ضد افسردگی ها(3)

مراحل مقاومت به درمان:

مرحله اول: عدم پاسخ گویی به یک دوره آزمایشی کامل از یک ضد افسردگی

مرحله دوم: عدم پاسخگویی به حداقل دو دوره آزمایشی کامل از ضد افسردگی ها، به یکی از آنها از یک طبقه متفاوت است.

مرحله سوم: عدم پاسخگویی به حداقل دو دوره ازمایشی کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها یک ضد افسردگی سه حلقه ای است.

مرحله چهارم: عدم پاسخگویی به حداقل سه دوره آزمایشی کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها یک مهار کننده مونو آمین اکسیداز است.

مرحله پنجم: عدم پاسخ گویی به حداقل سه دوره آزمایشی  کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها مهار  کننده مونو آمین اکسیداز، و عدم پاسخ گویی به درمان با شوک الکتریکی است.

بهبود نسبی بیماری یا پاسخ:

توجه بسیار زیادی به این نتایج  شده است که حتی گرچه 80% از بیماران به ضد افسردگی ها پاسخ داده اند، تعداد کمتری (شاید حدود 50% یا 60%) در حد عملکرد طبیعی بهبودی یافته اند. به بیانی دیگر، اگر چه ممکن است افرادی از نظر بالینی دیگر افسرده نباشند، ولی ممکن است شغل و کار معمول، امور عادی زندگی، و روابط اجتماعی انان به روال گذشته ادامه نیابد. به رغم در دسترس بودن درمان های مناسب تر، بر طبق مطالعات بین المللی همه گیر شناسی، افسردگی از علت های بسیاری مطرح ناخوشی و مرگ و میر در جهان محسوب می گردد. چرا چنین است؟

تصور می شود که یک دلیل این باشد که پاسخ به درمان مانند بهبود نسبی بیماری نیست. در مطالعات ضد افسردگی، پاسخ به درمان به عنوان 50% یا کاهش بیشتر در نمرات مقیاس درجه بندی افسردگی تعریف شده است. این نوعی از بهبودی است که در درمان بالینی استاندارد قابل توجه می باشد. هر چند، یک بیمار ممکن است به  تجربه با تدوام 40% ، 30% ، و20%  علائم  ادامه دهد. ما این پدیده را افسردگی باقی مانده می نامیم. بعضی مطالعات پیشنهاد می کنند که افرادی با افسردگی باقی مانده در عملکردخود شدید ترین آسیب ها را تجربه می کنند.

درمان بهبود نسبی بیماری به عنوان نبود کامل علائم یا 10% یا کمتر از بار و فشار اصلی تعریف شده است. چنین افرادی، از نظر قانونی، بهبودی پیدا کرده و عملکرد طبیعی دارند.اگرچه پاسخ به درمان در طولانی مدت با 50% یا بیشتر علائم کاملاً قبول است بهبود نسبی بیماری باید هدف باشد. به بیانی دیگر،اگر بیمار اساساً پاسخ دهد، اما بعداً علائم باقی مانده داشته باشد.متخصص بالینی نباید از این مساله راضی باشد ئ باید اقداماتی را در جهت از بین بردن این علائم باقی مانده بکار گیرد. این مساله می تواند شامل تغییری در دارو یا روان درمانی های کمکی باشد ما هنوز نمی دانیم چگونه در چنین افراد بهبود نسبی بیماری را باموفقیت به دست آوریم. این هدف در درمان افسردگی مبهم و گنگ است.

دو مرحله اساسی در درمان افسردگی تک قطبی، مرحله حاد و مرحله پیشگیری است.

در مرحله حاد مهمترین هدف استفاده از دوره های آزمایشی کامل و مناسب ضد افسردگی ها و تغییر موضع دادن از یک طبقه به طبقه دیگر می باشد.

در مرحله پیشگیری ، مهم این است که در مورد استفاده طولانی مدت  ضد افسردگی بر اساس تناوب اپیزودها تصمیم گیری شود.

روان درمانی ها در مرحله حاد درمان افسردگی تک قطبی  غیر عود کننده موثرترین می باشند. به علاوه ،به علائم افسردگی باقی مانده باید توجه شود زیرا آنها با عملکرد ضعیف یا تحلیل رفته ارتباط دارند. بهبود نسبی بیماری، به جای پاسخ، هدف درمان می باشد و ممکن است بهترین منطق برای ترکیب درمان دارو شناختی و روان درمانی باشد.

https://goo.gl/g2Srzk

https://goo.gl/2DaUKe

https://goo.gl/AVE7Eq

مهدی وزیریان

روان شناس بالینی

درمانگر افسردگی، وسواس و اختلالات اضطرابی

مولف مجموعه کتاب های آنسوی اندیشه 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)