چرا کمال­ گرایی خوب نیست؟

, چرا کمال­ گرایی خوب نیست؟

 

چرا کمال­گرایی خوب نیست؟

در شرایط پرفشار، هورمون استرس در افراد کمال­گرا افزایش می­یابد

 

  • نتایج یک مطالعه آزمایشی نشان داد که در موقعیت­های دشوار، افراد کما­ل گرا نسبت به افرادی که استاندارهای قابل دستیابی دارند؛ استرس بیشتری را تجربه می­کنند.

این مطالعه توسط محققان آلمانی و سوئیسی چون پترا ریتز، دکترای روانشاسی بالینی و بخش رواندرمانی دانشگاه زوریخ سوئیس انجام شده است. آنها به مطالعه کمال­گرایی بر روی 50 مرد سالم به لحاظ روانی و فیزیکی با میانگین سنی 42 سال پرداختند. در آزمایشگاه، مردان به پرسشنامه 35 سوالی کمال گرایی درباره استانداردهای شخصی و نگرانی­هایشان درباره اشتباه کردن پاسخ دادند. پرسشنامه کمال­گرایی نشان داد که 24 نفر از مردان معیارهای کمال­گرایی را دارند. این افراد نسبت به سایر اعضای گروه نمونه احساس خستگی و اضطراب بیشتری را گزارش نمودند.

علاوه بر آن از  افراد شرکت کننده در مطالعه،  نمونه خون و بزاق نیز گرفته شد. محققان سطح هورومون استرس کورتیزول و سایر مواد شیمیایی مرتبط با استرس را اندازه­گیری کردند. هیچ تفاوت معناداری میان نمونه ­های بزاق و خون دو گروه افراد نمونه مشاهده نشد. اما این نتایج زمانی که محققان افراد را در موقعیت استرس­ زا قرار دادند؛ تغییر کرد.

کمال­گرایی در شرایط استرس ­زا

این افراد در دو موقعیت استر­س­زا قرار گرفتند: 1- مصاحبه شغلی  2- پاسخ دادن شفاهی به یک سوال ریاضی در برابر دو مخاطب مرد و زن

محققان همچنین فشار خون و ضربان قلب افراد را طی انجام آزمون ارزیابی کردند. پس از آن مردان برای یک ساعت در یک اتاق آرام منتظر ماندند و نمونه­ های بزاق و خون آنها چندین بار در طول زمان گرفته شد.

  • سطح هورمون کورتیزول بزاق در افراد کمال­گرا در طول تست افزایش یافت و تا حدود 20 دقیقه نیز در سطح بالا باقی ماند. این در حالی است که این مدت زمان برای مردانی که کمال­گرایی پایین تری داشتند حدود ده دقیقه کمتر بود.
  • یک ساعت پس از انجام آزمون، مردان کمال­گرا هنوز هم سطح کورتیزول بزاق بالاتری نسبت به سایرین داشتند.

 

لینک منبع

https://www.webmd.com/balance/news/20070504/why-perfectionism-isnt-perfect

 

 

, چرا کمال­ گرایی خوب نیست؟   مترجم: دکتر زهرا بابایی، دکترای تخصصی روانشناسی بالینی 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)