علائم سنگ کلیه چیست؟

مهم ترین علائم سنگ کلیه
علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولا دارای هیچ نشانه ی نیست، مگر اینکه در داخل کلیه حرکت کند یا وارد لوله ureter شود – لوله ای که کلیه و مثانه را به هم متصل می کند. در این موقع است که علائم زیر در فرد مبتلا بروز می کنند:

 • درد شدید در پهلو و پشت زیر دنده ها
 • دردی که به قسمت پایین شکم و کشاله های ران کشیده می شود.
 • دردی که به صورت موجی بروز می کند و شدت آن نوسان دارد.
 • درد در زمان دفع ادرار
 • ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای
 • ادرار تیره یا با بوی شدید
 • تهوع و استفراغ
 • تب و لرز در صورت بروز عفونت
 • کاهش میزان ادرار

دردی که بر اثر سنگ کلیه بروز می کند ممکن است تغییر کند – به عنوان مثال مکان آن تغییر می کند و یا شدت آن افزایش پیدا می کند و علت آن حرکت سنگ در داخل سیستم ادراری است.

انواع سنگ کلیه

شناخت نوع سنگ کلیه به تعیین علت بروز این بیماری کمک می کند و روش هایی برای پیشگیری از بروز سنگ های بیشتر ارائه می دهد. اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید و تاکنون سنگی دفع کرده اید، حتما سنگ را نگه دارید و به پزشک نشان دهید تا مورد بررسی قرار بگیرد.

انواع سنگ کلیه عبارتند از:

 • سنگ های کلسیمی. اکثر سنگ های کلیه از نوع سنگ کلسیمی هستند و معمولا به شکل کلسیم اگزالات تشکیل می شوند. اگزالات ماده ای است که در غذا یافت می شود و همچنین روزانه به وسیله کبد تولید می شود. بعضی از میوه ها و سبزیجات و همچنین شکلات و مغزی جات حاوی مقدار زیادی اگزالات هستند.

محصولات لبنی، میزان بالای ویتامین D، جراحی روده و اختلالات متابولیک باعث بالا رفتن غلظت کلسیم یا اگزالات در ادرار می شود.

سنگ های کلسیمی ممکن است به شکل کلسیم فسفات نیز ظاهر شوند. این نوع سنگ معمولا در شرایط متابولیک بیشتر رایج است، شرایطی مانند اسیدوز لوله ای کلیوی. همچنین برخی سردردهای میگرنی یا مصرف برخی داروهای تشنج، مانند توپیرامات (Topamax) منجر به شکل گیری این سنگ ها می شوند.

 • سنگ های Struvite. این نوع سنگ ها در پاسخ به عفونت، مانند عفونت مجاری ادرار، شکل می گیرند. سنگ های Struvite می توانند به سرعت رشد کنند و کاملا بزرگ شوند و گاهی با علائم یا هشدار کم همراه هستند.
 • سنگ های اسید اوریک. این نوع سنگ ها در افرادی شکل می گیرند که مایعات کافی نمی نوشند و یا مایعات زیادی از دست می دهند. کسانی که پروتئین زیاد مصرف می کنند و یا کسانی که مبتلا به نقرس هستند. برخی عوامل ژنتیکی نیز ممکن است خطر بروز سنگ های اسید اوریک را افزایش دهد.
 • سنگ های سیستین. این سنگ ها در افراد مبتلا به اختلالات ارثی تشکیل می شود که بر اثر این اختلالات ارثی کلیه ها اکسیدهای خاصی از اسیدهای آمینه (cystinuria) را دفع می کنند.

برای پیشگیری از بروز سنگ کلیه بهتر است تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، از جمله: در طول روز آب زیاد بنوشید، اگر در هوای گرم زندگی می کنید یا زیاد عرق می کنید، لازم است آب و مایعات به میزان خیلی فراوان بنوشید، غذاهای حاوی اگزالات و پرتئین حیوانی کمتر مصرف کنید، نمک کمتر مصف کنید و لبنیات با احتیاط بخورید.

بهترین اورولوژیست

دکتر جودی

اورولوژیست، جراح کلیه و مجاری ادراری تناسلی

نگارنده: سمیه محمدی

[button color=”blue” size=”medium” link=”https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/symptoms-causes/syc-20355755″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)