ماکروگلوبولینمی والدنشتروم

ماکروگلوبولینمی والدنشتروم یکی از انواع بدخیمی های خونی است که در این بیماری درگیری در لنفوسیت‌های پلاسماسیتویید است که مقادیر زیادی‌ IgM ‌ترشح می‌کنند.

علائم و نشانه های والدنستروم ماکروگلوبولینمی
گاهی اوقات، Waldenstrom macroglobulinemia (WM) در هنگام شروع هیچ نشانه ای ندارد و به طور اتفاقی در آزمایشات معمول کشف می شود.

هنگامی که ماکروگلوبولینمی والدنشتروم علایمی ایجاد می کند، برخی از علائم می توانند شبیه علائم  لنفوم غیر هوچکین (NHL) باشند.

برای مثال، کاهش وزن، تب، عرق شبانه و غدد لنفاوی متورم ممکن است دیده شوند.

سایر علائم ماکروگلوبولینمی والدنشتروم ناشی از مقدار زیادی از آنتی بادی IgM غیر طبیعی (پروتئین M) ساخته شده توسط سلول های سرطانی است:

  • سندرم غلظت خون و افزایش احتمال سکته های مغزی و قلبی
  • درد در معرض سرما
  • ایجاد آمیلوئیدوز ثانویه که می تواند منجر به مشکلات قلبی و کلیه شود.

علائم معمول ماکروگلوبولینمی والدنشتروم

ضعف: یکی از شایع ترین نشانه های ماکروگلوبولینمی والدنشتروم است. این ضعف می تواند ناشی از کم خونی (کمبود سلول های قرمز خون کم) باشد، که می تواند وقتی سلول های ماکروگلوبولینمی والدنشتروم از سلول های طبیعی در مغز استخوان خارج می شوند رخ دهد.

از دست دادن اشتها: برخی از افراد مبتلا به ماکروگلوبولینمی والدنشتروم اشتهای خود را از دست می دهند.

تب، عرق، از دست دادن وزن: ماکروگلوبولینمی والدنشتروم، مانند سایر لنفوم ها، می تواند تب (بدون عفونت)، عرق کردن شبانه و کاهش وزن ایجاد کند.

نوروپاتی: در برخی از افراد مبتلا به ماکروگلوبولینمی والدنشتروم، آنتی بادی غیر طبیعی می تواند به سیستم اعصاب آسیب برساند. این آسیب باعث بی حسی یا احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاها میشود که نوروپاتی نامیده می شود.

مشکلات دیگر

بزرگ شدن غدد لنفاوی : این توده ها به عنوان توده های زیر پوستی در اطراف گردن، در کشاله ران یا در زیر بغل ظاهر می شود. گره های لنفاوی بزرگ معمولا در حدود 1 یا 2 اینچ هستند. البته این حالت در ماکروگلوبولینمی والدنشتروماغلب کمتر از اکثر لنفوم های دیگر دیده می شوند.

شکم بزرگ: ماکروگلوبولینمی والدنشتروم گاهی اوقات طحال و یا کبد را بزرگتر می کند، و شکم را متورم می کند. در قسمت فوقانی شکم، کبد در سمت راست و طحال در سمت چپ قرار دارد. وقتی که طحال بزرگتر می شود، می تواند روی معده فشار آورد، که باعث می شود فردحتی زمانی که حتی مقدار کمی غذا بخورد، احساس  پری کند.

علائم درگیری سیستم عصبی: در سندرم هایپرویسکوزیته، خون غلیظ باعث مشکلاتی در گردش خون مغزی می شود که منجر به مشکلات مانند سردرد، سردرگمی و سرگیجه می شود. همچنین می تواند نشانه هایی از قبیل سکته مغزی را ایجاد کند، از جمله بی حسی و ضعف در یک طرف بدن. بیماران مبتلا به این علائم باید با پزشک خود فورا تماس بگیرند.

خونریزی غیرطبیعی: سطح بالایی از آنتی بادی غیرطبیعی می تواند به عروق خونی آسیب برساند، که می تواند منجر به مشکلاتی مانند خونریزی بینی و خونریزی های داخلی شود.

مشکلات بینایی: خونریزی در اطراف رگ های خونی کوچک داخل چشم و یا گردش خون ضعیف در این عروق  ممکن است منجر به تاری دید یا نقاط کور بینایی شود.

مشکلات کلیه: سطح بالای پروتئین M می تواند به طور مستقیم یا از طریق ایجاد آمیلوئیدوز به کلیه ها آسیب برساند. هنگامی که کلیه ها به خوبی کار نمی کنند، مواد شیمیائی زائد بیش از حد در خون باقی می مانند. این موضوع می تواند علایمی مانند ضعف، مشکلات تنفسی و تجمع مایع در بافت های بدن ایجاد کند.

مشکلات قلبی: سطح بالای پروتئین M می تواند به طور مستقیم یا از طریق توسعه آمیلوئیدوز، قلب را ضعیف می کند، که بر توانایی آن در پمپ کردن خون اثر می گذارد. علاوه بر این، چون خون افراد مبتلا به ماکروگلوبولینمی والدنشتروم ضخیم تر از حد طبیعی است، قلب آنها باید برای پمپ کردن خون در سراسر بدن دشوارتر کار کنند. این فشار می تواند عضله قلب را ضعیف کند و منجر به یک بیماری به نام نارسایی احتقانی قلب می شود. علائم نارسایی قلبی عبارتند از گرفتگی قلب، احساس خستگی و ضعف، سرفه، تنگی نفس، افزایش سریع وزن و تورم در پاها.

عفونت: سطح بالایی از آنتی بادی های غیر طبیعی در ماکروگلوبولینمی والدنشتروم می تواند تولید آنتی بادی طبیعی بدن را کاهش دهد. این باعث می شود بدن برای مقاومت در برابر عفونت ضعیف تر شود.

علائم گوارشی: در بعضی از افراد مبتلا به ماکروگلوبولینمی والدنشتروم ، ایجاد پروتئین M در روده ها می تواند منجر به مشکلاتی مانند اسهال، جذب ضعیف ویتامین ها یا خونریزی های دستگاه گوارش شود.

حساسیت به سرما: در افراد مبتلا به کریگوگلوبولین ها، قرار گرفتن در معرض دمای سرد باعث درد می شود.

ماکروگلوبولینمی والدنشتروم معمولا افراد مسن بالای 60 سال را درگیر می‌کند و شبیه به مالتیپل میلوم و لنفوم‌های با درجهٔ پایین رفتار می‌کند.

[divider]

برخی از منابع برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

[divider]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)