مغز و اعصاب چیست و کدام دکتر مغز و اعصاب مناسب ماست؟

دکتر مغز و اعصاب

مغز و اعصاب

و اعصاب - مغز و اعصاب چیست و کدام دکتر مغز و اعصاب مناسب ماست؟

مغز و نخاع، سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند.

این سیستم پیچیده مغز و اعصاب مسئول بیشتر کارهای ارادی و غیرارادی ماست. مانند راه رفتن و صحبت کردن – و چیزهایی که بدن ما به طور خودکار – مانند تنفس و هضم غذا کنترل می کند.

سیستم عصبی مرکزی همچنین با احساسات ما – دیدن، شنیدن، لمس کردن، مزه کردن و بوییدن – و همچنین احساسات، افکار و حافظه ما درگیر است.

[divider]

مغز و ستون فقرات

مغز یک توده نرم سلول های عصبی و بافت های حمایتی است. مغز چند قسمت عمده دارد: مغز، مخچه و ساقه مغز.

این قسمت ها با هم کار می کنند، اما هر کدام دارای عملکرد خاصی هستند.

بزرگترین بخش مغز، بیشتر قسمت فوقانی جمجمه را پر می کند. این بخش به دو نیمه به نام نیمکره های راست و چپ مغزی تقسیم می شود. مغز با استفاده از اطلاعاتی که از حواس می گیرد به ما می گوید چه چیزهایی در اطراف ما اتفاق می افتد و بدن ما را برای پاسخدهی بهتر کنترل می کند. نیمکره راست، عضلات سمت چپ بدن را کنترل می کند، و نیمکره چپ عضلات سمت راست بدن را کنترل می کند بنابراین اگر سمت راست مغز سکته کند،سمت چپ بدن فلج می شود. این بخش فوقانی مغز همچنین تکلم و احساسات ما را کنترل می کند، همچنین خواندن، تفکر و یادگیری را نیز کنترل می کند.

مخچه که پشت مغز است، کنترل تعادل و اقدامات پیچیده ای مانند راه رفتن و صحبت کردن را دارد.

ساقه مغز؛ مغز را با نخاع متصل می کند. ساقه مغز کنترل گرسنگی و تشنگی و برخی از اساسی ترین عملکردهای بدن مانند دمای بدن، فشار خون و تنفس را نیز کنترل می کند.

مایع مغزی نخاعی

مغز توسط استخوان های جمجمه و با پوشش سه غشاء نازک به نام مننژ محافظت می شود. مغز همچنین با مایع مغزی نخاعی احاطه شده و محافظت می شود. این مایع توسط سلول های خاصی در چهار فضای خالی مغز، به نام بطن ها تولید می شود. این مایع از طریق بطن ها و در فواصل بین مننژ ها جریان می یابد. مایع مغز و نخاع همچنین مواد مغذی را از خون به مغز منتقل می کند و مواد زائد را از مغز تخلیه می کند.

طناب نخاعی از بسته های سلول های عصبی تشکیل شده است و از طریق مغز از طریق کانالی در مرکز استخوان ستون فقرات از مغز خارج می شود. این استخوان های ستون فقرات از نخاع محافظت می کنند. مثل مغز، طناب نخاعی توسط میننژ ها پوشیده شده و با مایع مغزی نخاعی احاطه می شود.

اعصاب نخاعی مغز را با اعصاب محیطی در بسیاری از قسمت های بدن متصل می کند. برخی اعصاب به طور مستقیم از مغز به چشم ها، گوش ها و سایر قسمت ها می رود. این شبکه عصبی پیامها را بین مغز و بقیه بدن انتقال می دهد.


خوب حالا که با سیستم عصبی آشنا شدیم میریم سراغ پاسخ به سوالات بعدی شما:

1- کی (چه زمانی) نیازه که به متخصص مغزواعصاب مراجعه کنیم؟ (اینجا کلیک کنید)

2- تفاوت بین متخصص و جراح مغز و روانپزشک و روانکاو چیه و به کدام یک مراجعه کنیم؟ (اینجا کلیک کنید)

3- علت سردرد از زبان متخصص سردرد چیست؟ (اینجا کلیک کنید)


برخی از منابع برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

IMG 20170819 064415 - مغز و اعصاب چیست و کدام دکتر مغز و اعصاب مناسب ماست؟

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - مغز و اعصاب چیست و کدام دکتر مغز و اعصاب مناسب ماست؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
  1. متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات خواب می گوید

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: