ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

ارتباط بهتر والدین با نوجوانان
ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

گرچه فرزندان شما در دوره نوجوانی تمایل به مستقل شدن دارند، اما همچنان نیازمند راهنمایی های شما هستند. مکالمات در طی سال ها کمی تغییر کرده اند یا به شدت میزان آنها کاهش یافته است، اما اجازه ندهید این تغییرات شما را گول بزنند. دوره نوجوانی یک زمان بسیار مهم و بحرانی است که لازم است فرزندتان اولین تاثیرات را از شما بگیرد. به فرزند خود نشان دهید که همیشه از لحاظ جسمی و عاطفی در زندگی وی حضور دارید.

زمانی که برای انجام یک مکالمه با فرزند خود آماده هستید، بهتر است این سه عامل مهم را در ذهن داشته باشید.

  1. مکالمه را با آگاهی نسبت به خود آغاز کنید.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که دیدگاه و نظر شما نسبت به خودتان به شدت بر روی نظر فرزند نوجوانتان نسبت به شما نیز تاثیر می گذارد. به علاوه کیفیت روابط شما و مکالماتتان نیز تحت تاثیر دیدگاهتان نسبت به خودتان است. اجازه بدهید اینگونه توضیح دهیم که افراد زندگی شما به طور آگاهانه یا ناآگاهانه آینه ای از اعتقادات شما هستند.

اگر از طرف فرزند نوجوانتان طرد می شوید، به این مسئله فکر کنید که کجا و به چه شکل خود را طرد کرده اید. جالب است که فرزندتان همان اعتقادی را به شما منعکس می کند که مدت ها نسبت به خود به آن فکر می کردید.

به یاد داشته باشید کودکانمان به ما درس هایی می دهند و مسائلی را برایمان آشکار می کنند که اغلب نمی خواهیم به آنها توجه کنیم. اما اگر به این مسائل توجه بیشتری داشته باشیم، نه تنها به فرزندمان بلکه با خودمان نیز ارتباط بهتری خواهیم داشت.

بنابراین قبل از اینکه مکالمه ای را شروع کنید ابتدا از خود این سوال را بپرسید: در حال حاضر چه اعتقادی نسبت به خودم دارم؟ یا نسبت به کودک خود چه دیدگاهی دارم؟ آیا این دیدگاه درست است؟

  1. کنجکاو باشید.

زمانی که مکالمه را با نوجوان شروع کرده اید، نسبت به او کنجکاو باشید. به یاد داشته باشید که این زمان فرصت خوبیست که در مورد فرزند خود بیشتر بدانید بدون اینکه سعی کنید وی را قضاوت کنید یا مورد نصیحت قرار دهید. او را تشویق کنید تا احساسات خود را در مورد موقعیت ها و رویدادهای مختلف بیان کند.

نوجوانان بسیار دوست دارند در مورد خود صحبت کنند و بسیار مهم است این کار را انجام دهند. سوالاتی از این قبیل بپرسید که نظر تو در مورد این موضوع چیست؟ یا نسبت به این مطلب چه احساسی داری؟ این زمان بهترین فرصت است که او را بهتر بشناسید و دغدغه های او را کشف کنید. با این کار علاوه بر اینکه به بالا رفتن اعتماد به نفس فرزند خود کمک کرده اید بلکه به حرف های او نیز گوش داده اید.

  1. نوجوان را تحسین کنید.

نوجوانان به شدت به دنبال تحسین و تمجید هستند. یکی از تمایلات آنها دیده شدن، شنیده شدن و تحسین و تشویق می باشد. زمانی که نوجوان در خانه به این تمایلات خود نرسد، در مکان ها و موقعیت هایی اشتباه به دنبال آنها خواهد بود. بنابراین این مسئله بسیار مهم است.

به این منظور بهتر است به شکل فعال بر روی تمام کارهایی که توسط وی انجام داده می شود، توجه داشته باشید و نه اینکه فقط تمرکز خود را بر روی مشکلات معطوف کنید. تکرار بسیار مهم است. به عبارت دیگر نوجوان را مورد تحسین قرار دهید بدون اینکه در مقابل انتظاری داشته باشید. با تحسین و تشویق منظم نوجوان تمایل وی به صحبت کردن با شما بیشتر خواهد شد.

اجازه بدهید تفاوت بین تعریف کردن و تحسین کردن را تعریف کنیم. تعریف کردن خیلی بیرونی است، به عنوان مثال دختر یا پسر شما لباسی پوشیده که مورد پسند شماست و از اینکه لباس چقدر به او می آید تعریف می کنید. تحسین به معناری قدردانی از توانایی های فرزندتان است. به عنوان مثال تلاش وی برای رسیدن به هدف، شجاعت او و یا انتخاب عاقلانه ای که انجام داده است.

به هرحال تعریف و تحسین هر دو بسیار مهم هستند و به فرزند شما اجازه می دهد تا ارزش ها و زیبایی های خود را بشناسد.

در خاتمه اینکه برقراری ارتباط با نوجوانان کار بسیار سختی است. در این مسیر نیاز به صبر و تمرین زیاد دارید. ارزش های خود به عنوان والدین را فراموش نکنید، نوجوان خود را تشویق کنید تا افکار و احساسات خود را برایتان بیان کند و شخصیت وی را محترم بشمارید. اگر این گام ها را به دقت و به طور منظم دنبال کنید نوجوان احساس امنیت خواهد داشت.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

 

 

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x