چرا وقتی هدف خاصی دارید، نباید به کسی بگویید؟

 

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا ما نباید اهدافمان را با صدای بلند اعلام کنیم؟ آیا می دانید چرا خیلی از اوقات در اهدافی که از قبل تعیین کرده ایم و با دیگران درمیان گذاشته ایم، شکست می خوریم؟

در سال 1926، کورت لوین، موسس روانشناسی اجتماعی روی این موضوع پژوهش کرد و به این نتیجه رسید که وقتی که شما آرزو و یا هدفی را که در آینده دارید را به کسی می گویید، در ذهن شما این موضوع معنای واقعیت را پیدا می کند ! این موضوع باعث می شود که شما حس خوبی پیدا کنید. حس خوبی که باید بعد از تلاش برای آن هدف پدید بیاید، با درمیان گداشتن هدفتان با یک دوست تا حد زیادی برآورده می شود. و این موضوع یعنی که شما دیگر انگیزه قبل برای رسیدن به آن را ندارید!!

پیتر گولویزر یک کتاب در این مورد نوشته. و در سال 2009 اون یک سری تست های جدید انجام داه که آنها رو منتشر ساخته. اين آزمايش به اين صورت است: 163 نفر طی 4 تست جداگانه هرکسی اهداف خودش رو نوشت، و بعد نصف آنها در اتاق تعهد و نظرشون رو نسبت به آن هدف گفتند، اما نصف آنها هدفشون رو اعلام نکردند. و هر کدومشون 45 دقیقه فرصت داشتند که روی آن هدف کار کنند و که آن کارها بطور مستقیم افراد رو به سمت آن هدف هدایت می کرد، اما به آنها گفته شد در هر زمانی می توانید کار رو متوقف کنید. حالا می بینیم که آنهایی که سکوت کرده بودند بطور متوسط 45 دقیقه را صرف انجام کار برروی آن هدف کردند، و وقتی که از آنها بعد از کار پرسیدیم آنها گفتند کارهای زیادی نیاز است تا به آن اهداف برسند. اما آنهایی که هدفشون رو اعلام کرده بودند کار رو بعد از 33 دقیقه بطور میانگین رها کردند. و وقتی که از آنها پرسیدیم علت این کار رو گفتند که به آن هدف خیلی نزدیک شدند.

 

سکوت درباره اهداف

 

 

 

پس اگر که موضوع این طور باشه ما باید چه کار کنیم؟ شما می توانید وسوسه تشویق اطرافیان را نادیده بگیرید. سعی کنید این لذت را کمی به تاخیر بیاندازید. این موضوع را درک کنید که مغز شما کلام شما را با کار شما اشتباه میگیرد !

اگر شما واقعا نیاز دارید که با کسی صحبت کنید، می توانید این کار را طور دیگری انجام دهید، طوری که آن حس رضایت را به شما ندهد. مثلا : من واقعا می خوام که در این ماراتون شرکت کنم پس نیاز دارم که 5 دفعه در هفته تمرین کنم و اگه این کار رو نکنم، باید خودم رو تنبیه کنم. باشه؟؟

 

 

منبع :  TED TALK

 

 

 

[divider]

 

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)