علائم پنهان افسردگی چیست؟

مهم ترین علائم افسردگی
علائم افسردگی

من متوجه شدم که احساسات و فعالیت هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، در همه افراد مشاهده نمی شود، اما افرادی که دچار افسردگی هستند دارای این علائم هستند. در واقع این ها علائم پنهان افسردگی می باشند.

همه ما عادت هایی داریم که هر روز انجام می دهیم و برخی از این فعالیت ها برایمان مهم تر از بقیه هستند. اما عادت هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، مربوط به افراد افسرده هستند.

  • فرد تمایلی به بیرون آمدن از خانه ندارد

برخی مبتلایان به افسردگی ممکن است مدت زیادی در خاننه بمانند و خانه را ترک نکنند. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد و علت آن بستگی به شخص دارد. برخی از خودشان متنفر هستند و برخی دیگر دچار خستگی شدید هستند. افسردگی نه تنها روحیات فرد بلکه قوای جسمی وی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. مبتلایان به افسردگی معمولا دچار خستگی شدید هستند.

حس نفرت از خود نیز نوعی عدم اعتماد نسبت به محیط بیرون در فرد ایجاد می کند و در نتیجه فرد تمایلی به بیرون رفتن از خانه ندارد.

  • فرد مبتلا همیشه احساس گناه می کند

احساس گناه یک احساس کاملا طبیعی است. اگر کاری انجام دهید که پشیمان شوید، پس از آن احساس گناه خواهید کرد. احساس گناه در فرد مبتلا به افسردگی اینگونه است که فرد دلیلی برای بروز این حس گناه ندارد.

حس گناه در حقیقت یکی از نشانه های افسردگی است، به عنوان مثال فرد مبتلا به افسردگی از اینکه نمی تواند به قربانیان یک بلای طبیعی کمک کند، احساس گناه می کند، به علاوه این مسئله باعث می شود فرد احساس بی ارزشی و پوچی نیز داشته باشد. البته احساس گناه نسبت به مسائل داخل خانه خیلی رایج تر است، به عنوان مثال احساس گناه نسبت به یک اختلاف خانوادگی.

  • فرد مبتلا به افسردگی به بهداشت خیلی اهمیت نمی دهد

فرد مبتلا به این اختلال روحی به بهداشت فردی خود اهمیت زیادی نمی دهد و ممکن است روزها و یا حتی هفته ها از دوش گرفتن اجتناب کند. این مسئله ناخوشایند به نظر می رسد، اما پیامد افسردگی است. گاهی برخورد آب با بدن فرد برای بیمار مبتلا به افسردگی ناخوشایند است، گاهی فردد نمی تواند بدن برهنه خود را تحمل کند. به علاوه فرد بیمار چون ارزشی برای خود قائل نیست، بنابراین به پاکیزگی خود هم اهمیت نمی دهد.

  • فرد بیمار هر روز تمایل دارد چرت بزند

اکثر ما در شبانه روز به 8 ساعت خواب احتیاج داریم، اما فرد افسرده حتی تمام روز را تمایل به خوابیدن دارد. در واقع وقتی بیمار مبتلا به فسردگی از خواب بیدار می شود، به هیچ عنوان حس نمی کند که استراحت کرده است. در این شرایط فرد هیچ انرژی ندارد و هنور خواب آلود است. این مسئله باعث می شود فرد در طول روز چندین بار چرت بزند، بدون اینکه انرژی لازم را به دست آورد.

  • فرد احساس می کند همه از وی متنفر هستند

در زندگی برخی افراد شما را دوست دارند و برخی خیر، این مسئله کاملا طبیعی است. ذهن سالم تمام دیدگاه های مثبت و منفی را در مورد خودش می پذیرد. اما فرد مبتلا به افسردگی تصور می کند همه اطرافیان نسبت به او دید منفی دارند.

  • فرد خانه خود را برای مدت زیادی تمیز نمی کند.

درست مانند بهداشت فردی که شخص بیمار دوش نمی گیرد، تمیز کردن خانه نیز به همین شکل است.

[button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.webmd.com/depression/ss/slideshow-depression-celebs” target=”blank” ]لینک منبع[/button]

نگارنده: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)