چرا کودکم لجباری میکند؟ | کودکان سلطه جو

1- روش تربیتی نادرست: به نظر ما در مواردی روش تربیتی پدر و مادر به گونه ای است که از فرزندان خود افرادی پر مدعا، سلطه جو و رنج آفرین بعمل می آورند که می تواند یکی از علل لجبازی کودکان به حساب آید.

اعمال مهر و محبت شان در باره فرزندان به گونه ای است که بچه ها این احساس را دارند که پدر و مادر چون کلفت و نوکر آنها هستند و هر چه را که بخواهند و باید برآورده شود. بدیهی است چنین کودکانی هنگامی که با منع هائی مواجه گردند تلاش می کنند با تمام قدرت در برابر آن ایستاده و به هر صورتی که ممکن باشد به خواسته خود دست یابند حتی از راه لجبازی و به ستوه آوردن والدين خود.

2- محیط نامساعد: علل دیگر لجباز ی کودکان می شود به محیط نامساعد اشاره کرد. در مواردی کودک از وضع خانواده و زندگی و جریان آن ناراضی است، درگیری ها و بگومگوهای والدین و روابط خصمانه شان برای کودک غیر قابل تحمل است. او قدرت و جرأت آن را ندارد که در این رابطه اعتراض کند و یاحرفی بزند. به همین دلیل با سرکشی و خشم خود و با بهانه گیری ها و لجبازیها خود را آرامش می بخشد. هرگاه روابط خانوادگی مسالمت آمیز گردد کودک احساس شادی کرده و لجبازی ها کاهش می یابد.

 

علل لجبازی کودکان
علل لجبازی کودکان

3-گلایه و شکایت والدین: گفتیم که روش تربیتی برخی از والدین به گونه ای است که فرزندانشان مستبد و خودخواه بار می آیند و به حرف های پدر و مادرشان اصلا توجه نمی کنند. پدران و مادران ضعیف در برابر این وقایع و جریانات به جای اینکه موضعی شایسته اتخاذ کنند سر از گله و شکایت در می آورند و یا از بخت بد خود شکایت کرده و به خود نفرین می فرستند. این سبب خواهد شد که کودک بر جرأت و جسارت خود بیفزاید و نقطه ضعف آنها را بهتر و بیشتر بشناسد و بر عزم خود راسخ تر و در نتیجه لجبازی  کودکان را افزایش دهد.

4- خشونت ها: ما پدران و مادرانی را می شناسیم که در برخورد خود با کودکان خشونت می ورزند، به دلیل  آنکه آنها لوس و بی بند و بار نشوند. این خشونت ها که بطور مکرر صورت می گیرد موجبات انحراف کودکان از وضع عادیشان فراهم آورده و زمینه را برای تشدید لجبازی فراهم می آورد. حال اگر این خشونت ها به عللی در فاصله ای بسیار اندک باشد وضعش از بد بدتر شده و ناراحتی کودک را چند برابر خواهد کرد.

 

علل لجبازی کودکان
علل لجبازی کودکان

5- کتک کاری ها: پدران و مادرانی هستند که در فاصله ای اندک تغییر روش داده و پس از چند سالی که با لجبازی های کودکان ساخته اند تصمیم می گیرند موضع دیگری در قبال کودک بگیرند. غافل که کودک به این مسأله عادت کرده و محال است که یک شبه اصلاح گردد. آنها با کتک کاری های جدید خود سعی دارند کودک را آرام کنند غافل از این که کتک کاری ها زمینه را برای لجبازی های بیشتر او فراهم می آورد. اگر آنها تدریجا به این امر اقدام می کردند موفقیت ها به مراتب بیشتر بود تا به صورتی آنی و ناگهانی.

6- وضع مزاجی نامناسب: گاهی کودکان سر از لجبازی و خشم در می آورند به دلیل اینکه وضع مزاجی طبیعی و مناسبی ندارند. بررسی هائی علمی نشان می دهند که وضع مزاجی انسانها می تواند از عواملی باشد که در رفتارها تأثیر می گذارد. مثل اختلالات در گوارش، دردهای مداوم و…

 

علل لجبازی کودکان
علل لجبازی کودکان

7- معاشرتهای ناروا: در بدرفتاری و لجبازی کودکان عوامل بسیاری دامن می زنند که از جمله آنها دوستان نامناسب و بدآموزند. حالات و رفتار کودکان سرایت کنند است. شما می بینید که عواطف کودکان به یکدیگر اثر می گذارند، خنده و گریه شان، شادی و غمشان، لجبازی و اطاعتشان. کودکی که دوستان لجبازی دارد در واقع به نوعی لجبازی را از آنها یاد می گیرد که خود می تواند علل لجبازی کودکان باشد.

۸- امرونهی های مکرر: دیده شده که عامل بسیاری از نافرمانیها خود پدر و مادر بوده اند زیرا به کودکان دستوراتی داده اند بدون اینکه در یابند آیا آن دستورها قابل تبعیت بوده اند یا نه. در نتیجه کودکان سر از مخالفت و خشم در می آورند و در صورت تنبيه وضعشان از بد بدتر می شود و بهانه جوئی هایشان زیادتر می گردد.

موارد دیگری هم هستند که به حساب همین عوامل و شرایط می آیند از جمله خستگی مداوم، دلسردی های گوناگون، وجود رنجی در درون، بی حوصلگی های ناشی از کسالت عصبی و یا شکست های مداوم. وجود دلهره ها و اضطرابات به هر علت و… که می تواند از علل لجبازی کودکان باشند.

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)