روش های درمان میگرن چیست؟

بهترین درمان میگرن
درمان میگرن

مصرف دارو یک روش تایید شده برای درمان و پیشگیری از میگرن است. اما دارو تنها بخشی از مسئله است. مراقبت از خود و چگونگی مقابله با درد ناشی از میگرن یک قدم بسیار مهم است. انتخاب یک سبک زندگی سالم که به بهبود سلامت جسمی کمک می کند، میزان دفعات بروز سردردهای میگرنی را نیز کاهش می دهد.

در حقیقت درک چگونگی مدیریت دردهای میگرنی از طریق سبک زندگی سالم و اقدامات رفتاری، در کنار مصرف دارو اغلب می تواند به موثرترین شکل میگرن را کنترل کند. در ادامه به چند اقدام موثر در این زمینه اشاره می کنیم.

در یک محیط خنک قرار بگیرید

با مشاهده اولین نشانه میگرن توصیه می کنیم در صورت امکان انجام فعالیت های روزمره خود را متوقف کنید.

 • چراغ ها را خاموش کنید. میگرن معمولا باعث افزایش حساسیت به نور و صدا می شود. در یک اتاق تاریک و آرام استراحت کنید و اگر می توانید بخوابید.
 • از دما درمانی استفاده کنید. از کمپرس آب سرد بر روی سر و گردن خود استفاده کنید. کیسه یخ دارای تاثیر بی حس کننده است که باعث کاهش درد می شود. کیسه آب گرم نیز باعث شل شدن عضلات می شود. دوش آب گرم نیز دارای تاثیر مشابه است.
 • نوشیدنی حاوی کافئین بنوشید. نوشیدن مقدار کمی کافئین باعث تسکین میگرن در مراحل اولیه می شود. یا می توانید از ضد دردهایی مانند استامینوفن و آسپیرین استفاده کنید. به هرحال مراقب باشید، نوشیدن مقدار زیادی کافئین اغلب منجر به تشدید سردردها می شود.

خوب بخوابید

میگرن ممکن است بر روی خواب شما تاثیر بگذارد یا باعث بیدار شدن شما در طول شب شود. از طرف دیگر کم خوابی باعث تشدید میگرن می شود. چند نکته مهم که به خوابیدن بهتر کمک می کنند، عبارتند از:

 • ساعات خواب منظمی داشته باشید. هر روز سر یک ساعت خاص بخوابید و سر یک ساعت خاص هم از خواب بیدار شوید، حتی آخر هفته ها. در طول روز چرت کوتاهی بزنید. چرت های بیشتر از 20 تا 30 دقیقه بر روی خواب شبانه تاثیر می گذارند.
 • سعی کنید در انتهای روز آرامش خود را افزایش دهید. هر عاملی که باعث افزایش آرامش شود، به بهتر خوابیدن هم کمک می کند، از جمله: گوش دادن به موسیقی، حمام آب گرم یا خواندن یک کتاب. اما مراقب آنچه قبل از خواب می خورید یا می نوشید، باشید. ورزش های سنگین، وعده های غذایی سنگین، کافئین، نیکوتین و الکل بر روی خواب تاثیر می گذارند.
 • عواملی که باعث پرت شدن حواستان می شود را به حداقل برسانید. اتاق خواب خود را برای خوابیدن آماده کنید. تلویزیون تماشا نکنید، در اتاق خواب خود را ببندید و صدای اطراف را به حداقل برسانید.
 • سعی نکنید بخوابید. هر چه بیشتر سعی کنید بخوابید، خوابیدن سخت تر خواهد شد. اگر نمی توانید بخوابید کار دیگری انجام دهید تا خوابتان ببرد، به عنوان مثال یک کتاب بخوانید.
 • داروهای خود را بررسی کنید. داروهایی که حاوی کافئین هستند باعث مختل شدن خواب می شوند.

غذا خوردن تان منظم باشد:

 • همیشه در یک ساعت خاص غذا بخورید.
 • وعده های غذایی خود را نادیده نگیرید. غذا نخوردن باعث تشدید میگرن می شود.
 • غذاهایی را که می خورید یادداشت کنید. به این ترتیب می توانید مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که باعث بروز میگرن می شوند را شناسایی کنید.
 • از خوردن غذاهایی که باعث بروز میگرن می شوند، اجتناب کنید. اگر فکر می کنید یک غذای خاص – مانند پنیر، شکلات، کافئین یا الکل – منجر به تشدید سردردهای میگرنی شما می شود، آن غذا را از وعده غذایی خود حذف کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

[button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/in-depth/migraines/art-20047242″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)