ارگونومی در کار با کامپیوتر

 

 ارگونومی علمی است که اثرات کار و محیط آن و ابزار کار را بر روی انسان نشان می دهد و با استفاده از اصول آناتومی ، فیزیولوژی و مکانیک ، بیان می کند که بهترین روش برای استفاده از انرژی افراد در محیط کار کدام است .

برای مثال روش مناسب برای بلندکردن اشیاء یا روش مناسب نشستن کدام است . علم ارگونومی در واقع طوری است که اشیا را سازگار با بدن انسان می کند و در این حالت انسان بهترین کارکرد خود در محیط کار را دارد.

استفاده از اصول ارگونومی باعث می شود که افراد در رفاه و آسیاش بیشتری باشند، از حوادث شغلی به میزان زیادی پیش گیری شود، تولید افزایش یابد و از همه مهم تر اختلالات اسکلتی- عضلانی ( مثل کمردرد، درد در ناحیه گردن و …) در کارکنان تا میزان بسیار زیادی کاهش یابد.

 

  • ویژگی های صندلی ارگونومیک

ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد . ارتفاع صندلی ، 41 تا 52 سانتی متر توصیه می شود . سطح نشیمنگاه صندلی باید دارای طول و عرض 40 تا 48 سانتی متر باشد . برای افراد چاق صندلی های پهن تر توصیه می شود. ضخامت تشک در حدود 4 تا 5 سانتی متر باشد و رویه آن از جنسی باشد که اصطلاحاً بتواند تنفس کند و لبه جلو صندلی ، گرد و لبه بیرونی آن ، نرم باشد .

زاویه پشتی با تشک صندلی ، حداقل 95 تا 110 درجه باشد . عرض پشتی صندلی باید حداقل 32 تا 36 سانتی متر باشد. ارتفاع پشتی صندلی را نیز بین 50 تا 82 سانتی متر توصیه می کنند . صندلی باید در قسمت قرارگرفتن گودی کمر (ارتفاع 15 تا 20 سانتی متر از پایین) دارای یک قوس محدب و در قسمت پشت دارای یک قوس مقعر باشد. صندلی های مورد استفاده در کار با رایانه بهتر است دسته دار بوده و دسته آن با ارتفاع میز کار مطابقت داشته باشد . همچنین دارای 5 چرخ بوده و چرخان باشد . شیب کف صندلی 5 تا 15 درجه برای تمایل به جلو و 5 درجه تمایل به عقب را امکان پذیر سازد.

 

ارگونومی

 

نکات مهم در هنگام کار پشت میز:

 

  • روشنایی محل کار باید مخلوطی از نور سفید و زرد بوده ( ترجیحاً از لامپ مهتابی استفاده شود) و شدت آن در حدود 300 لوکس باشد .
  • فاصله صفحه مانیتور تا چشمان شما باید بین 50 تا 60 سانتی متر باشد .
  • هر30 دقیقه به اشیایی که در فاصله 6 متری قرار دارند ، چند دقیقه چشم بدوزید .
  • استفاده از میز مناسب که دارای طول و عرض استاندارد باشد.
  • نرمش های مناسب برای محل کار را بیاموزید و به تناوب انجام دهید.
  • یک زیرپایی می تواند به راحت تر بودن حالت پاهای شما کمک زیادی کند.
  • تهویه مناسب اتاق
  • دست ها،مچ ها،ساعدها و بازوها مستقیم و موازی با زمین هستند.

 

 

 

 [divider]

فاطمه امیری  فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *