تی دی سی اس (TDCS) و بیماری اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یکی از اختلالات جدی روانشناختی است که باعث می شود تفکر، ابراز احساسات، درک واقعیت و ارتباط با دیگر افراد از حالت طبیعی خود خارج شود. اسکیزوفرنی به عنوان مزمن ترین و ناتوان کننده ترین بیماری روانی شناخته شده است و افراد با این اختلال معمولا مشکلاتی در جامعه، کار، مدرسه و روابط خود دارند. اسکیزوفرنی بیماری است که در طول عمر ادامه پیدا می کند اما با درمان های مناسب قابل کنترل است.

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی برخلاف تصور عمومی فردی با چندین شخصیت نیست، بلکه فردی است که واقعیت را از خیال تشخیص نمی دهد و ارتباط خود را با واقعیت از دست داده است. رفتارهای این افراد ممکن است بسیار عجیب و حتی تکان دهنده باشد. علایم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و به نظر می رسد در دوره هایی علایم بهتر و یا بدتر می شوند اما از بین نمی روند.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است صداهایی را بشنوند و یا چیزهایی ببینند که واقعی نیستند. اما چه اتفاقی در داخل مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رخ می دهد؟

دانشمندان در حال تلاش برای درک این موضوع هستند. آنها متوجه شده اند که افرادی مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است نقص هایی در ژن های خود داشته باشند که نمو مغز را مختل کند.

مطالعات نشان می دهند یکی دیگر از تفاوت های کلیدی این است که مواد شیمیایی خاصی در مغز که فکر، رفتار و احساسات را کنترل می کنند در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیش از حد فعال هستند و یا به اندازه کافی فعال نیستند.

پزشکان همچنین اعتقاد دارند که که عامل دیگر از دست دادن بافت مغز در طول زمان است. ابزارهای تصویر برداری مانند اسکن PET  و MRI نشان می دهد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ماده خاکستری (بخشی از مغز که شامل سلول های عصبی است) کمتری دارند.

داروهای سنتی در درمان علایم مزمن و مقاوم این اختلال اثرات محدودی دارد. برآورد شده است که 30 درصد از بیمارانی که دارو دریافت کرده اند پاسخی به درمان نمی دهند. این افراد به عنوان بیماران مقاوم به درمان توصیف می شوند. اما این بیماران با روش های متفاوتی درمانی مانند روش های تحریک مغزی بهبود در علایم را نشان داده اند.

بررسی های اخیر نشان داده اند که rTMS (تحریک مغناطیسی مغز) در درمان توهم های شنیداری کلامی و علایم منفی (شامل بی حسی عاطفی، رخوت، و کناره گیری اجتماعی) نتیجه بخش است. همان طور که قبلا به آن اشاره شد مطالعات تصویر برداری مغز نشان می دهد که این علایم به علت فعالیت های غیرعادی مغز که ناشی از اختلال عمکردی شبکه های مغز می باشد، هستند.

کاربرد تی دی سی اس TDCS در درمان اسکیزوفرنی

با توجه به مطالعات عصب روانشناختی، که اثرات تی دی سی اس را بر روی تحریک پذیری قشر مغز بررسی میکنند، این فرضیه مطرح شده است که انجام تحریک در مناطق خاصی از مغز با دستگاه تی دی سی اس می تواند با تعدیل فعالیت سلول های مغزی در مناطق خاص توهم های شنوایی و همچنین علایم منفی  را در بیماران اسکیزوفرنی کاهش دهد. براساس این فرضیه چندین مطالعه اثرات بالینی تی دی سی اس را در کاهش این دو علامت (توهم شنیداری و علایم منفی) بررسی کرده اند.

در جدید ترین مطالعه 20 بیمار که علایم منفی داشتند در طی 10 جلسه 20 دقیقه ای، به میزان 2 میلی آمپر تحریک دریافت کردند. نتایج نشان داد که دو هفته بعد از پایان جلسات، بهبودی قابل توجهی در علایم مثبت و منفی بیماران مشاهده شده است.

باتوجه به بررسی مطالعات انجام شده که در آنها حدود 50 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی تی دی سی اس دریافت کرده بودند، ایمنی این روش گزارش شده است، به نظر می رسد استفاده از این روش درمانی درکوتاه مدت و طولانی مدت ایمن باشد. سوزش، خارش و خستگی عوارضی هستند که به طور مشابه در مطالعات ذکر شده اند. با این وجود هنوز تحقیقات اندکی علایم بالینی تی دی سی اس را در درمان بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی بررسی کرده اند و همچنان به مطالعات بیشتر با نمونه های بزرگتری نیاز است.

 

 

منابع

https://www.webmd.com/schizophrenia/guide/schizophrenia-and-your-brain#1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369553/

https://www.webmd.com/schizophrenia/mental-health-schizophrenia#1

 

 

فریبا زمانی

کارشناس ارشد روانشناسی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)