قرص کلونازپام و همه چیزهای مهم در مورد عوارض و اثراتش

قرص کلونازپام چیست؟

قرص کلونازپام جزو داروهای بنزودیازپینی طبقه بندی می شود. و عمدتا برای درمان اضطراب ؛بیخوابی و تشنج استفاده می شود.

دوز کلونازپام کاملا بستگی به نظر پزشک و دلیل مصرف و شرایط بیمار (وزن و قد و…) دارد. این دارو در قالب قرص های نیم ملی و 1و 2 میلی گرمی در ایران در دسترس است.

کلیاتی در مورد کلونازپام

 

[box type=”info” align=”alignright” ] همه بنزودیازپین ها خواص و اثرات شیمیایی مشابهی دارند و تفاوت عمده آنها سرعت عمل و زمان ماندگاری اثرات آنهاست.

اثرات بعضی از این داروها می تواند تا 24 ساعت همچنان ادامه داشته باشد. بنزودیازپین ها دارای اثرات آرام بخشی هستند که منجر به کاهش سرعت بدن و ذهن می شود. در بعضی از شرایط، بنزودیازپین ها برای اثرات آرام بخشی استفاده می شوند.

به علت اثرات ضد اضطرابی، این دارو به عنوان درمان دارویی برای اختلالات اضطرابی مانند حملات هراس، آگورافوبیا و موارد مشابه تجویز می شود.

با وجود مزایای این دارو، هنگام استفاده از کلونازپام باید احتیاط شود. حتی اگر دارو برای مشکل کنونی شما توسط پزشک تجویز شده باشد براحتی میتواند وابستگی و اعتیاد دارویی ایجاد کند.سوء مصرف کلونازپام در افرادی که این دارو را برای مدت طولانی و یا بدون نسخه مصرف می کنند دیده می شود. [/box]

در ادامه می پردازیم به نکاتی که هر مصرف کننده قرص کلونازپام باید از آنها آگاه باشد.

داروی کلونازپام
قرص کلونازپام

[box type=”warning” align=”alignright” ]کلونازپام داروی است به شدت اعتیاد آور که فقط و فقط باید با نسخه پزشک و مدت محدودی مصرف گردد و هرگونه استفاده بیش از حد از این دارو باعث وابستگی و مشکلات جدی خواهد شد[/box]

اثرات کوتاه مدت

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]اثرات کوتاه مدت[/tab_title][/tabs_head][tab]

در کوتاه مدت، کلونازپام می تواند چندین اثر درمانی مثبت داشته باشد. این دارو با تعامل با گیرنده های GABA در مغز کار می کند. این انتقال دهنده عصبی مهار کننده فعالیت مغز است. این مهار گاهی بسیار مفید است زیرا بسیاری از نظریات نشان می دهد که اضطراب ممکن است ناشی از افزایش فعالیت مغز باشد.

اثرات کوتاه مدت قرص کلونازپام 

 • آرامش ذهنی و کاهش اضطراب
 • افراد مبتلا به افسردگی ذهن آرام و احساس آرام بودن می کنند و جس می کنند که نگرانی هایی که قبلا  داشتند تاثیر کمتری دارند.
 • آرامش بدن به دنبال آرامش ذهن، علائم فیزیکی اضطراب نیز کاهش می یابد.
 • افراد مبتلا به اضطراب معمولا احساس تنش و بی قراری می کنند.کلونازپام اثر آرام سازی بدن و تسکین این علائم فیزیکی را دارد.
 • احساس سرخوشی خفیف در هنگام مصرف کلونازپام، بسیاری از افراد ابتدا احساس خفیفی از سرخوشی را نیز تجربه می کنند. اگر چه فرد ممکن است قصد نداشته باشد به مدت طولانی از این دارو استفاده کند اما این احساس می تواند بسیار لذت بخش باشد و منجر به استفاده مداوم از دارو و در نهایت اعتیاد شود.
 • خواب آلودگی از آنجا که کلونازپام به شما آرامش می بخشد، می تواند باعث خواب آلودگی شود. بسیاری از مصرف کنندگان قادر به رانندگی صحیح نیستند.

[/tab][/tabs]

عوارض جانبی

عوارض جانبی  قرص کلونازپام چیست؟

شایعترین عارضه جانبی کلونازپام، اثر آرام بخشی و خواب آلودگی است که در حدود نیمی از بیماران گزارش شده است. احساس گیجی هم در یک سوم بیماران گزارش شده است.

برخی عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • احساس افسردگی
 • از دست دادن قدرت تشحیص زمان و مکان
 • سردرد
 • ضعف،
 • احساس ناپایداری
 • اختلال خواب
 • خستگی
 • گیجی
 • تغییراتی در میل جنسی
 • ضایعه پوستی
 • تحریک پذیری و آشفتگی

سایر عوارض جانبی جدی تر کلونازپام عبارتند از:

 • اختلال تنفسی (کاهش میزان تنفس ارادی)
 • غش کردن
 • بزرگی کبد
 • علائم شدید ناشی از قطع
 • افزایش ضربان قلب
 • افت فشار خون
 • اختلالات خونی
 • تشدید یا ایجاد افکار خودکشی
 • اعتیاد و وابستگی شدید دارویی

[divider]

دوز کلونازپام چقدر است؟

تنظیم دوز کلونازپام به نیازهای بیمار بستگی دارد و توسط پزشک شما انجام خواهد شد.

برای تشنج در بزرگسالان، دوز شروع اولیه حدود 1.5 میلی گرم روزانه است.دوز مصرفی ممکن است 0.5 تا 1 میلی گرم روزانه هر 3 روز افزایش یابد تا اینکه تشنج ها کنترل شوند.حداکثر دوز مصرفی در تشنج 20 میلی گرم در روز است.

دوز اولیه برای اختلالات هراس یک چهارم یک میلی گرم یک  یا دو بار در روز است.دوز کلونازپام ممکن است به دوز هدف 1 میلی گرم روزانه پس از 3 روز افزایش یابد.

[divider]

کدام داروها یا مکمل ها با کلونازپام تداخل دارند؟

قرص کلونازپام، مانند همه بنزودیازپین های دیگر، تأثیرات داروهای دیگری را که سرعت فرآیندهای مغز را کند می کنند تشدید می کند. برخی از این داروها و مواد عبارتند از  الکل، باربیتورات ها و داروهای خواب آور

کلونازپام در شیردهی و بارداری

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]مصرف کلونازپام در بارداری و شیردهی[/tab_title][/tabs_head][tab]

آیا کلونازپام در بارداری یا شیردهی امن است؟

مصرف کلونازپام و سایر بنزودیازپین ها در هنگام حاملگی در زنان در سه ماهه اول، با ناهنجاری های جنینی، از جمله ملفورمیشن های مادرزادی در ارتباط بوده اند.

از مصرف قرص کلونازپام بهتر است در سه ماهه اول و احتمالا در دوران بارداری اجتناب شود.

بنزودیازپین ها در شیر مادر ترشح می شوند و مادرانی که شیرده هستند نباید کلونازپام مصرف کنند.

[/tab][/tabs]

[divider]

ویدئویی کوتاه در مورد کلونازپام

[divider]

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

کلونازپام, قرص کلونازپام و همه چیزهای مهم در مورد عوارض و اثراتش

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

[divider]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)