریک می کنند.

اما افسردگی آنان تاثیرات مستقیمی هم بر کودکان می گذارد: مادران افسرده، منابع روان شناختی لازم برای مادری کردن را ندارند و همین قضیه باعث بروز مشکلات رفتاری در فرزندشان می شوند. دانشمندان فهمیده اند مادرانی که نشانه های افسردگی آنان به تدریج فروکش کرده بود، فرزندان کارآمد تری داشتند. از سوی دیگر مادرانی که افسردگی آن ها بیشتر شده بود فرزندان ناکارآمدتری داشتند.

دانشمندان دریافته اند که افسردگی، مادران را به بچه داری بدون مراقبت (یعنی عدم دسترسی هیجانی کودک به مادر، ارتباطات ضعیف، ضد و نقیض رفتار کردن مادر، تنفر و درگیری بیش از حد) رابط می دهند. اما کمپبل (1996) متذکر می شود که افسردگی مادر و سایر آسیب های روانی والدین غالبا با عوامل خطر دیگر همراه می شود و با در نظر گرفتن تمام عوامل خطر، بهتر می توانیم سازگاری کودک را توضیح بدهیم تا صرفا با در نظر گرفتن سلامت روانی والدین.

استرس زندگی و گرفتاری های روزمره نیز با کاستن توانایی های والدین، بر سازگاری کودک تاثیر سوء می گذارد. تحریک پذیری، غم، نفرت و منفی گرایی مادران افسرده، در والدینی که افسردگی بالینی ندارند اما زیر فشارند نیز دیده می شود. عده ای گفته اند که استرس بر خلق والدین تاثیر منفی می گذارد و همین تاثیر زمینه را برای خوب پدر و مادری نکردن والدین و آسیب دیدن کودک فراهم می آورد.

[divider]

.فاطمه امیری  فاطمه امیری روانشناس بالینی و نوروتراپیست

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، نیازی به مراجعه حضوری یا حتی نیازی به تماس تلفنی هم ندارید! با خرید این دوره که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است

می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید)

 

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x