آیا تاکنون در مورد اختلال کنترل تکانه شنیده اید؟

اختلال کنترل تکانه 1

اختلال کنترل تکانه (ICD) گروهی از اختلالات روانی است که با تکانشگری – عدم مقاومت در برابر وسوسه یا تحریک هایی که ممکن است به فرد یا دیگران صدمه بزند – همراه است. بسیاری از اختلالات روانی مربوط به تکانشگری عبارتند از مصرف مواد مخدر، اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت مرزی و اختلالات خلقی.

علائم و نشانه های اختلال کنترل تکانه

پنج ویزگی بارز این اختلال عبارتند از: وسوسه شدن، اضطراب فزاینده، لذت از انجام کار مورد نظر، رهایی از اضطراب و در نهایت احساس گناه که ممکن است افزایش یابد یا افزایشی در آن وجود نخواهد داشت. بسته به سن فرد مبتلا، کودک یا بزرگسال، نشانه های این اختلال نیز متفاوت خواهند بود. در حقیقت کنترل تکانه تحت تاثیر محیط زندگی و مرد یا زن بودن فرد قرار می گیرد. مردان بیشتر به این اختلال مبتلا می شوند.

انواع اختلال کنترل تکانه

اختلال کنترل تکانه چند نوع دارد که عبارتند از:

اجبار جنسی

اجبار جنسی عبارت است از افزایش افکار و رفتار جنسی. این اجبار باعث بروز عواقبی در زندگی فرد می شود، از جمله انتخاب مخاطره انگیز شریک زندگی، افزایش احتمال بروز بیماری های مقاربتی و افسردگی. از میزان شیوع این اختلال آمار دقیقی در دست نیست، با این حال تحقیقاتی که اواخر انجام شده شیوع آن بین 5 تا 6 درصد مردم امریکا را نشان داده است که میزان آن بین مردان بیشتر از زنان است.

جنون سرقت

اختلال کنترل تکانه

جنون سرقت با نوعی تحریک برای دزدین همراه است تا به وسیله انجام این عمل احساس فزاینده فرد ارضا شود. در امریکا این جنون مورد بررسی قرار گرفته و در حال حاضر از هر 1000 نفر 6 نفر به این جنون مبتلا هستند.

اعتیاد به اینترنت

اختلال اعتیاد به اینترنت اخیرا مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان گونه ای از ICD در نظر گرفته شده است. ویژگی های این اعتیاد عبارتند از استفاده فزاینده و بیش از حد از اینترنت، چرخیدن در وب سایت های مختلف، قمار و خرید یا کاوش در سایت های مستهجن. گرچه ابتدا تصور می شود این نوع اختلال در مردان رایج تر است، اما در حقیقت زنان نیز به این نوع اختلال دچار می شوند. به هرحال هیچ بررسی اپیدمیولوژیکی در رابطه با میزان شیوع آن انجام نشده است.

وسواس خرید

در وسواس خرید فرد به شدت تمایل به خریدن دارد، حتی اگر نیاز به چیزیی نداشته باشد. این نوع وسواس بیشتر در بین خانم ها شایع است. این نوع وسواس در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی اتاق می افتد و به طور کل نوعی اختلال مزمن محسوب می شود.

اختلال انفجاری متناوب

اختلال کنترل تکانه 3

این اختلال نوعی شرایط بالینی است که در آن فرد نوعی عمل تهاجمی انجام می دهد تا از میزان استرس و تنش خود کاهش دهد.

جنون ایجاد حریق

ااین جنون به این شکل است که فرد به طور مکرر تمایل به شروع آتش سوزی دارد. به خاطر نوع این اختلال، مطالعات انجام شده بر روی ایجاد حریق زیاد قابل درک نیستند. با این حال بررسی های انجام شده بر روی کودکان و بزرگسالانی که از این مشکل رنج می برند، شیوع آن را بین 2.4 و 3.5 درصد در امریکا نشان داده است. به علاوه مشاهده شده که این نوع جنون بیشتر در بین پسران نوجوان شایع است تا دختران همان سن و سال.

 

نگارنده: سمیه محمدی

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *