TDCS در اختلالات روانپزشکی کودکان

تی دی سی اس در اختلالات روانپزشکی کودکان

TDCS, TDCS در اختلالات روانپزشکی کودکان

تحقیقات نشان می دهد  برخی از اختلالات بزرگسالی در دوران کودکی یا نوجوانی شروع می شود، برای مثال اختلالات کنترل تکانه، کمبود توجه، بیش فعالی، ترس ها و اضطراب جدایی. شروع این اختلالات در دوران کودکی معمولا با تاخیر در درمان، افزایش دوره بیماری و به دنبال آن نتایج ضعیف بالینی همراه است که سبب می شود افراد هزینه های سنگینی را در زندگی خود متحمل شوند. به همین دلیل بهتر است که استفاده از درمان های جدید مانند TDCS، برای کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار گیرد. TDCS می تواند یک ابزار درمانی و تشخیصی امید بخش برای کودکان و نوجوانان باشد چراکه توانایی ترمیم مغز در این دوره از زندگی بیشتر است. کمک به کودکان بیمار و خانواده آنها در مدیریت مشکلات می تواند از پیشرفت اختلال جلوگیری کند. زمانی که بیماری روانی پیشرفت می کند، تبدیل به بخشی از رفتار کودک شده و درمان آن مشکل تر می شود. با وجود درمان های گوناگون برای بسیاری از اختلالات، با این حال بسیاری از کودکان با اختلالات روانی درمان نمی شوند.

تحریک مغزی با TDCS

TDCS روشی غیر تهاجمی برای تحریک مغز است که نتایج امیدوار کننده ای در اختلالات گوناگون دوران بزرگسالی نشان داده است. در این روش جریان الکتریکی ضعیفی از طریق جمجمه به لایه های زیرین مغز فرستاده می شود و سبب تعدیل تحریک پذیری قشرمغز می شود.

TDCS, TDCS در اختلالات روانپزشکی کودکان

TDCS همچنین می تواند برای بررسی مناطقی از مغز که در مراحل مختلف آسیب شناسی و بهبود درگیر هستند، ابزاری جالب باشد. با این وجود تحقیقات در زمینه کاربرد TDCS در اختلالات دوران کودکی و نوجوانی محدود است. نتایج یکی از مطالعات که اثر بخشی TDCS را در بهبود توانایی زبان بررسی کرده است، نشان داد که بعد از جلسات تحریک با TDCS میانگین نمرات آزمون واژگان به طور قابل توجهی افزایش یافته است. همچنین مطالعه دیگری که بر روی 12 نوجوان 10 تا 17 ساله انجام شد نشان داد که این درمان برای نوجوانان کاملا قابل تحمل بوده و عوارض جانبی جدی ندارد.

TDCS, TDCS در اختلالات روانپزشکی کودکان

تاکنون مطالعات محدودی اثر بخشی TDCS را در درمان افسردکی و اختلال بیش فعالی کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار داده است و نتایج آنها نشان داده است که TDCS در مناطق خاصی از مغز می تواند با افزایش عملکرد شناختی همراه باشد. در دوران کودکی و نوجوانی مغز انسان حساسیت بیشتری نسبت به مداخلات نشان می دهد به همین دلیل احتمال می رود که نتایج بهتری نیز در مقایسه با بزرگسالان مشاهده شود. همچنین ممکن است مداخلات عوارض جانبی بیشتر و یا کمتری نیز نشان دهند. به همین دلیل کاربرد TDCS در سنین کودکی و نوجوانی باید پس از به دست آوردن اطلاعات و مدارک بیشتر و دقیق تر درنظر گرفته شود.

برای مثال مطالعات محدودی اثربخشی TDCS را در کودکان مبتلا به اوتیسم بررسی کرده اند و نتایج آنها نشان داده است که استفاده از TDCS در بهبود علایم رفتاری این کودکان موثر بوده است. تنها راه برای استفاده از این روش جدید انجام مطالعات و تحقیقات بیشتر در این زمینه در کنار درمان های سنتی رایج است.

منبع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369553/

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/treatment-of-children-with-mental-illness-fact-sheet/index.shtml

فریبا زمانی

کارشناس ارشد روانشناسی

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)