چرا دچار وسواس می شویم؟

آقای حمید ضرابی، روانشناس، در مورد علت وسواس توضیحاتی را ارائه می دهند که در فایل صوتی زیر می شنوید.


در مقالات قبلی به معرفی انواع وسواس جنسی، خرافی، مذهبی و صدمه و اسیب و چک کردن پرداختیم، در این یادداشت و یادداشت بعدی به علت وسواس می پردازیم سپس وارد مقوله درمان ان می شویم.
دو رویکرد غالب برای تبیین علت وسواس وجود دارد یک شناختی و دیگری زیستی. در این مقاله وسواس را از منظر شناختی بررسی می کنیم و در مقاله بعدی از منظر زیست شناختی.

همه ما روزانه حدود 4000 فکر از ذهن ما می گذرد این افکار محتوای گوناگونی دارند، این افکار اینقدر تند و سریع از ذهن ما می گذرند که ما نمی توانیم به همه انها دقت کنیم. بخشی از این افکار که بین همه انسان ها مشترک است و روزانه از ذهن همه رد می شود شامل افکار صدمه و آسیب است اینکه نکنه بلایی سر خودم یا خانواده ام بیاورم یا بیاد، افکار جنسی درباره تجاوز جنسی یا همجنس گرایی، افکار الودگی و بیماری که اینجا تمییز هست یا نه و …که به صورت کلی به این افکار ناخواسته می گوییم چون شرایط زندگی امروزه جوریه که به احتمال کمتر انها را تجربه می کنیم ولی مدام به ذهن ما می ایند و خطری را یاداوری می کنند در حالیکه واقعا بندرت ممکن است اتفاق بیفتند به همین علت به آنها ناخواسته می گوییم. ریشه این افکارناخواسته با توجه به رویکرد تکاملی بهتر قابل پیگیری است. در زمان انسان های اولیه زندگی پر از خطر بود و هر لحظه ممکن بود خطری نصیب انسان ها شود و زندگی و طبیعت برای انها قابل پیش بینی نبود و برای همین باید هر لحظه در مقابل خطرات اماده می بودند و هر ان انتظار خطری را داشتند و مدام ذهن آنها مشغول چک کردن خطری احتمالی بود مثل حمله حیوانات یا اتش سوزی یا سل و زلزله و یا….از همین می توان به ریشه انها پی برد که چون طی سالیان سال تکرار شده اند جزئی از روند تکاملی ما ماندند. اما چطور می شود که با وجود اینکه این افکار را همه ما تجربه می کنیم  حدود ده درصد جمعیت ( افراد دچار وسواس) با این افکار نمی توانند کنار بیایند و به صورت ازاردهنده انرا تجربه می کنند و سعی به شکل های مختلف از شر انها خلاص شوند و برای همین درگیر وسواس ها می شوند.

مهم ترین علت وسواس
علت وسواس

در واقع افراد دچار وسواس ارزیابی خاصی از این افکارناخواسته دارند و موارد زیر را بیش از حد براورد می کنند: 1- احتمال وقوع وقایع منفی 2- زیان و ضرری که از وقوع وقایع حاصل می شود. 3- درجه مسئولیت پذیری که آنها در این وقایع تحمل می کنند 4- پیامدهای این مسئولیت پذیری. به عبارت دیگر افراد دچار وسواس طرحواره های بیش از حد فعالی از  خطر و مسئولیت پذیری دارند. به عبارت دیگر وقتی که این افکار ناخواسته شامل افکار جنسی، صدمه و اسیب و الودگی و…(که همه افراد انها را تجربه می کنند) بخواهد از ذهن افراد دچار وسواس بگذرد افکار زیربنایی تر( همان طرحواره هایی که اشاره شد) انها را به صورت خطر برداشت می کنند و همین باعث می شود که افراد دچار ترس و اضطراب شوند و برای اینکه این ترس و اضطراب را از بین ببرند به رفتارهای وسواسی مثل چک کردن، شستشو، دعا خواندن یا اجتناب روی می اورند. می بینیم که این افکار هر رزوه دارند تکرار میشوند و برای از رهایی از انها دست به رفتارهای تکراری میزنیم و اینطور در یک چرخه معیوب قرار می گیریم که باید مدام وسواس ها را تکرار کنیم. در یادداشت بعد به راههای کنار آمدن و رهایی ازاین چرخه به صورت مفصل اشاره خواهم کرد.

حمید ضرابی -روانشناس بالینی
متخصص در حوزه وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی و شکست عشقی( جدایی)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)