اختلال کنترل تکانه چیست؟

اختلال کنترل تکانه 5

ویژگی که ما را از دیگر موجودات متمایز می کند، توانایی ما در کنترل محرک ها و بلوغ روانی ماست. بسیاری از ما قبل از عمل فکر می کنیم. اما این امر برای افرادی که مبتلا به اختلال کنترل تکانه هستند، زیاد راحت نیست. افراد مبتلا به این اختلال نمی توانند در مقابل اجبارها و محرک های بیرونی خود را کنترل کنند، حتی اگر این موارد باعث آسیب زدن به خود و دیگران شوند. اختلالات کنترل تکانه عبارتند از اعتیاد به الکل و مواد مخدر، اختلالات خوردن، قمار اجباری، توهمات جنسی و رفتارهایی شامل درگیری با اشیاء، درد و رنج، کندن موها به صورت وسواسی، سرقت، آتش بازی و حملات انفجاری متناوب ناشی از خشم.

برخی از این اختلالات، از قبیل اختلالات انفجاری متناوب، جنون سرقت، جنون ایجاد حریق، قمار اجباری و وسواس کندن مو، شروع مشابهی دارند و پیشرفت آنها نیز همسان است. معمولا قبل از شروع این اختلالات فرد احساس افزایش تنش و یا تحریک می کند. در طول انجام این فعالیت ها فرد لذت می برد و یا احساس تسکین خواهد کرد، اما پس از آن ممکن است خود را سرزنش کرده و احساس گناه و پشیمانی کند.

این افراد فعالیت های خود را گاهی با برنامه انجام می دهند و گاهی هیچ برنامه ای برای انجام آن ندارند و فوری و آگاهانه کار خود را می کنند. به هرحال بسیاری از آنها به شدت به خاطر این اختلال آزار می بینند و کنترل خود را بر روی زندگی خود از دست می دهند.

تفاوت این اختلال با اختلالات مشابه چیست؟

سایر اختلالات نیز ممکن است شامل کنترل محرک ها باشند، اما ویژگی اصلی آنها این نیست. به عنوان مثال افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) یا جنون بایپولار هم ممکن است در کنترل محرک ها مشکل داشته باشند، اما این مشکل اصلی مبتلایان به این اختلالات نیست.

برخی متخصصان اختلالات کنترل تکانه را به عنوان زیر گروه های دیگری از شرایطی مانند اختلالات اضطراب یا وسواس جبری می دانند. برخی داروها برای درمان افسردگی و اضطراب، در درمان این بیماری نیز موفق عمل کرده اند، به ویژه ضد افسردگی هایی که به عنوان مهار کننده های باز جذب سروتونین مطرح می شوند. این نشان می دهد که سروتونین در بروز این اختلالات نقش مهمی دارند.

چه عاملی باعث بروز اختلالات کنترل تکانه می شود؟

اختلال کنترل تکانه 6

دانشمندان دقیقا نمی دانند چه چیزی باعث بروز این اختلالات می شود. اما عوامل زیادی در بروز این اختلالات نقش دارند، از جمله فاکتورهای فیزیکی یا بیولوژیکی، روانی یا عاطفی و فرهنگی یا اجتماعی. دانشمندان گمان می کنند که ساختارهای خاص مغز – مانند سیستم لیمبیک، وابسته به ساختارهای احساسات و عاطفه و لوب فرانتال، بخشی از قشر مغز که مربوط به توابع برنامه ریزی و کنترل تکانه می شود – بر روی اختلال کنترل تکانه تاثیر می گذارند.

هورمون های مربوط به پرخاشگری و خشونت، مانند تستوسترون، نیز می توانند نقش مهمی در بروز این اختلال داشته باشند؛ به عنوان مثال محققان دریافته اند که زنان بیشتر به اختلالات دارای تهاجم کمتر، مانند کندن مو و جنون سرقت، مبتلا می شوند، در حالیکه مردان بیشتر مستعد ابتلا به جنون ایجاد حریق و اختلال انفجاری متناوب هستند.

به علاوه تحقیقات نوعی ارتباط بین اختلالات تشنجی خاص و رفتارهای تکانشی خشونت آمیز را نشان داده اند. این بررسی ها همچنین نشان داده اند که افرادی که در خانواده خود سابقه اختلال کنترل تکانه را دارند، بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

نگارنده: سمیه محمدی

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «اختلال کنترل تکانه چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *