تی دی سی اس در اختلالات مصرف مواد

TDCS  در درمان سوء مصرف مواد

درمان اختلالات سوء مصرف مواد معمولا مشکل و چالش برانگیز است. مطالعات تصویر برداری مغزعملکرد مهم قشر پیشانی را در سوء مصرف مواد نشان داده اند. ساختارهای مهمی در حوزه حافظه کاری، عمکرد اجرایی و شناختی معمولا در افراد وابسته به مواد شیمیایی آسیب دیده اند. تنها تعداد کمی از مطالعات کاربرد TDCS را برای درمان وابستگی مواد بررسی کرده است. با این وجود، این مطالعات نقش احتمالی این تکنیک را در درمان این افراد به خصوص به وسیله تحریک فعال قشر پیشانی نشان داده است. بنابراین، اثر بخشی تی دی سی اس در درمان اختلالات  سو مصرف مواد مستلزم تحقیقات بیشتر است. در ادامه چند مطالعه که در این مورد انجام شده آورده شده است.

کوکائین:

یکی از محققان از تی دی سی اس در 18 فرد وابسته به کوکایین استفاده کرد تا اثرات افزایش تحریک پذیری قشری را بعد از تحریک بررسی کند. نتایج نشان داد فعال سازی قشر پیشانی چپ و راست منجر به کاهش رفتارهای خطر پذیر در افراد وابسته به کوکایین می شود. نویسندگان نتیجه گرفتند که در آینده تی دی سی اسمی تواند یک ابزار ارزشمند برای مداخله در مصرف کنندگان کوکایین باشد.

الکل:

مطالعه ای که بر روی 13 فرد وابسته به الکل انجام شد، نشان داد کاهش در میل به مصرف الکل در افراد مشاهده شد. علاوه براین در مطالعه ای دیگر 35 فرد تحریک تی دی سی اس را به میزان 2 میلی آمپرو به مدت 13 دقیقه در جلسات دریافت کردند و مشاهده شد که این روش می تواند احتمال برگشت به مصرف الکل، در افراد مبتلا به مصرف الکل شدید را کاهش داده و همچنین ادراک کیفیت زندگی را دراین افراد بهبود بخشد.

نیکوتین: 

درمطالعه ای که بر روی 24 بیمار وابسته به نیکوتین انجام شد، محققان اثربخشی تی دی سی اس را بر افراد مبتلا بررسی کردند. آنها مشاهده کردند کاهشی در میل به مصرف در افراد پس از درمان ایجاد شده است. مطالعه دیگری اثرات تی دی سی اس در مصرف کنندگان سیگار را بررسی کرد. 27 بیمار تحت تحریک با تی دی سی اس قرار گرفتند. نتایج کاهش معنی داری را در مصرف سیگار در گروه تحریک شده نشان داد. مطالعه دیگری که به تازگی انجام شده است نشان داد که تحریک مغزی با تی دی سی اس می تواند احساسات منفی مرتبط با مصرف سیگار را بهبود بخشد. در این تحقیق 24 فرد که تی  دی سی اس دریافت کرده بودند بررسی شد و نتایج کاهش معنی داری در مصرف سیگار نشان داد.

غذا:

محققان در مطالعه ای بر روی افرادی که میل شدید به مصرف غذا داشتند اثربخشی تی دی سی اس را بررسی کردند و در پایان جلسات کاهشی قابل توجه در میل بیش از حد به مصرف غذا مشاهده شد.

حشیش:

در مطالعه ای اثرات تی دی سی اس را بر وابستگان به حشیش بررسی شد و25 بیمار تحت تحریک با تی دی سی اس قرار گرفتند. نتایج کاهش معنی داری در میل به مصرف نشان داد.

منبع

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369553/

فریبا زمانی

کارشناس ارشد روانشناسی

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)