ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

ارتباط بهتر والدین با نوجوانان
ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

گرچه فرزندان شما در دوره نوجوانی تمایل به مستقل شدن دارند، اما همچنان نیازمند راهنمایی های شما هستند. مکالمات در طی سال ها کمی تغییر کرده اند یا به شدت میزان آنها کاهش یافته است، اما اجازه ندهید این تغییرات شما را گول بزنند. دوره نوجوانی یک زمان بسیار مهم و بحرانی است که لازم است فرزندتان اولین تاثیرات را از شما بگیرد. به فرزند خود نشان دهید که همیشه از لحاظ جسمی و عاطفی در زندگی وی حضور دارید.

زمانی که برای انجام یک مکالمه با فرزند خود آماده هستید، بهتر است این سه عامل مهم را در ذهن داشته باشید.

  1. مکالمه را با آگاهی نسبت به خود آغاز کنید.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که دیدگاه و نظر شما نسبت به خودتان به شدت بر روی نظر فرزند نوجوانتان نسبت به شما نیز تاثیر می گذارد. به علاوه کیفیت روابط شما و مکالماتتان نیز تحت تاثیر دیدگاهتان نسبت به خودتان است. اجازه بدهید اینگونه توضیح دهیم که افراد زندگی شما به طور آگاهانه یا ناآگاهانه آینه ای از اعتقادات شما هستند.

اگر از طرف فرزند نوجوانتان طرد می شوید، به این مسئله فکر کنید که کجا و به چه شکل خود را طرد کرده اید. جالب است که فرزندتان همان اعتقادی را به شما منعکس می کند که مدت ها نسبت به خود به آن فکر می کردید.

به یاد داشته باشید کودکانمان به ما درس هایی می دهند و مسائلی را برایمان آشکار می کنند که اغلب نمی خواهیم به آنها توجه کنیم. اما اگر به این مسائل توجه بیشتری داشته باشیم، نه تنها به فرزندمان بلکه با خودمان نیز ارتباط بهتری خواهیم داشت.

بنابراین قبل از اینکه مکالمه ای را شروع کنید ابتدا از خود این سوال را بپرسید: در حال حاضر چه اعتقادی نسبت به خودم دارم؟ یا نسبت به کودک خود چه دیدگاهی دارم؟ آیا این دیدگاه درست است؟

  1. کنجکاو باشید.

زمانی که مکالمه را با نوجوان شروع کرده اید، نسبت به او کنجکاو باشید. به یاد داشته باشید که این زمان فرصت خوبیست که در مورد فرزند خود بیشتر بدانید بدون اینکه سعی کنید وی را قضاوت کنید یا مورد نصیحت قرار دهید. او را تشویق کنید تا احساسات خود را در مورد موقعیت ها و رویدادهای مختلف بیان کند.

نوجوانان بسیار دوست دارند در مورد خود صحبت کنند و بسیار مهم است این کار را انجام دهند. سوالاتی از این قبیل بپرسید که نظر تو در مورد این موضوع چیست؟ یا نسبت به این مطلب چه احساسی داری؟ این زمان بهترین فرصت است که او را بهتر بشناسید و دغدغه های او را کشف کنید. با این کار علاوه بر اینکه به بالا رفتن اعتماد به نفس فرزند خود کمک کرده اید بلکه به حرف های او نیز گوش داده اید.

  1. نوجوان را تحسین کنید.

نوجوانان به شدت به دنبال تحسین و تمجید هستند. یکی از تمایلات آنها دیده شدن، شنیده شدن و تحسین و تشویق می باشد. زمانی که نوجوان در خانه به این تمایلات خود نرسد، در مکان ها و موقعیت هایی اشتباه به دنبال آنها خواهد بود. بنابراین این مسئله بسیار مهم است.

به این منظور بهتر است به شکل فعال بر روی تمام کارهایی که توسط وی انجام داده می شود، توجه داشته باشید و نه اینکه فقط تمرکز خود را بر روی مشکلات معطوف کنید. تکرار بسیار مهم است. به عبارت دیگر نوجوان را مورد تحسین قرار دهید بدون اینکه در مقابل انتظاری داشته باشید. با تحسین و تشویق منظم نوجوان تمایل وی به صحبت کردن با شما بیشتر خواهد شد.

اجازه بدهید تفاوت بین تعریف کردن و تحسین کردن را تعریف کنیم. تعریف کردن خیلی بیرونی است، به عنوان مثال دختر یا پسر شما لباسی پوشیده که مورد پسند شماست و از اینکه لباس چقدر به او می آید تعریف می کنید. تحسین به معناری قدردانی از توانایی های فرزندتان است. به عنوان مثال تلاش وی برای رسیدن به هدف، شجاعت او و یا انتخاب عاقلانه ای که انجام داده است.

به هرحال تعریف و تحسین هر دو بسیار مهم هستند و به فرزند شما اجازه می دهد تا ارزش ها و زیبایی های خود را بشناسد.

در خاتمه اینکه برقراری ارتباط با نوجوانان کار بسیار سختی است. در این مسیر نیاز به صبر و تمرین زیاد دارید. ارزش های خود به عنوان والدین را فراموش نکنید، نوجوان خود را تشویق کنید تا افکار و احساسات خود را برایتان بیان کند و شخصیت وی را محترم بشمارید. اگر این گام ها را به دقت و به طور منظم دنبال کنید نوجوان احساس امنیت خواهد داشت.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *