کدام ویتامین به کاهش وزن کمک می کند؟

اهمییت ویتامین B12 در کاهش وزن
اهمییت ویتامین B12 در کاهش وزن

ویتامین B12: کاهش وزن، واقعیت است یا خیال؟!

اخیرا، ارتباط بین ویتامین B12 با کاهش وزن و افزایش انرژی نشان داده شده است، اما آیا این ادعا واقعی است؟ بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه خیلی با این موضوع موافق نیستند.

ویتامین B12 در تعدادی از فعالیت های ضروری بدن شامل ساخت DNA و تشکیل گلبول های قرمز خون نقش مهمی ایفا می کند. این ویتامین همچنین در تبدیل چربی و پروتئین به انرژی و کمک به تجزیه ی کربوهیدرات ها نقش دارد.

کمبود ویتامین B12 میتواند منجر به چندین بیماری، به ویژه کم خونی مگالوبلاستیک که به دلیل کمبود تعداد گلبول های قرمز خون ایجاد می شود، گردد. این نوع از کم خونی، مانند بیماری های دیگری که با کمبود ویتامین B12 در ارتباط هستند، می تواند به راحتی با تزریق ویتامین درمان شود.

این ادعا که ویتامین B12 می تواند انرژی را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند از این فرض نادرست می آید که اثر این ویتامین در افرادی با کم خونی مگالوبلاستیک مشابه با افرادی است که سطح ویتامین B12 آن ها طبیعی است.

B12 را از کجا دریافت می کنیم؟

بسیاری از افراد ویتامین B12 را از طریق مواد غذایی خود دریافت می کنند. این ویتامین در غذاهای پروتئینی حیوانی از جمله موارد زیر وجود دارد:

 • غذاهای دریایی
 • گوشت و مرغ
 • تخم مرغ
 • شیر و سایر محصولات لبنی

منابع گیاهی ویتامین B12 نیز عبارتند از:

 • برخی شیرهای گیاهی که غنی شده با B12 هستند.
 • مخمر تغدیه ای (چاشنی)
 • غلات غنی شده

عوامل خطر

از آنجا که اکثر منابع B12 از منابع حیوانی مشتق شده اند، کمبود آن در بین گیاهخواران و وگان ها رایج است. اگر گوشت نمی خورید، از غداهای غنی شده یا مکمل ها استفاده کنید.

سایر افرادی که در خطر کمبود ویتامین B12 قرار دارند عبارتند از:

 • سالمندان
 • افرادی که HIV مثبت هستند.
 • افرادی که جراحی دستگاه گوارش انجام داده اند.
 • افراد مبتلا به برخی اختلالات گوارشی، به ویژه بیماری کرون و بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک اختلال خود ایمنی است که باعث عدم تحمل گلوتن می گردد. افراد مسن یا افرادی که تحت عمل جراحی معده قرار گرفته اند به طور کلی سطوح پایین تری از اسید معده دارند. که این امر می تواند منجر به کاهش جذب ویتامین B12 از غذاهای حیوانی شود. برای این افراد، دریافت ویتامین B12 از طریق غذاهای غنی شده یا مکمل ها می تواند گزینه ی بهتری باشد. همچنین، افرادی که برای دیابت داروی متفورمین مصرف می کنند بالاترین میزان خطر کمبود ویتامین B12 را دارند.

میزان بیشتری از ویتامین B12 را در رژیم غذایی خود قرار دهید

مکمل ها

بهترین راه کاهش وزن
کاهش وزن با ویتامین B12

افرادی که در خطر کمبود ویتامین B12 قرار دارند، روش های زیادی برای اضافه کردن این ویتامین به رژیم غذایی خود دارند. درست مانند هر نوع ویتامین و مواد معدنی دیگری در بازار، مکمل های B12 نیز در سوپرمارکت ها و داروخانه ها در دسترس هستند. B12 همچنین در مکمل های ب کمپلکس، که تمام هشت نوع ویتامین B را در یک دوز واحد ترکیب می کند وجود دارد.

شما می توانید دوزهای بالاتر B12 را از طریق تزریق دریافت کنید، که یک روش رایج برای کاهش وزن است. پزشکان معمولا تزریق دوزهای بالاتر از حد متوسط B12 را برای افراد مبتلا به کم خونی مگالوبلاستیک و سایر بیماری های مرتبط با کمبود ویتامین B12 توصیه می کنند. این نوع تزریق اغلب نیاز به نسخه ی پزشک دارد.

رژیم

غذاهایی که ویتامین B12 به طور طبیعی در آن ها وجود ندارد، از قبیل غلات صبحانه، نیز می توانند با B12 غنی شوند. این کار می تواند برای افرادی با خطر کمبود ویتامین B12 مفید باشد. اطلاعات تغذیه ای نوشته شده روی برچسب های مواد غذایی را بررسی کنید تا ببینید که غنی شده با B12 باشند.

موسسه ی ملی بهداشت (NIH) برای همه ی افراد بالای 14 سال مصرف 2.4 میکروگرم از ویتامین B12 را در هر روز توصیه می کند. در میزان مصرف توصیه شده ی این ویتامین برای زنان و مردان هیچ تفاوتی وجود ندارد. بارداری، دوز توصیه شده برای زنان را، هم در طول بارداری و هم پس از آن (برای تغذیه ی بهتر کودک)  افزایش می دهد.

[button color=”blue” size=”medium” link=”https://www.healthline.com/health/vitamin-b12-weight-loss#overview1″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)