سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

جهان واقعی یا جهانی که ما درک می‌کنیم ؟؟؟

ادراک ما از جهان واقعی 

کسانی که برای درمان به ما مراجعه میکنند ، عمومادر زندگی خود، دردها و رنج های دارند و احساس میکنند درباره اموری که در نظر آنها اهمیت فراوان دارد اختیاری ندارند و یا راههای بسیار محدودی در پیش پای آنها است .

چگونه پاسخ مناسبی به این گونه اشخاص بدهیم؟؟؟

در نظر ما پاسخ مناسب به این معنا است که به بیمار کمک کنیم تا تجارب خود را غنی تر سازد و در احساسات خود تغییری ایجاد کند .

بعید است که شیوه های درمانی بتواند این کار را با تغییر جهان به انجام برسانند .

پس برداشت آنها به طور معمول ،این است که نحوه درک بیمار را از جهان تغییر دهند .

افراد بر اساس جهان عمل نمی کنند بلکه لزوما بر اساس تصور یا الگویی عمل میکنند که از جهان در ذهن دارند .

پس ما به عنوان درمانگر باید در الگوی ذهنی بیماران ،از جهان تغییر ایجاد کنیم تا در پی آن رفتارو نحوه ادراک بیمار تغییر کند .

بین جهان واقعی و جهانی که ما درک می‌کنیم همیشه تفاوتی وجود دارد :

ماانسانها مستقیما با دنیای واقعی سروکار نداریم ،بلکه هر یک از ما برای خود جهانی میسازیم که شبیه جهان اصلی است و در آن به زندگی میپردازیم یعنی نقشه و مدلی از جهان در دست داریم که بر اساس آن عمل و رفتار میکنیم.

نقشه و الگوی ذهنی ما :

این نقشه تا حدود زیادی نشان میدهد که ما دنیا را چگونه درک کرده ایم و تصور ما از این جهان ،چیست و اکنون که در این دنیا زندگی میکنیم چه اختیار و حق انتخابی داریم .

هرگز دو نفر ،جهان را عیناً مانند هم درک واحساس نمی کنند .نقشه ای که ما از این جهان میسازیم تا راهنمایان باشد تا حدود زیادی بستگی به تجارب مان دارد .

پس ممکن است هر یک از ما نقشه متفاوتی از این جهان برای خود بکشیم و واقعیتی که در آن زندگی می‌کنیم غیر از واقعیتی باشه که دیگران در آن زندگی میکنند .

همیشه بین جهان و هر نوع نقشه و مدلی که از آن ساخته میشود تفاوتی ضروری وجود دارد و بین مدل های که هریک از مااز جهان می سازیم نیز تفاوتی هست .

لذا ما به جای آن که در دنیای واقعی دست به عمل بزنیم ،طرح ها و نقشه هوایی از جهان واقعی میسازیم و از آن نقشه ها برای اصلاح رفتار خود استفاده میکنیم .

لذا در در روان‌درمانی صحیح لازم است که درمانگر تغییری در نحوه بیان تجارب بیمار ایجاد کند.

آنچه در میان همه بیماران مشترک است این است که در الگوی ذهنی و اعتقادی همه آنها اشکالی وجود دارد که باعث رنج و عذاب آنهاست هدف ما به عنوان درمانگر تغییر در الگوی ذهنی بیماران و کاستن رنج آنهاست .

مهدی وزیریان 

روان شناس ارشد بالینی 

درمانگر افسردگی ، وسواس و اختلالات اضطرابی

مولف مجموعه کتاب های آنسوی اندیشه 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: