واژینیسموس ، علل و علائم

علت واژینیسموس چیست؟
واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟

در برخی خانم ها عضلات واژن در هنگام دخول به طور غیر ارادی و مداوم منقبض می شوند. این عارضه واژینیسموس نامیده می شود. انقباض عضلات واژن باعث مختل شدن رابطه جنسی یا بروز درد در هنگام دخول خواهد شد.

انقباض عضلات ممکن است در زمان برقراری رابطه جنسی و دخول، یا در زمان استفاده از تامپون و یا لمس اطراف واژن زن رخ دهد. واژینیسموس بر روی ارگاسم تاثیری ندارد، اما مانع دخول و برقراری یک رابطه جنسی کامل می شود.

معاینه لگن معمولا هیچ علتی برای بروز این انقباض ها نشان نمی دهد. هیچ یک از مشکلات جسمی نیز باعث بروز واژینیسموس نمی شوند.

اختلالات جنسی در زنان و مردان بروز می کند و معمولا هم قابل درمان هستند. اگر به نوعی اختلال جنسی دچار هستید، نباید شرمسار باشید یا احساس گناه کنید. این نوع اختلالات بر روی نوع روابط و کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارند و بهتر است سریعتر درمان شوند.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو نوع تقسیم می شود:

  • واژینیسموس اولیه. زمانی که دخول به واژن اصلا اتفاق نیفتاده است.
  • واژینیسموس ثانویه. زمانی دخول به واژن امکان پذیر بوده است، اما بنا به دلایلی، مانند جراحی زنان یا پرتو درمانی، دیگر امکان پذیر نیست.

دیسپارونیا (Dyspareunia) اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک است. این مشکل اغلب ب واژینیسموس اشتباه گرفته می شود، اما علت دیسپارونیا معمولا کیست ها، بیماری های التهابی لگن یا آتروفی واژن است.

علل بروز واژینیسموس

همیشه دلیلی برای بروز واژینیسموس وجود ندارد. علل بروز این عارضه معمولا با سوء استفاده های جنسی گذشته، رویدادهای ناگوار، روابط جنسی دردناک در گذشته و عوامل عاطفی ارتباط پیدا می کند. در برخی موارد نیز هیچ علت دقیقی نمی توان برای آن پیدا کرد.

برای تشخیص پزشک معایناتی انجام خواهد داد و در مورد سوابق پزشکی و جنسی فرد سوالاتی می پرسد. این سوابق می توانند علل بروز این انقباض ها را مشخص کنند.

گزینه های درمانی برای واژینیسموس

واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. درمان این عارضه معمولا شامل آموزش، مشاوره و انجام برخی حرکات ورزشی است.

سکستراپی و مشاوره

آموزش معمولا شامل یادگیری آناتومی بدن و اتفاقاتی است که در زمان برقرری رابطه و اوج لذت جنسی یا ارگاسم رخ می دهد. در زمان آموزش اطلاعاتی در مورد عضلات واژن ارائه می شود. به این ترتیب می توانید متوجه شوید بخش های مختلف بدن چطور کار می کنند و چگونه به عوامل بیرونی پاسخ می دهند.

در جلسه مشاوره ممکن است تنها شما حضور داشته باشید و یا به همراه پارتنر خود باشید. کار با مشاوری که متخصص اختلالات جنسی است، موثر خواهد بود. تکنیک های ریلکسیشن و هیپنوتیزم باعث افزایش آرامش فرد شده و باعث راحتی بیشتر در زمان برقراری رابطه جنسی می شوند.

دیلاتور یا dilator های واژن

پزشک یا مشاور طریقه استفاده از دیلاتورهای واژن یا گشاد کننده های واژن را آموزش می دهد. دیلاتورها ابزارهای مخروطی شکلی هستند که در اندازه های مختلف وجود دارند و وارد واژن می شوند. دیلاتورها به مرور و در جلسات مختلف بزرگتر می شوند تا به این ترتیب ماهیچه های واژن آماده شوند.

تمرین های کگل

برای انجام تمرینات کگل باید عضلاتی را که کنترل کننده دفع ادرار هستند، منقبض کنید. تمرینات کگل را می توانید به صورت زیر انجام دهید:

  • مثانه خود را خالی کنید.
  • عضلات کف لگن را منقبض کرده و تا 10 بشمارید.
  • این عضلات را شل کرده و تا 10 بشمارید.
  • این تمرین را 10 مرتبه و سه بار در روز انجام دهید.

بهتر است عضلات شکم، باسن یا ران ها را در گیر این تمرین نکنید تا نتیجه بهتری دریافت کنید.


تیم تحقیقاتی این نوشتار

 

واژینیسموس, واژینیسموس ، علل و علائم

دکتر سینا قاسمی

روانپزشک و روان درمانگر، متخصص روانپزشکی و درمانگر ویژه فوق تخصصی در حیطه زوج درمانی و اختلالات جنسی زنان و مردان

 

واژینیسموس, واژینیسموس ، علل و علائم

مریم عبداللهی 

روانشناس ،نوروتراپیست،رفتاردرمانگر بهداشت و رفتار جنسی با سابقه درخشان و موفقیت  در درمان  واژینیسموس

روان درمانگر اختلالات جنسی ( مشکلات میل جنسی، واژینیسموس و مشکلات روابط زناشویی)


[button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.healthline.com/health/vaginismus#outlook5″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان اضطراب در منزل بدون دارو