چه عواملی باعث بروز سنگ کلیه می شوند؟

علت سنگ کلیه
سنگ کلیه

سنگ کلیه رسوبات سختی از مواد معدنی و نمک هستند که در داخل کلیه ایجاد می شوند. بروز سنگ کلیه دلایل مختلفی دارد و می تواند هر قسمتی از دستگاه ادراری را تحت تاثیر قرار دهد – از کلیه ها تا مثانه. اغلب سنگ ها زمانی بروز می کنند که ادرار غلیظ می شود و مواد معدنی به یکدیگر چسبیده و کریستال تشکیل می دهند.

دفع سنگ کلیه بسیار دردناک است، اما اگر این سنگ ها به موقع تشخیص داده شوند، آسیب جدی به هیچ بخشی نمی رسانند. بسته به شرایط و شدت بیماری، ممکن است نیاز به مصرف دارو و نوشیدن آب فراوان باشد تا سنگ دفع شود. در دیگر موارد، به عنوان مثال زمانی که سنگ تشکیل شده در دستگاه ادراری گیر می کند و منجر به عفونت ادراری یا پیامدهای دیگر می شود، ممکن است جراحی نیاز باشد.

پزشک ممکن است درمان های پیشگیرانه تجویز کند تا خطر بروز مجدد سنگ کلیه را کاهش دهد، به ویژه اگر در احتمال عود این سنگ ها در شما وجود داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هر گونه نشانه نگران کننده حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر حتما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدیدی که بر اثر آن نمی توانید بنشینید یا یک وضعیت ثابت را حفظ کنید.
 • دردی که با تهوع و استفراغ همراه است.
 • دردی که تب و لرز همراه است.
 • مشاهده خون در ادرار
 • مشکل در دفع ادرار

عوامل تشدید کننده سنگ کلیه

عواملی که احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی. اگر شخصی در خانواده شما به سنگ کلیه مبتلا باشد، احتمال ابتلای شما به این بیماری نیز زیاد خواهد بود. همچنین اگر یک یا دو سنگ در کلیه خود داشته باشید، احتمال پیدایش سنگ های بیشتر افزایش خواهد یافت.
 • کم آب شدن بدن. اگر روزانه آب کمی بنوشید، احتمال بروز سنگ کلیه بیشتر خواهد شد. افرادی که در هوای گرم زندگی می کنند و یا کسانی که زیاد عرق می کنند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند.
 • برخی رژیم های غذایی. رژیم غذایی که دارای میزان بالای پروتئین، سدیم و قند است، خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. این امر به ویژه در مورد رژیم های غذایی که حاوی مقدار زیادی سدیم (نمک) هستند، بیشتر مشاهده می شود. مصرف زیاد نمک، باعث می شود کلسیم بیشتری در کلیه ها فیلتر شود و این امر خطر ابتلا به سنگ کلیه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
 • چاق بودن. بالا بودن توده بدن، اضافه وزن و زیاد بودن دور کمر عواملی هستند که احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش می دهند.
 • بیماری های گوارشی و جراحی. جراحی معده، بیماری التهابی روده و یا اسهال مزمن ممکن است باعث تغییر در فرایند هضم شود که بر روی میزان جذب کلسیم و آب تاثیر می گذارند و میزان موادی که باعث بروز سنگ کلیه می شوند را افزایش می دهند.
 • دیگر بیماری ها و شرایط پزشکی. برخی بیماری ها که احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند، عبارتند از اسیدوز کبدی، پرکاری تیروئید، مصرف برخی داروها و عفونت های ادراری.

بهترین اورولوژیست

دکتر جودی

اورولوژیست، جراح کلیه و مجاری ادراری تناسلی

نگارنده: سمیه محمدی

[button color=”blue” size=”medium” link=”https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/symptoms-causes/syc-20355755″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)