اختلالات ناشی از اعتیاد الکل!

اختلالات الکلی

اعتیاد به الکل یعنی مصرف زیاده از حد الکل که مضر می باشد. مصرف طولانی مدت و بیش از حد الکل آسیب های جبران ناپذیری به دنبال دارد، از جمله: اختلالات شخصیتی ضداجتماعی، اختلالات خلقی (افسردگی دو قطبی و افسردگی اصلی) و اختلالات اضطراب.

نشانه های اعتیاد به الکل عبارتند از ناتوانی در ترک الکل، استمرار در نوشیدن، بروز مشکلات فردی و کاری و غیره. مصرف الکل عواقب جدی بر روی سلامت و زندگی فرد داشته باشد. وابستگی به الکل یک اختلال پیچیده است که اختلالات بیولوژیکی نیز در پی خواهد داشت. این اختلالات و عناصر مربوط به میزان تحمل و قدرت ترک الکل و مشکلات شناختی می شوند که شامل ولع مصرف و اختلالات رفتاری است. ترک الکل نشانه هایی در پی خواهد داشت که متناسب با شدت وابستگی و نوع الکل مصرفی در افراد متفاوت خواهد بود، اما نشانه های عمومی آن عبارتند از لرزش، حساسیت و آسیب پذیری و تهوع. بالا رفتن مقاومت بدن پاسخی به مصرف الکل می باشد که به دو شکل مقاومت حاد یا مقاومت مزمن رخ می دهد. مقاومت حاد در اثر نوشیدن یک بار الکل رخ می دهد و زمانی بیشتر می شود که غلظت الکل خون بالا می رود. مقاومت مزمن در طولانی مدت اتفاق می افتد، زمانی که تحمل بیشتری نسبت به اثرات مستی الکل وجود دارد، و در نتیجه فرد مبتلا به نوشیدن الکل بیشتر رو می آورد تا اثر مورد نظر را به دست آورد.

یکی دیگر از اختلالات مصرف الکل که توسط APA نیز تایید شده، سوء مصرف الکل نامیده می شود. سوء مصرف الکل مشابه وابستگی به الکل می باشد که در این حالت توانایی فرد مصرف کننده برای رسیدن به اهداف و انجام مسئولیت ها ضعیف می شود، یا اینکه روابط فردی و اجتماعی وی تحت تاثیر سوء مصرف الکل قرار خواهد گرفت. برخلاف فردی که دارای وابستگی به الکل است، فردا مبتلا به سوء مصرف الکل دچار مقاومت در برابر مصرف نمی شود یا در صورت ننوشیدن، علائم ترک از خود نشان نمی دهد. به هر حال این افراد در طولانی مدت دچار وابستگی به الکل خواهند شد.

اختلالات الکلی بر اثر مصرف طولانی مدت الکل بروز خواهند کرد. این اختلالات بر روی متابولیسم بدن، دستگاه گوارش، سیستم عصبی و مغز استخوان ( ماده ای در استخوان که برای تشکیل سلول های خونی ضروری می باشد) تاثیر گذاشته و می توانند باعث بروز مشکل غدد هورمونی شوند. به علاوه مصرف الکل باعث سوء تغذیه می شود. برخی از اختلالات پزشکی مربوط به مصرف الکل عبارتند از کمبود ویتامین، تغییر در میزان قند و چربی خون، بالا رفتن چربی خون، هپاتیت، کبد چرب، سیروز، ازوفاژیت (التهاب مری)، گاستریت (التهاب پوشش داخلی معده)، زوال عقل، ضربان غیر طبیعی قلب، کاهش پلاکت های خونی (که برای تشکیل لخته خونی مهم هستند) و آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه ها). افراد مبتلا به اضطراب، افسردگی یا اختلالات دوقطبی ممکن است الکل را برای تسکین موقت مشکل خود مصرف کنند. به هرحال تمام اختلالات نام برده قابل درمان خواهند بود.

دلایل اعتیاد به الکل

dark portrait of a man holding his head in despair and having an alcoholic drink

اعتیاد به الکل دارای دلایل رفتاری، بیولوژیکی و ژنتیکی می باشد. از نظر رفتاری، مصرف الکل دارای بازخوردهای داخلی و خارجی می باشد. بازخوردهای داخلی عبارتند از حالتی که یک شخص در زمان مصرف الکل یا پس از آن تجربه می کند. بازخوردهای خارجی نیز واکنش هایی است که دیگران در مقابل نوشیدن الکل نشان می دهند. برخی ممکن است به خاطر فشارهای روحی، پذیرفته شدن در گروه همسالان خود یا رسیدن به برخی حالات خاص (مانند بی قیدی، آسایش، خونسردی و بالابردن روابط اجتماعی خود) و شکل گیری روابط صمیمی الکل مصرف کنند.

مصرف مداوم الکل می تواند به سطوحی از مغز که انتقال دهنده های عصبی شادی هستند،به نام دوپامین، آسیب برساند. انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی موجود در مغز هستند که محرک ها را از یک سلول عصبی به سلولی دیگر انتقال می دهند. وقتی فردی دچار اعتیاد به الکل شده باشد، بخش هایی از مغز وی که دوپامین تولید می کند، تهی شده و فرد نسبت به لذت های زندگی بی تفاوت خواهد شد، در عوض شیمی مغز این فرد آماده وابستگی به الکل خواهد بود.

تحقیقات ژنتیک وجود یک ژن را نشان می دهند که باعث وابستگی به الکل می شود و معمولا از پدر مبتلا به پسران منتقل می شود. دیگر مطالعات ژنتیک نشان داده اند که افرادی که در وابستگان نزدیک خود فرد معتاد به الکل دارند، چهار برابر دیگران بیشتر در معرض خطر خواهند بود. این خطر حتی در مورد کودکانی که به دور از خانواده های بیولوژیکی خود و در خانواده ای کاملا غیرالکلی بزرگ شده باشند نیز صدق می کند، با وجود اینکه اطلاعاتی در مورد خانواده اصلی خود نداشته باشند.

همانطور که ذکر شد اعتیاد به الکل و تمام اختلالات ناشی از آن قابل درمان خواهند بود. در کلینیک فوق تخصصی آلومینا مشاوران و متخصصانی حضور دارند که می توانند در زمینه اعتیادهای مختلف به شما کمک کنند. در صورتی که مشکل یا سوالی در این زمینه دارید، بهتر است به متخصصین این کلینیک مراجعه کنید. برای برقراری تماس می توانید با شماره های روی صفحه وب سایت تماس بگیرید.

نگارنده: سمیه محمدی

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *