ضد افسردگی ها(3)

سو مصرف دارو

images 15 - ضد افسردگی ها(3)

محتوای صفحه (قابل کلیک)

مراحل مقاومت به درمان:

مرحله اول: عدم پاسخ گویی به یک دوره آزمایشی کامل از یک ضد افسردگی

مرحله دوم: عدم پاسخگویی به حداقل دو دوره آزمایشی کامل از ضد افسردگی ها، به یکی از آنها از یک طبقه متفاوت است.

مرحله سوم: عدم پاسخگویی به حداقل دو دوره ازمایشی کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها یک ضد افسردگی سه حلقه ای است.

مرحله چهارم: عدم پاسخگویی به حداقل سه دوره آزمایشی کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها یک مهار کننده مونو آمین اکسیداز است.

مرحله پنجم: عدم پاسخ گویی به حداقل سه دوره آزمایشی  کامل از ضد افسردگی ها، که یکی از آنها مهار  کننده مونو آمین اکسیداز، و عدم پاسخ گویی به درمان با شوک الکتریکی است.

بهبود نسبی بیماری یا پاسخ:

توجه بسیار زیادی به این نتایج  شده است که حتی گرچه 80% از بیماران به ضد افسردگی ها پاسخ داده اند، تعداد کمتری (شاید حدود 50% یا 60%) در حد عملکرد طبیعی بهبودی یافته اند. به بیانی دیگر، اگر چه ممکن است افرادی از نظر بالینی دیگر افسرده نباشند، ولی ممکن است شغل و کار معمول، امور عادی زندگی، و روابط اجتماعی انان به روال گذشته ادامه نیابد. به رغم در دسترس بودن درمان های مناسب تر، بر طبق مطالعات بین المللی همه گیر شناسی، افسردگی از علت های بسیاری مطرح ناخوشی و مرگ و میر در جهان محسوب می گردد. چرا چنین است؟

تصور می شود که یک دلیل این باشد که پاسخ به درمان مانند بهبود نسبی بیماری نیست. در مطالعات ضد افسردگی، پاسخ به درمان به عنوان 50% یا کاهش بیشتر در نمرات مقیاس درجه بندی افسردگی تعریف شده است. این نوعی از بهبودی است که در درمان بالینی استاندارد قابل توجه می باشد. هر چند، یک بیمار ممکن است به  تجربه با تدوام 40% ، 30% ، و20%  علائم  ادامه دهد. ما این پدیده را افسردگی باقی مانده می نامیم. بعضی مطالعات پیشنهاد می کنند که افرادی با افسردگی باقی مانده در عملکردخود شدید ترین آسیب ها را تجربه می کنند.

درمان بهبود نسبی بیماری به عنوان نبود کامل علائم یا 10% یا کمتر از بار و فشار اصلی تعریف شده است. چنین افرادی، از نظر قانونی، بهبودی پیدا کرده و عملکرد طبیعی دارند.اگرچه پاسخ به درمان در طولانی مدت با 50% یا بیشتر علائم کاملاً قبول است بهبود نسبی بیماری باید هدف باشد. به بیانی دیگر،اگر بیمار اساساً پاسخ دهد، اما بعداً علائم باقی مانده داشته باشد.متخصص بالینی نباید از این مساله راضی باشد ئ باید اقداماتی را در جهت از بین بردن این علائم باقی مانده بکار گیرد. این مساله می تواند شامل تغییری در دارو یا روان درمانی های کمکی باشد ما هنوز نمی دانیم چگونه در چنین افراد بهبود نسبی بیماری را باموفقیت به دست آوریم. این هدف در درمان افسردگی مبهم و گنگ است.

دو مرحله اساسی در درمان افسردگی تک قطبی، مرحله حاد و مرحله پیشگیری است.

در مرحله حاد مهمترین هدف استفاده از دوره های آزمایشی کامل و مناسب ضد افسردگی ها و تغییر موضع دادن از یک طبقه به طبقه دیگر می باشد.

در مرحله پیشگیری ، مهم این است که در مورد استفاده طولانی مدت  ضد افسردگی بر اساس تناوب اپیزودها تصمیم گیری شود.

روان درمانی ها در مرحله حاد درمان افسردگی تک قطبی  غیر عود کننده موثرترین می باشند. به علاوه ،به علائم افسردگی باقی مانده باید توجه شود زیرا آنها با عملکرد ضعیف یا تحلیل رفته ارتباط دارند. بهبود نسبی بیماری، به جای پاسخ، هدف درمان می باشد و ممکن است بهترین منطق برای ترکیب درمان دارو شناختی و روان درمانی باشد.

https://goo.gl/g2Srzk

https://goo.gl/2DaUKe

https://goo.gl/AVE7Eq

468 - ضد افسردگی ها(3)

مهدی وزیریان

روان شناس بالینی

درمانگر افسردگی، وسواس و اختلالات اضطرابی

مولف مجموعه کتاب های آنسوی اندیشه 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - ضد افسردگی ها(3)

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

 

شماره تماس های اصلی پزشکان جایروس برای نوبت گیری سریعتر

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های اصلی پزشکان جایروس برای نوبت گیری سریعتر

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: