افسردگی مادران و تاثیرات آن روی کودک

مادرهای افسرده

افسردگی مادران به طور غیرمستقیم بر رفتار و رشد کودک تاثیر می گذارد.

مادران افسرده نگاه منفی تری به فرزند خود دارند. به همین دلیل از فرزندشان بیشتر ایراد می گیرند و او را بیشتر تنبیه می کنند؛ ایرادگیری و تنبیهی که خودش، مشکلات فرزند را بیشتر می کند.

افسردگی مادران به طور غیرمستقیم و از طریق و از طریق جوی که بر خانه حاکم است، بر رشد کودکان تاثیر می گذارد. به بیان دقیق تر، رفتار مادران افسرده، سازمان یافتگی کمتری دارد و فرزندشان را کمتر تحریک می کنند.

اما افسردگی آنان تاثیرات مستقیمی هم بر کودکان می گذارد: مادران افسرده، منابع روان شناختی لازم برای مادری کردن را ندارند و همین قضیه باعث بروز مشکلات رفتاری در فرزندشان می شوند. دانشمندان فهمیده اند مادرانی که نشانه های افسردگی آنان به تدریج فروکش کرده بود، فرزندان کارآمد تری داشتند. از سوی دیگر مادرانی که افسردگی آن ها بیشتر شده بود فرزندان ناکارآمدتری داشتند.

دانشمندان دریافته اند که افسردگی، مادران را به بچه داری بدون مراقبت (یعنی عدم دسترسی هیجانی کودک به مادر، ارتباطات ضعیف، ضد و نقیض رفتار کردن مادر، تنفر و درگیری بیش از حد) رابط می دهند. اما کمپبل (1996) متذکر می شود که افسردگی مادر و سایر آسیب های روانی والدین غالبا با عوامل خطر دیگر همراه می شود و با در نظر گرفتن تمام عوامل خطر، بهتر می توانیم سازگاری کودک را توضیح بدهیم تا صرفا با در نظر گرفتن سلامت روانی والدین.

استرس زندگی و گرفتاری های روزمره نیز با کاستن توانایی های والدین، بر سازگاری کودک تاثیر سوء می گذارد. تحریک پذیری، غم، نفرت و منفی گرایی مادران افسرده، در والدینی که افسردگی بالینی ندارند اما زیر فشارند نیز دیده می شود. عده ای گفته اند که استرس بر خلق والدین تاثیر منفی می گذارد و همین تاثیر زمینه را برای خوب پدر و مادری نکردن والدین و آسیب دیدن کودک فراهم می آورد.

[divider]

.فاطمه امیری  فاطمه امیری روانشناس بالینی و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *