تکنیک های بازی درمانی برای کودکان مضطرب و افسرده

امروزه از بازی یا بازی درمانی به عنوان روشی برای درمان مشکلات کودکان استفاده می کنند. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند مسائل و مشکلاتشان را حس کنند، با این هدف که ویژگی های روانی خود را بشناسند. در این نوع درمان، به کودک فرصت داده می شود تا احساسات آزاردهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی بروز داده و آنها را به نمایش بگذارد.

کودکان بسیاری از ناراحتیهای خود را در درونشان نگه می دارند. این ناراحتی ها میتواند منشا بسیاری از رفتارهای منفی مانند قشقرق راه انداختن، ترس، اضطراب جدایی و تضاد با همکلاسیها باشد. بازی درمانی، کودک را تشویق میکند که ناراحتی های خود را بشناسد و با کودکان دیگر یا بزرگسالان دربارهٔ آنها صحبت کند.

توجیه

استری هورن معتقد است که کودک می تواند مهارتهای روان شناختی را در بازی درمانی را یاد بگیرد و فرد باکفایتی بشود (۱۹۸۸). او با این روش کاستی های کودک را می شناسد، سپس برای یادگیری مهارتهای لازم، گروههایی را
ترتیب میدهد.

گروههای یادگیری بازی درمانی در زمینهٔ مهارتهای روان شناختی اهداف زیر را دنبال می کنند:

۱. ایجاد ارتباط، نزدیکی و اعتماد

۲. پردازش ذهنی از طریق کلمات، نمادها و تصاویر ذهنی

۳. مقابله با ناکامیها و وقایع ناخوش آیند

۴. سازگاری با هدف و روشی خاص

هدف این است که درمانجو در موارد زیر توانایی نشان دهد:

۱. به کارگیری مهارتهای کلامی

۲. تشخیص و کلامی ساختن احساسات خود

۳.همنوایی با دیگران

۴. آشکار و فاش کردن خود به دیگران

۵. تحمل دامنهٔ وسیعی از رفتارهای دیگران

۶. تحمل احساسات خود

۷. لذت بردن از توجه مثبت دیگران

.۸. پیروی، اطاعت، تسلیم در برابر منابع قدرت منطقی

۹. تمرکز و توجه نسبت به تکالیف

۱۰. بهسازی محیط

۱۱. برخوردهای اجتماعی اولیه و درگیر شدن در مکالمات اجتماعی.

توصيف

لوازم مورد نیاز:
قوطیهای پودر بچه یا هر قوطی دیگری که درب آن بسته شود. قوطیها کاملاً ششسته و خشک شوند که داخل آن زنگ نزند.

کاغذ نقشه کشی و کاغذ تایپ
ماژیک ،چسب، قیچی

 

دستورالعمل:

۱. کاغذ نقشه کشی را به صورت یک نوار با طول و عرضی کافی برای پوشاندن قوطی ببرید. (برای کار گروهی میتوانید این کار را قبلاً انجام بدهید).

۲. از کودک یا کودکان بخواهید یک چیز ترسناک را روی یکی از طرفین نوار کاغذ طراحی کرده و آن را رنگ کند. اگر کودکان ترجیح میدهند ،میتوان از کلمات ترسناک به جای نقاشی های ترسناک استفاده کرد.

۳. زمانی که طراحی یا نوشتن کودک تمام شد از او بخواهید نوار را با چسب به قوطی بچسباند

۴. در قوطی را بگذارید و با قیچی یک سوراخ در سر آن تعبیه کنید. سوراخ باید به حد کافی بزرگ باشد تا قطعات تا شدهٔ کاغذ از آن عبور کند.
۵. نوارهای کاغذ تایپ را ببرید. هر نوار باید به حد کافی بزرگ باشد تا بتوان کلماتی را برروی آن نوشت.

۶. کودک ناراحتیهای خود را بر روی نوار کاغذ می نویسد و سپس هر یکی ازناراحتی ها را قیچی می کند طوری که هر ناراحتی روی یک قطعه کاغذباشد.
۷. کودک قطعه کاغذ ناراحتی خود را تا کرده و در قوطی که خود ساختهمی اندازد.
۸ .هر ناراحتی با همسالان مطرح شده و کودک با آنها سهیم میشود. تشویقشان کنید که این سهیم شدن حمایتگر و بازخوردی (واکنشی) است.

کاربردها

از این روش میتوان در گروه های 6 الی 8 نفره یا به طور انفرادی استفاده کرد.در مورد انواع مختلفی از مشکلات مانند اضطراب جدایی، اختلالهای انفجاری، افسردگی و انواع هراس ها می توان از آن استفاده کرد .

گاهی کودک و یا بزرگسال دوستدار او سعی میکنند که ناراحتی های کودک را مشخص نکنند، این تمرین عینی میتواند موضوعات پنهان را اشکار کند و میتوانند درباره آنها به بحث و ارزیابی بپردازند.

در این روش تأکید میشود که بگوید کدام یک از این ناراحتی ها تحت کنترل او هستند. زمانی که ناراحتی های کودک طبقه بندی شد ، بزرگسال می توانند مهارت های لازم را برای رفع این ناراحتی ها و چگونگی کنترل این ناراحتی ها آموزش دهند.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)