از سیر تا پیاز لیزر موهای زائد که کسی به شما نگفته!

بررسی اجمالی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد، یک فرایند پزشکی است که در آن با استفاده از لیزر (پرتو نور جهش دار شدید) موهای زائد از بین می روند. در طول این فرایند، پرتو لیزر از راه پوست به فولیکول مو منتقل می شود. گرمای شدید لیزر، سبب تخریب فولیکول مو شده و این امر رشد موهای زائد در آینده را مهار می کند. لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن و موهای تیره ای دارند، بسیار موثر تر است.

اگرچه لیزر موهای زائد، رشد مو را به طور موثری کند می کند، اما هیچ تضمینی در رفع دائمی موهای زائد وجود ندارد. بر اساس تعریف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، لیزر موهای زائد، یک روش در کاهش دائمی موهای زائد به شمار می رود، نه رفع دائمی. به طور معمول جهت تکمیل فرایند درمان با لیزر به چندین جلسه لیزر موهای زائد نیاز است. همچنین ممکن است پس از پایان دوره درمان، به چندین جلسه سالانه نیز نیاز باشد.

همه چیز درباره لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

چرا لیزر موهای زائد؟

از لیزر موهای زائد جهت کاهش موهای ناخواسته استفاده می شود. قسمت های متداول بدن برای لیزر موهای زائد شامل دست و پا، زیر بغل، پشت لب، چانه و ناحیه تناسلی است. با این حال، امکان لیزر موهای زائد در هر ناحیه دیگر (به جز پلک و اطراف آن) نیز امکان پذیر است.

رنگ مو و نوع پوست تاثیر مستقیمی بر موفقیت درمان لیزر دارند. برای مثال، لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن و موی تیره ای دارند، موثر تر واقع می شود. زیرا پرتو لیزر، رنگ دانه (ملانین) را مورد هدف قرار می دهد. با این حال، پیشرفت های تکنولوژی موجب شده است که لیزر موهای زائد برای افرادی که پوست تیره ای دارند نیز میسر گردد.

به طور کلی، لیزر موهای زائد بر روی موهای سفید، خاکستری، قرمز و بلوند اثری ندارد؛ زیرا لیزر قادر به تشخیص موهای روشن نیست. با این حال، گزینه های درمانی دیگری برای موهای روشن در دسترس است که این افراد می توانند استفاده کنند.

 

بهترین دستگاه لیزر کدام است؟

دایود و الکساندرایت
بهترین دستگاه های لیزر

با تکنولوژی در حال رشد لیزر موهای زائد، تکنیک ها و انواع دستگاه های جدید پا به عرصه گذاشته اند.

با وجودی که لیزر موهای زائد، در حال حاضر به عنوان یک روش نیمه دائمی در از بین بردن موهای زائد تحت تایید سازمان  غذا و داروی آمریکا (FDA) به ثبت رسیده است، تعداد جلسات درمان، رنگ مو و پوست شما و دستگاه مورد استفاده در طول درمان نیز می تواند در دستیابی به کاهش هر چه بیشتر موهای زائد بسیار موثر باشد.

همه پزشکان از یک دستگاه لیزر استفاده نمی کنند. به همین دلیل آگاهی داشتن از روش ها و دستگاه های موثر در امر لیزر موهای زائد می تواند پیش از اقدام جهت شروع درمان لیزر بسیار موثر باشد.

دایود و الکساندرایت، هر دو جزء برترین دستگاه های لیزر هستند که به طور متداول در درمان لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که لیزر دایود به نسبت لیزر الکساندرایت، جدید تر است. در ادامه، بیشتر به تشریح دستگاه های دایود و الکساندرایت پرداخته ایم.

 

لیزر دایود

لیزر دایود با طول موج 800 یا 810 نانومتری عمل می کند. این طول موج بالاتر، این امکان را به متخصص می دهد که به عمق بیشتری از پوست نفوذ کند تا از آسیب رسیدن به ملانین موجود در اپیدرم پوست جلوگیری به عمل آید و به طور مستقیم، فقط فولیکول مو مورد هدف قرار گیرد.

از لحاظ علمی، طول موج بلند تر کمک می کند از آسیب های پوستی و تغییرات رنگ دانه ای که در انواع لیزر با طول موج کوتاه تر حاصل می گردد، پیشگیری شود. لیزر دایود، گزینه بسیار خوبی برای موهای ضخیم و تیره، به ویژه در ناحیه بیکینی محسوب می گردد.

 

لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتری، طول موج کوتاه تری به نسبت لیزر دایود دارد و به طور موثری برای درمان موهای زائد در پوست های نوع 1 تا 4 مناسب است.

طول موج کوتاه تر، درمان را برای پوست های روشن تر به نسبت پوست های تیره، موثر تر می سازد. از آن جایی که لیزر الکساندرایت از اندازه بزرگ تری برخوردار است، موجب می شود نواحی بزرگ تر سریع تر درمان شود. به همین دلیل، این لیزر، بهترین انتخاب برای نواحی بزرگ، از قبیل کمر و قفسه سینه محسوب می شود.

 

دستگاه لیزر الکساندرایت بهتر است یا دایود؟

با وجودی که هر دوی این لیزرها برای طیف پوستی 1 تا 4 مورد استفاده قرار می گیرند، ما قصد دریابیم که کدام یک از این ها بیشتر موثر واقع می گردند.

ما دو مطالعه بالینی جداگانه را در خصوص مقایسه دستگاه های لیزر موهای زائد دایود و الکساندرایت مورد ارزیابی قرار دادیم. هر دو مطالعه، نتایج یکسانی در موضوع اثر بخشی و کاهش موهای زائد نشان دادند. حال ببینیم کدام یک بهتر عمل می کند.

جهت بررسی اثربخشی دراز مدت لیزر های دایود و الکساندرایت، 31 فرد (زن و مرد) در طیف پوستی 1 تا 4 در جدول مقیاس فیتزپاتریک، تحت درمان های منظم با هر دو دستگاه لیزر قرار گرفتند.

شرکت کنندگان، 6 جلسه لیزر موهای زائد با فواصل 4 هفته ای در ناحیه زیر بغل دریافت کردند.

زیر بغل سمت راست آن ها تحت درمان لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر و زیر بغل سمت چپ تحت درمان لیزر دایود با طول موج 808 نانومتر قرار گرفت.

تراکم موهای زائد پیش از درمان، پس از 6 جلسه درمان و 18 ماه پس از آخرین جلسه درمان ثبت شد.

 

نتایج مطالعه

کاهش چشمگیر تراکم موهای زائد بلافاصله پس از آخرین جلسه درمان با هر دو دستگاه لیزر (72.16 درصد برای لیزر دایود و 71.30 درصد برای لیزر الکساندرایت) مورد ارزیابی قرار گرفت. 18 ماه پس از درمان، همچنان کاهش رشد موهای زائد به طور چشمگیری برای هر دو دستگاه لیزر (73.71 درصد برای لیزر دایود و 71.90 درصد برای لیزر الکساندرایت) مشاهده شد.

با وجودی که بسیاری از شرکت کنندگان در این آزمون، قرمزی پوست و ایجاد برآمدگی هایی را در ناحیه درمان گزارش دادند، اما همه عوارض جانبی بلافاصله در عرض چند روز بر طرف شد.

62.50 درصد از شرکت کنندگان لیزر دایود را دردناک تر از الکساندرایت توصیف کردند. اما همگی آن ها در مورد این که درد ناشی از هر دو دستگاه لیزر قابل تحمل است، اتفاق نظر داشتند.

نتیجه این مطالعه بالینی نشان می دهد که لیزر های دایود و الکساندرایت، چنانچه جهت درمان موهای زائد در نوع پوستی 1 تا 4 قرار گیرند، هر دو نتایج چشمگیر و بلند مدتی را حاصل می کنند. و هر دو لیزر نتایج تقریبا یکسانی از خود نشان می دهند که پس از گذشت 18 ماه از درمان، همچنان پایدار است.

 

نتیجه گیری

با وجودی که ممکن است درمان با لیزر الکساندرایت عوارض جانبی موقت و بی خطر بیشتری داشته باشد، و لیزر دایود کمی درد بیشتری داشته باشد، اما هر دو نتایج چشمگیری را ایجاد می کنند. نتایجی که حتی پس از گذشت 18 ماه از آخرین درمان نیز پایدار هستند.

بنابراین می توان گفت که در صورتی که در محدوده نوع پوستی 1 تا 4 مورد استفاده قرار گیرند، هر دوی این دستگاه ها به طور یکسانی در امر لیزر موهای زائد خوب عمل می کنند.

 

مزایای لیزر موهای زائد

فواید لیزر موهای زائد
مزایای لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد را می توان در هر نقطه از بدن، به غیر از اطراف چشم انجام داد. این امر سبب می شود لیزر حکم یک وسیله همه جانبه را داشته باشد. در این روش همچنین، هیچ دوره ریکاوری ای وجود ندارد و پس از این فرایند می توانید فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

اگر چه ممکن است پس از لیزر موهای زائد، مو مجددا رشد پیدا کند، اما بسیار نازک تر و کم پشت تر از قبل خواهد بود. این بدان معناست که در صورت رشد مجدد، دیگر مو ضخیم و پر پشت نمی روید. لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن و موهای تیره ای دارند، نتیجه بسیار خوبی حاصل می کند.

انتخاب لیزر موهای زائد از بین سایر روش ها دارای مزایای بسیاری است که عبارتند از:

 • سریع بودن درمان. لیزر موهای زائد بسیار سریع تر از آن چیزیست که تصور می کنید. برای مثال، از بین بردن موهای زائد زیر بغل و ناحیه بیکینی تنها 20 دقیقه طول می کشد.
 • صرفه جویی در هزینه ها در دراز مدت. با کاهش دائمی موی زائد دیگر نیازی به خرید ژیلت، کرم های موبر، ورق های اپلاسیون و غیره ندارید و دیگر لازم نسیت هر ماه برای انجام اپیلاسیون به مراکز زیبایی مراجعه کنید. در پایان، نتایج لیزر به مراتب خیلی بهتر از اپیلاسیون است و هزینه آن نیز در دراز مدت بسیار کمتر است.
 • کاهش و پیشگیری از رشد موهای زیر پوستی. لیزر موهای زائد بهترین گزینه و تنها راه حل جهت کاهش و پیشگیری از رشد موهای زیر پوستی است. همچنین یک گزینه عالی برای آن دسته از افرادی است که پوست حساسی دارند و پس از شیو و اپیلاسیون دچار التهاب پوست می شوند.
 • صرفه جویی در زمان. لیزر موهای زائد، نیاز شما به شیو کردن روزانه را کاهش می دهد. به واسطه لیزر، هفته ها با تیغ و ژیلت سر و کار نخواهید داشت و این به نوبه خود، نوعی صرفه جویی در وقت و زمان است.
 • شیو کردن بین جلسات. بر خلاف اپیلاسیون، می توانید بین جلسات درمان خود از ژیلت استفاده کنید. با لیزر موهای زائد، می توانید به هر اندازه ای که دوست دارید از ژیلت در بین جلسات لیزر استفاده کنید.

 

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

سوزش و التهاب پوست
عوارض جانبی لیزر موهای زائد

در لیزر موهای زائد، بروز یک سری عوارض بسیار شایع می باشد. این عوارض عبارتند از:

 • سوزش. نور لیزر منجربه سوختن تمامی سلول های رنگدانه ای موجود در موها می گردد. این امر می تواند به سلول های پوست شما نیز آسیب وارد سازد. چنانچه نور، سلول های پوست را بیش از حد تحریک کند، ممکن است آسیب ببیند که در بیشتر موارد، این آسیب به صورت سوزش پوستی ایجاد می گردد.
 • قرمزی و تورم. آسیب ها شامل چندین مورد بوده که قرمزی و تورم، دو مورد از این علائم محسوب می شوند. چنانچه پوست در اثر نور قدرتمند لیزر آسیب ببیند، به دلیل جاری شدن خون زیاد به ناحیه آسیب دیده برای ترمیم، دچار قرمزی می گردد. تورم نیز محافظت طبیعی بدن در مقابل آسیب های بیشتر است؛ زیرا تورم در نتیجه تجمع بیش از حد مایعات در بافت آسیب دیده حاصل می گردد. قرمزی و تورم ممکن است جزیی باشد؛ اما گاهی نیز ممکن است به دنبال این دو عارضه، حساسیت پوستی نیز ایجاد گردد.

بروز این عوارض پس از درمان لیزر موهای زائد بسیار شایع است، اما خوشبختانه در عرض دو یا سه روز بر طرف خواهند شد. آسیب های وارد شده به پوست تان تا حدی جزیی است که بدن به سرعت آن ها را ترمیم خواهد کرد.

 

موارد منع لیزر موهای زائد

موارد منع لیزر
لیزر موهای زائد در دوران بارداری
 • انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری توصیه نمی شود. این امر در وهله اول به این خاطر است که هیچ مطالعات انسانی در خصوص ایمنی لیزر موهای زائد در دوران بارداری انجام نشده است. ممکن است به دلیل رشد بیش از حد موهای زائد خود در دوران بارداری، به لیزر موهای زائد علاقه مند شده باشید. نواحی رایج بدن که در دوران بارداری ممکن است دچار رشد بیش از حد موی زائد شوند، شامل پستان ها و شکم است. با این حال، در اغلب موارد این موهای زائد خود به خود از بین می روند. بنابراین بهتر است صبور باشید تا بارداری به اتمام برسد، زیرا ممکن است به درمان های پزشکی نیاز نداشته باشید. اگر باردارید و در فکر لیزر موهای زائد خود هستید، توصیه می شود تا بعد از زایمان دست نگه دارید.
 • در صورتی که وقت لیزر صورت دارید و تبخال هم زده اید، توصیه می شود جلسه لیزر را خود را به بعد از بهبود تبخال تان موکول کنید. هر گونه حرارت می تواند تبخال را تحریک کرده و منجربه وخیم شدن آن شود. این امر در خصوص آکنه نیز صدق می کند. گرمای لیزر سبب تحریک غدد چربی شده و شیوع آکنه را افزایش می دهد.
 • چنانچه قصد دارید موهای زائد پا یا زیر بغل خود را لیزر کنید، نباید در دوارن قاعدگی به مرکز لیزر مراجعه کنید. این یک چار چوب قانونی نیست و ممکن است بسیاری از افراد در این دوران هم برای لیزر موهای زائد مراجعه کنند و متخصص نیز فرایند لیزر را انجام می دهد. اما بسیاری از زنان در دوران قاعدگی نسبت به درد حساس تر می شوند و به طور کلی احساس خوبی ندارند. بنابراین توصیه می شود، وقت مراجعه لیزر خود را به گونه ای تنظیم کنید که با روزهای قاعدگی تان تداخل نداشته باشد.

 

آیا لیزر موهای زائد منجر به سرطان می شود؟

لیزر موهای زائد در مردان
لیزر موهای زائد و سرطان

این موضوع که لیزر موهای زائد منجر به سرطان می شود، افسانه ای بیش نیست. در واقع، بر اساس یافته های بنیاد مراقبت از پوست (Skin Care Foundation)، گاهی اوقات از لیزر جهت درمان انواع خاصی از ضایعات پیش سرطانی نیز استفاده می شود.

لیزر های مختلف جهت درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و چین و چروک به کار برده می شوند. از لیزر جهت رفع موهای زائد یا سایر درمان های پوستی با حداقل میزان تابش استفاده می شود.  علاوه بر این، این میزان حداقل تابش، تنها سطح پوست را تحریک می کند. بنابراین، به جرات می توان گفت در لیزر موهای زائد هیچ گونه خطر ابتلا به سرطانی وجود ندارد.

 

آیا لیزر موهای زائد منجر به ناباروری می گردد؟

لیزر موهای زائد, از سیر تا پیاز لیزر موهای زائد که کسی به شما نگفته!
لیزر موهای زائد و ناباروری

این هم یک باور غلط است که لیزر موهای زائد منجر به ناباروری می شود. در لیزر موهای زائد، تنها سطح پوست تحت تاثیر قرار می گیرد و تابش ناچیز لیزر به هیچ وجه نمی تواند به سایر اعضای بدن نفوذ پیدا کند. بنابراین، نگران نباشید و درمان لیزر موهای زائد خود را تا انتها ادامه دهید.

 

مراقبت ها و اقدامات پیش از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد, از سیر تا پیاز لیزر موهای زائد که کسی به شما نگفته!
اقدامات پیش از لیزر موهای زائد

مقتضی است پیش از شروع درمان لیزر، مواردی را رعایت کنید تا درمان نتیجه بهتری حاصل کند. این موارد به شرح زیر می باشند:

 • موهای زائد ناحیه ای که درمان در آن صورت می گیرد باید تمیز و تراشیده شده باشد.
 • 7 روز قبل از درمان لیزر موهای زائد نباید در معرض اشعه UV قرار بگیرید.
 • افرادی که دچار آفتاب سوختگی شده اند یا برنزه کرده اند، باید 2 هفته صبر کنند تا از وارد آمدن آسیب های بیشتر به پوست جلوگیری شود.
 • یک هفته قبل از درمان لیزر از مصرف محصولات برنزه کننده اجتناب کنید. توصیه می شود ناحیه مورد نظر را لایه برداری کنید تا هر گونه رنگ باقی مانده در پوست از بین برود.
 • در صورت امکان، 30 تا 40 دقیقه پیش از درمان تان از کرم بیحس کننده استفاده نمایید. پیش از شروع فرآیند لیزر، همه کرم روی پوست باید پاک شود.
 • ناحیه تحت درمان باید از قبل پاک و تمیز شده باشد. افرادی که برای لیزر موهای زائد ناحیه صورت و گردن مراجعه می کنند، باید در مرکز صورت خود را پاک کنند و هیچ آرایشی روی صورت نباشد.
 • از انجام لایه برداری شیمیایی و سایر درمان های لیزر، 2 هفته قبل و بعد از لیزر موهای زائد خودداری نمایید.
 • 7 روز پیش از درمان از مصرف محصولات حاوی آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسیل (AHA و BHA)، هیدروکینون، رتینول یا رتینوئید، تازوراک و دیفرین خودداری نمایید.
 • چنانچه دارای ضایعات پوستی غیر طبیعی، خال گوشتی یا لکه در ناحیه تحت درمان هستید، باید پیش از لیزر موهای زائد، تحت بررسی پزشک قرار گیرد.
 • 3 هفته پیش از درمان باید از انجام اپیلاسیون، استفاده از موچین و وکس اجتناب کنید.
 • چنانچه مستعد ابتلا به تبخال هستید، توصیه می شود پیش از درمان از یک داروی ضد ویروس، مانند والاسیکلوویر (آسیکلوویر یا والترکس) استفاده نمایید. در افرادی که دارای تبخال فعال هستند، فرآیند لیزر موهای زائد صورت نمی گیرد.
 • افرادی که ظرف 6 ماه گذشته از آکوتان و محصولات مشابه استفاده کرده اند، کاندیدای مناسبی جهت لیزر موهای زائد محسوب نمی شوند.
 • 2 ساعت قبل و بعد از لیزر موهای زائد باید از انجام فعالیت های فیزیکی که دمای بدن یا فشار خون را افزایش می دهند، پرهیز کنید.
 • چنانچه تزریق بوتاکس یا فیلرهای پوستی داشته اید، باید حداقل 14 روز از تزریق تان بگذر تا بتوانید موهای زائد خود را لیزر کنید.
 • مصرف آنتی بیوتیک ها ممکن است حساسیت به نور را در شما افزایش دهد. در صورتی که مدتی طولانی آنتی بیوتیک مصرف می کنید، توصیه می کنیم قبل از درمان لیزر با پزشک معالج تان مشورت نمایید. اگر بیمار شده اید و آنتی بیوتیک مصرف می کنید، باید 7 روز قبل از درمان لیزر، مصرف را قطع نمایید.
 • نباید بلافاصله پس از لیزر موهای زائد پا، چکمه بپوشید.

 

مراقبت ها و اقدامات پس از لیزر موهای زائد

استفاده از کمپرس سرد
اقدامات پس از لیزر موهای زائد
 • از قرارگیری در معرض اشعه UV به مدت 7 روز اجتناب کنید.
 • در صورت ایجاد تاول، از ترکاندن آن خودداری کنید. چنانچه پوست تان شکننده شده است، از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید تا بهبود یابد.
 • جهت التیام دردهای پس از لیزر، تاینلول (استامینوفن) توصیه می شود.
 • جهت تسکین ناراحتی های ناشی از گرما پس از لیزر، مصرف داروهای بدون نسخه، ژل ترمیم کننده، استفاده از حوله خنک، کمپرس یخ و آلوئه ورا توصیه می شود.
 • از نشستن بر روی صندلی های حرارتی، بلافاصله پس از لیزر موهای زائد خودداری نمایید.
 • پس از لیزر موهای زائد، استفاده از کرم ضد آفتاب طیف گسترده با SPF 30 به بالا بسیار لازم و ضروری است.
 • چنانچه عوارضی از قبیل هیپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست) یا هیپوپیگمانتاسیون (از دست دادن رنگ پوست)، قرمزی یا تورم طولانی مدت، واکنش هیستامینی و یا تاول در شما ایجاد شد، به پزشک مراجعه کنید.
 • به منظور کاهش خطر رشد موهای زیر پوستی، پس از مدتی، ناحیه تحت درمان را لایه برداری نمایید.

 

کلام آخر

به طور کلی، لیزر موهای زائد، بی خطر ترین و موثر ترین روش محسوب می شود. به عنوان یک اقدام احتیاطی، نباید از لیزر موهای زائد در اطراف چشم یا در دوران بارداری استفاده نمایید. همچنین در صورت بروز هر گونه عوارض حاد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر تصمیم به انجام لیزر موهای زائد خود را دارید، توصیه می شود تنها به مراکز معتبر و قابل اعتماد مراجعه نمایید. فهرست بهترین و معتبر ترین مراکز لیزر سراسر کشور را (اینجا کلیک کنید) بررسی کرده و نزدیک ترین مرکز را انتخاب نمایید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منابع:

[button color=”red” size=”small” link=”https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/laser-hair-removal/about/pac-20394555″ ]لینک 1[/button]

[button color=”red” size=”small” link=”https://hairfreelife.com/diode-laser-versus-alexandrite-laser-which-performs-best” ]لینک 2[/button]

[button color=”red” size=”small” link=”http://www.skinsight.com/cosmetics/laserHairRemoval.htm?Imiw9cApl” ]لینک 3[/button]

[button color=”red” size=”small” link=”https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/laser-hair-removal-vs-electrolysis#takeaway4″ ]لینک 4[/button]

[button color=”red” size=”small” link=”http://www.realself.com/question/what-potential-laser-hair-removal-side-effects” ]لینک 5[/button]

[button color=”red” size=”small” link=”https://www.simplicitylaser.com/pages/laser-hair-removal-pre-post-treatment-care” ]لینک 6[/button]

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x