سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

کیفیت خواب از کمیت آن مهم تر است!

خواب منقطع بیشتر از کمبود خواب بر خلق تاثیر می گذارد

بعید به نظر می رسد که ما بعد از یک خواب بد شبانه، خلق خوبی داشته باشیم. اما طبق تحقیقات جدید، کیفیت خواب بیشتر از کمیت آن می تواند بر خلق افراد تاثیر بگذارد.

طبق مطالعه ای که توسط نشریه ی خواب (sleep) انجام گرفت، افرادی که خواب آن ها 3 بار متوالی قطع می شد نسبت به کسانی که از نظر زمانی خواب کمتری داشتند، به طور قابل توجهی بیشتر بد شدن خلق خود را گزارش می دادند.

طبق تحقیقات بنیاد ملی خواب، خواب شبانه در بزرگسالان با رده ی سنی 64-18 باید هر شب بین 7 تا 9 ساعت باشد، در حالی که برای سنین 65 سال و بالاتر حدودا بین 7 تا 8 ساعت خواب شبانه کافی است. به گفته ی این بنیاد، خواب کافی می تواند به تقویت سیستم ایمنی، بهره وری و خلق و خو کمک کند.

اما مطالعات جدید نشان می دهند که؛ کیفیت خواب به اندازه ی طول مدت خواب اهمیت دارد.

خواب منقطع تا 31درصد خلق مثبت را کاهش می دهد

محققان در مطالعه ای که بر روی 62 مرد و زن سالم انجام گرفت، اثر خواب منقطع و بی کیفیت را بر خلق و خو بررسی کردند.

این افراد به صورت تصادفی در 3 گروه قرار گرفتند و 3 شب متوالی در یک مجموعه ی تحقیقات بالینی خوابیدند، افراد یک گروه هر شب بدون وقفه خوابیدند، افراد گروه دیگر خوابشان به تاخیر افتاد (کاهش طول مدت خواب)، و گروه سوم عمدا در حین خواب 8 بار بیدار می شدند (خواب منقطع).

مراحل خواب هر یک از افراد در تمام گروه ها به وسیله ی پلی سومنوگرافی، که امواج مغزی، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب و حرکات چشم و پا را در حین خواب ثبت می کند، تحت نظر قرار گرفت.

در پایان هر شب، از شرکت کنندگان خواسته می شد تا گزارش کنند چقدر احساسات مثبت یا منفی، از قبیل خشم یا شادی را تجربه می کنند.

در حالی که تفاوت زیادی در خلق افراد گروه های مختلف بعد از شب اول وجود نداشت، اما بعد از دومین شب، گروهی که خواب منقطع داشتند 31 درصد کاهش خلق مثبت را تجربه کردند و این در حالی بود که افرادی که دچار محرومیت خواب شدند و طول مدت خوابشان کاهش پیدا کرد 12 درصد کاهش خلق مثبت را گزارش دادند. این کاهش پس از شب سوم نیز ادامه یافت.

به گفته ی محققانی که این مطالعه را انجام دادند، بین افرادی که در گروه کمبود خواب و افرادی که در گروه خواب منقطع شرکت داشتند، در هر 3 شب هیچ تفاوت معناداری از نظر خلق منفی وجود نداشت، اما نتایج نشان داد که خواب منقطع تاثیر بیشتری بر کاهش خلق مثبت دارد.

خواب با امواج آهسته (خواب عمیق) ضعیف، ممکن است ارتباط بین بی خوابی و افسردگی را روشن کند

براساس نتایج پلی سومنوگرافی پس از 3 شب، محققان متوجه شدند افرادی که خواب منقطع را تجربه کردند نسبت به افرادی که مدت زمان خوابشان کمتر بود، دوره های کوتاه تری از خواب با امواج آهسته یا خواب عمیق داشتند. خواب با امواج آهسته یا خواب عمیق برای ترمیم و حفظ بدن اهمیت دارد.

محققان همچنین دریافتند؛ در گروهی که خواب منقطع داشتند از دست دادن خواب با امواج آهسته با کاهش خلق مثبت ارتباط معناداری داشت، و اینکه خواب منقطع بر جنبه های خاصی از خلق مثبت، شامل احساس دوستی و همدردی تاثیر می گذاشت.

این تیم اعتقاد دارند که نتایج مطالعه ی آن ها می تواند به روشن ساختن اینکه چرا افراد مبتلا به بی خوابی مزمن، افسردگی را تجربه می کنند کمک کند؛ این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که این افراد به اندازه ی کافی خواب با امواج آهسته یا خواب عمیق ندارند.

نکاتی در مورد بی خوابی

  • بی خوابی زمانی است که شخص در به خواب رفتن یا در خواب ماندن (بارها از خواب بیدار می شود) مشکل دارد.
  • بی خوابی تنها زمانی اختلال تلقی می شود که باعث پریشانی یا اضطراب قابل توجهی گردد، یا در عملکرد روزانه ی فرد تاثیر بگذارد.
  • طبق برآرودها حدود 1 درصد از کودکان و 7 درصد از بزرگسالان در آمریکا بی خوابی دارند.
لینک منبع

 

محقق و مترجم: ندا مهفر

 

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: