نوار چشم چیست و چرا و کجا انجام می شود؟

همه چیز در مورد نوار چشم

پتانسیل برانگیخته بینایی (VEP) چیست؟ | چه زمانی نوار چشم استفاده می شود؟ | برای تشخیص چه چیزی است؟ | چگونگی آماده شدن برای آزمون | چه اتفاقی در طول آزمایش نوار چشم رخ می دهد؟ | عوارض جانبی نوار چشم چیست؟ | عوامل موثر بر نوار چشم| نتایج نوار چشم چه چیزهایی را می تواند نشان دهد.

 

[box type=”shadow” align=”alignright” ]نوار چشم و تست نوار عصب عضله توسط متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی جایروس انجام می شود .

برای دیدن لیست متخصصین مغز و اعصاب و تماس با ما کلیک کنید [/box]

نوار چشم نوعی تست بررسی مسیرهای بینایی است. در این تست الگوی شطرنجی متناوبی روی یک صفحه کامپیوتر ظاهر می شود و پاسخ های مسیر بینایی شما از الکترود هایی که در پشت سر شما قرار می گیرند ثبت می شوند و روی مانیتور الکتروانسفالوگرافی (EEG) مشاهده می شوند. این پاسخ ها معمولا از قشر پشت سری دریافت می شوند و از تفسیر سیگنال های بینایی حاصل می شود.

 

چه زمانی از نوار چشم ( VEP ) استفاده می شود؟

پزشکتان ممکن است زمانی که تغییراتی در بینایی شما رخ می دهد که می تواند به علت مشکلاتی در امتداد مسیرهای عصبی باشد درخواست نوار چشم می کند. این تست در مشکلات بینایی مانند آب سیاه و مشکلات عصب بینایی مانند بیماری ام اس، برخی تومورهای مغزی و بسیاری از مشکلات دیگر مثبت (غیرطبیعی) می شود.

برخی از این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • از دست دادن بینایی (این حالت می تواند دردناک یا غیر دردناک باشد)؛
 • دوبینی؛
 • تاری دید؛
 • نقاط چشمک زن در میدان دید؛
 • تغییراتی در دید رنگی؛
 • ضعیف شدن چشم
 • ضعف دستها یا پاها.

به طور کلی، آزمون نوار چشم برای تشخیص مشکلات عصب بینایی مناسب است. این تست به پزشک اجازه می دهد که در واقع سرعت انتقال سیگنال های عصبی ما را ببیند، بنابراین آزمایش عصب چشم به پزشک اجازه می دهد که ببیند چگونه سیستم دیداری شما به نور پاسخ می دهد. نوار چشم همچنین برای بررسی بینایی در کودکان و بزرگسالانی که قادر به همکاری در تست های معمول چشم پزشکی نیستند نیز مفید است.

 

نوار چشم برای تشخیص چه چیزی است؟

نوار چشم اندازه گیری زمان مورد نیاز برای یک محرک بینایی برای سفر از چشم به قشر پشت سری است. نوار چشم می تواند به دکتر نشان دهد که آیا مسیر عصبی طبیعی است. به عنوان مثال، در مولتیپل اسکلروزیس، لایه عایق در اطراف سلول های عصبی مغز و نخاع ( غلاف میلین) می تواند تخریب شود. این به این معنی است که زمان بیشتری برای انتقال سیگنال های الکتریکی از چشم ها تا پس سر طول می کشد که منجر به نوار چشم غیر طبیعی می شود. یک نوار چشم نرمال می تواند تایید کند که عصب چشم ها طبیعی است.

[divider]

چگونگی آماده شدن برای آزمون نوار چشم

به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماده شدن برای این آزمون داده می شود و این موارد تا حدی بستگی به جایی که شما می خواهید تست انجام شود دارند.

بعضی چیزهایی که ممکن است لازم باشد انجام دهید عبارتند از:

 • شستن موها در شب قبل از انجام تست و اجتناب از مواد شیمیایی روی مو، روغن و لوسیون.
 • شب قبل به اندازه کافی بخوابید
 • اگر شما عینک میزنید، مطمئن شوید که عینک تان را همراه خودتان برای آزمون چشم می آورید.
 • شما معمولا می توانید یک وعده غذایی معمولی بخورید و داروهای معمول خود را قبل از آزمایش مصرف کنید. با این حال
 • از مصرف هرگونه دارویی که ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی شود باید اجتناب شود.
 • سعی کنید قبل از آزمون استراحت کنید.
 • اگر شرایط چشمی مانند آب مروارید یا گلوکوم دارید باید حتما به پزشکتان اطلاع دهید، زیرا اینها می تواند روی آزمایش تاثیر بگذارد و باید در پرونده پزشکی شما توسط پزشک ذکر شود.

[divider]

چه اتفاقی در طول آزمایش نوار چشم رخ می دهد؟

نوار چشم روشی بسیار امن و غیر تهاجمی است.

در ابتدا تعدادی سیم روی سر شما چسبانده خواهند شد تا موجهای مغزی را تشخیص دهند.
یک تکنسین به شما دستورالعمل های بیشتری خواهد داد و در طول آزمایش شما را همراهی خواهد کرد .به طور معمول، هر چشم به طور جداگانه مورد آزمایش نوار چشم قرار می گیرد.
بسیار مهم است که شما با تکنسین در انجام آزمون همکاری کنید و بتوانید نگاه خود را در نقطه مشخصی ثابت نگه دارید. از شما خواسته می شود که روی صفحه ای شبیه به یک صفحه نمایش تلویزیونی با الگوهای بینایی مختلف نگاه کنید.
و نوار مغزتان از طریق سیم هایی در بالای سر شما ثبت می شود.

معمولا انجام تست نوار چشم حدود 45 دقیقه طول می کشد.

[divider]

برخی از منابع انگلیسی برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

[divider]

برخی منابع:

 1. Adams R, Victor M. Brown R. et al. Special Techniques for Neurologic Diagnosis, Adams and Victor’s Principles of Neurology – 8th Ed. The McGraw-Hill Companies, Inc.; 2005
 2. Atilla H, Tekeli O, Ornek K: Pattern electroretinography and visual evoked potentials in optic nerve diseases. J Clin Neurosci 2006 Jan; 13(1): 55-9
 3. Huszar L. Clinical Utility of Evoked Potentials E-medicine [serial online]. 2006 [cited 31st July 2007]. Available from URL: http://www.emedicine.com/neuro/topic69

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)