از دست دادن دنیای طبیعی

%d8%a7%d8%b2-%d8%af%d8%b3%d8%aa-%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%db%8c-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c

کاشفان مریخ در آینده شاید چیز زیادی در مورد هنر ندانند، اما یکی از هنرمندان معتقد است می تواند چیزی درست کند که آنها دوست خواهند داشت.

این تحقیق با صدای اقیانوس شروع شد. هنرمند مارک ویر برای 6 کودک مبتلا به اوتیسم و 6 فلج مغزی شدید کارگاه صدا برگزار کرد. وی در این باره توضیح می دهد: ” مشاهده می کردم که چگونه کودکان تحت تاثیر صداهای طبیعی و مصنوعی قرار می گرفتند. به نظر می رسید یکی از دختران مبتلا به فلج مغزی به صدای طبیعی دریا واکنش نشان می داد، در حالیکه وی علاقه ای به صدای مصنوعی موسیقی نداشت.

پرستارهای این دختر تعجب کرده بودند. می دانستیم که در فکر این دختر این مسئله وجود نداشت که ” من هفته پیش در ساحل بودم و صدای دریا را دوست دارم. در این شرایط این سوال مطرح می شود که آیا این امر که همه ما در مقابل صداهای طبیعت واکنش نشان می دهیم، موروثی است؟ این سوال آغازگر یک تحقیق بود.

حدودا 20 سال از شروع این پروژه، مارک دچار یک سکته مغزی شد. این مشکل بر روی بینایی چشم چپش تاثیر گذاشت و باعث شد وی در ادامه زندگی خود دچار مشکلات حرکتی و شناختی شود و تمرکز خود را بر روی مشکلات به وجود آمده بگذارد. آثار هنری که پس از آن تولید شدند عبارت بودند از خاطرات مارک که در ماههای پس از سکته مغزی حفظ کرده بود، تصاویری از خود مارک که به صورت دیجیتالی و سه بعدی جمع آوری شده بودند و مجسمه سازی تعاملی صوتی که به کودکان ناشنوا و کم بینا تجربه ضبط صدا را می داد. این تجربه قابلیت های حواس افراد و همچنین مشکلات مربوط به آن ها را نشان می داد.

مارک با توجه به تجربه ای که در خاصیت آرام بخشی امواج به دست آورده بود، 50 نمونه صدای طبیعی و 50 نمونه صدای غیرطبیعی را جمع اوری کرد. سپس با هکاری دیگر محققان این صداها را برای شرکت کنندگان در تحقیق اجرا کرده و با استفاده از اسکنر MRI فعالیت های مغزی آنها را ثبت کرد.

افراد شرکت کننده توجه کمتری به صداهای غیرطبیعی داشتند، اما به صداهای طبیعی، صداهایی که حتی قبلا نشنیده بودند، واکنش نشان می دادند. پس از بررسی یافته های مربوط به این آزمایش صوتی، مارک توجه خود را به سمت زمایشات بصری تغییر داد. در فوریه 2015 کار خود را با نیکلا استریت در دانشگاه استافردشایر امریکا آغاز کرد. نیکلا به بررسی ریشه ها و پیامدهای ترجیحات زیبایی شناختی انسان ها، به ویژه چگونگی تاثیر آنها بر واکنش های انسان به محیط ساختگی و طبیعی، پرداخت.

در انعکاس طبیعت، 16 تصویر متقارن ایجاد شد. نیکلا با استفاده از نرم افزار ردیابی چشم چگونگی واکنش داوطلبان را به این تصاویر اندازه گیری کرد و نتایج آن مورد بررسی قرار گرفتند تا هنری ایجاد شود که وضعیت های روحی و روانی خاصی را تحریک کند. این یک فرایند تکرار شونده است که نتایج به طور مستقیم با فرایند هنری مخلوط می شد.

مححقان در این تحقیق سعی کردند کارهای بصری و شنوایی را در یک قطعه چند رسانه ای با هم ترکیب کنند که پس از آن از طریق آزمایش تصفیه می شدند. هدف از تمام این آزمایش ها و بررسی ها این بود که یک محیط همه جانبه ایجاد شود که باعث ایجاد احساس بهتر در افراد شود، از جمله افرادی که دچار سکته مغزی شده اند. تنظیمات درمانی، مانند بیمارستان ها، یک محیط ممکن برای این برنامه می باشند. محیط هایی که مارک برای انجام آزمایش خود انتخاب می کرد، مانند زندان ها، مدارس و حتی اماکن دور از از دیگران بودند، جایی که دسترسی به نور و صدای طبیعی محدود بود.

درک اثرات مفید محیط طبیعی و مکانیزم آنها محققان را بر این داشت که فضاهایی برای انطباق بهتر با نیازهای انسان فراهم کنند. آنها امیدوارند که فناوریهایی که با این پروژه ایجاد شده اند بتوانند به رفع خستگی و احساس غربت کمک کنند.

منبع:

https://www.newscientist.com/article/2096555-missing-the-natural-world-just-add-multimedia/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *