چرا دچار وسواس می شویم؟

علت وسواس چیست؟
مهم ترین علت وسواس چیست؟
علت وسواس چیست؟

در یادداشت قبلی علت وسواس را از منظر شناختی بررسی کردیم در این مقاله می خواهیم به بررسی علل ان از بعد زیست شناختی بپردازیم.

تبیین علت وسواس براساس علل زیست شناختی

در چهار ساختار وجود دارد که نقش عمده ای در وسواس درند. آنها عبارتند از جسم مخطط، آمیگدال، هیپوکامپ و کورتکس اوربیتوفرونتال. در صورتیکه به کورتکس اوربیتوفرونتال به درستی اموزش داده شده باشدف به شما کمک می کند تا هیجان هایتان را کنترل کنید. در حین ابتلا به وسواس کورتکس اوربیتوفرونتال غرق اطلاعات می شود، انگار که دروازه آن باز مانده است. باعث می شود شما بین آنچه که می دانید درست است، یا طبیعی است یا کاری که باید انجام دهید و انچه که برای انجام ان احساس اجبار می کنید یعنی پرداختن به به رفتارهای بی اختیار به منظور درست انجام دادن کارها دچار سردرگمی می شوید. همچنین، کورتکس اوربیتوفرونتال شما می تواند توسط آمیگدال شما ازمسیر منحرف شود.

اما بخش دیگر دخیل در وسواس امیگدال است. امیگدال مرکز ترس است و به نظر می رسد در افرادی که مبتلا به اختلال های اضطرابی نظیر وسواس هستند، دارای حساسیت بیش از حد باشد. آمیگدال در برگیرنده حافظه هیجانی است و به طور ناهشیار به رویدادها و موقعت هایی که احساس می کند واکنش نشان می دهد. آمیگدال بخش اصلی مدار ترس مغز شما را تشکیل می دهد و باعث راه اندازی پاسخ جنگ یا گریز از طریق محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-ادرنال می شود. توضیح این محور در این حد بگوییم که انیگدال به این مسیر دستور می دهد طی فرایندی هورمونی ترشح کند که باعث یکی فعال شدن اعصاب سپاتیک می شود و همچنین هورمون دیگری که باعث وقوع ترس و اضطراب در ما می شود اسم این هورمون کورتیزول است پس امیگدال به صورت ناهشیار به بعضی موقعیت های استرس اور واکنش نشان می دهد و باعث ترشح هورمونی می شود که ترس را در ما بکار می اندازد. به این شکل است که یک مدار ترس در ما راه اندازی می شود( وقتی امیگدال حساسیت بیش از حد داشته باشد هر محرکی را ببیند فورا ترس را بکار می اندازد). متاسفانه افراد دچار وسواس و بسیاری از افرادی که از فوبیا رنج می برند نمی توانند این مدار ترسی که امیگدال راه اندازی کرده غیرفعال کنند بخاطر اینکه ما همیشه سعی کردیم از این محرک های ترسناک فرار کنیم یا اجتناب کنیم یا رفتارهای وسواسی بکار ببریم و این رفتارها باعث راه اندازی راحتتر شبکه یا ندار ترس می شود(کمی جلوتر بیشتر توضیح می دهم).

خوشبختانه کورتکس اوربیتوفرونتال می تواند این حساسیت بیش از حد امیگدال را که باعث می شود از هر چیزی بترسد را کنترل کند. وقتی شما یاد میگیرید به جای مضطرب شدن، ریلکس یا آرام شوید و چگونه اشتغال به رفتارهای وسواسی را را متوقفب کنید، ارتباط های اتصال میان قطعه اوربیتوفرونتال و آمیگدال تقویت می شوند. سایر بخش های مغز شما به قطعه اوربیتوفرونتال کمک می کند تا چیرگی خود روی شبکه ترس را مجددا بدست بیاورید. هیپوکامپ ( بخشی از نغز که در حافظه نقش دارد) این زمینه را ایجاد می کند و به شما کمک می کند تا به خاطر بیاورید که چه چیزی ارزش ترسیدن را دارد و چه چیزی ارزش ترسیدن ندارد.

قسمت دیگری که با فعال شدن مدار عصبی تحریک می شود بخش سمپاتیک است که در نتیجه فعال شدن این قسمت ما شاهد افزایش تعداد ضربان قلب، تنگ شدن عروق خونی، افزایش فشارخون، سطحی شدن تنفسف انقباض عضلات، ترشح ادرنالین و کورتیزول خواهیم بود.

هنگامی که در این چرخه فعال شده وسواس قرار می گیریم نسبت به چیزی (به عنوان مثال میکروب های روی پیشخوان اشپزخانه)، نگران می شوید؛ مغزتان این مدار ترس را فعال می کند. وقتی سناریوی ترسناکی در ذهن شما شکل می گیردف پاسخ جنگ یا گریز نیز ایجاد می شود. دستگاههای مغزی-بدنی شما کاملا پیچیده هستند. انا قطعه های پیشانی تان( قسمتی که در تفکر و ویژگی های شخصیتی نقش اساسی دارد) نیرو و قدرت ضعیف روی و جسم مخطط اعمال می کند. لازم است که شما تمرین کنید تا اتصال میان قطعه های پیشانی را با انها قوی تر و خودکارتر کنید تا وقتی که خواهان کنترل وسواس هستید کارکردهای این اتصال ها بهرت از انچه در حال حاضر هست عمل کند. هیپوکامپ می تواند به به فعالیت زدایی آمیگدال کمک کند. از آنجا که افکار ترس اور باعث فعالیت امیگدال می وندف افکار ارام کننده و واقع گرایانه می توانند به فعالیت ردایی آنها کمک کنند. می توانید به خودتان یاداوری کنید که افکار وسواسی عبارتند از هشدارهای اشتباهی که توسط امیگدال راه اندازی شده اند و این اخرین بار که این کار را انجام ندادم اتفاقی نیفتاد . با بارها و بارها نادیده گرفتن هشدارهای اشتباه مغز ما می توانیم به تقویت ارتباط بین کورتکس اوربیتوفرونتال و امیگدال بپردازیم. این مباحثی که مطرح شد خیلی علمی بودند منتها در مقاله بعدی به صورت خیلی دقیق تر اشاره خواهم کرد که چطور می توانیم این ساختارهای مغزی را تغییر دهیم.
حمید ضرابی –روانشناس بالینی
متخصص در حوزه وسواسف افسردگیف اختلالت اضطرابی و شکست عشقی(جدایی)


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - چرا دچار وسواس می شویم؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: