چگونه با ترس های نوجوانی کنار بیاییم؟ | اضطراب در نوجوانی

ترس اغلب باعث میشود از برخی کارهایی که به انجام آنها علاقه‌مند هستیم اجتناب کنیم. ترس، ما را از چیزهای خوشایند و سرگرم کننده دور می‌کنند و منجر به تداوم احساس بد می شود.

ترس یک احساس مزمن و مقاوم است و به راحتی از بین نمی رود، مگر اینکه واقعا موقعیت‌هایی که ترس منجر به اجتناب از آنها شده مواجه شویم.

ترس, چگونه با ترس های نوجوانی کنار بیاییم؟ | اضطراب در نوجوانی

آیا نخستین باری که دوچرخه سواری کردید یا شنا رفتید را به خاطر دارید؟ احتمالا خیلی دستپاچه شده اید و درباره اینکه آیا می‌توانید این کار را انجام دهید یا اینکه چقدر احتمال دارد آسیب ببینید نگران بوده اید.بسیاری از مردم، این نگرانی‌ها را تجربه می‌کنند.

معمولا اولین باری که دست به کار جدیدی می زنید نگرانی زیادی دارید. تقریباً در حدود ۸ درجه بر اساس احساس سنج. با تمرین بیشتر، احساس نگرانی کاهش پیدا می‌کند‌. اگر در نخستین تجربه همه چیز خوب پیش برود، دومین باری که تلاش می‌کنید نگرانی شما کمی کاهش پیدا می‌کند، تقریبا در حدود ۳ درجه.

بعد از چندین بار تلاش، حتی می توانید از انجام آن لذت ببرید و اصلاً نگران نخواهید بود. اگر برای مدتی طولانی از دوچرخه سواری و شنا دور باشید، ممکن است نگرانی شما به ۵ درجه برسد. نه به شدت اولین بار و نه به خوبی آخرین باری که دوچرخه سواری یا شنا کردید. بعد از چند دقیقه تمرین، نگرانی شما کاهش پیدا می کند تا به ۱ درجه می‌رسد و دوباره از این فعالیت لذت می برید.

بعد از چند دقیقه تمرین، نگرانی شما کاهش پیدا می‌کند تا به ۱ درجه می‌رسد و دوباره از این فعالیت لذت می برید. شما توانایی غلبه بر ترس را دارید پس به آن اجازه ندهید شما را از دوچرخه سواری و شنا باز دارد. اغلب، وقتی با ترس روبه رو می شوید، به تدریج ناپدید می شود.

گفتیم که برای غلبه بر ترس و نگرانی ها،مواجه تدریحی با موقعیت هایی است که در آن ها احساس اضطراب میکنیم. این مهارت،مواجه یا مراحل نردبانی نامیده می شود.

در این مراحل نردبانی خودتان را به صورت تدریجی با موقعیت های ترسناک مواجه می کنید، مانند بالا رفتن از پله های یک نردبان.

چندین نکته مهم درباره مراحل نردبانی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

*طی کردن این مراحل به صورت تدریجی انجام می‌شود. شما کار را از مراحلی شروع می‌کنید که اضطراب اندکی در شما ایجاد می کنند( در حدود ۲ یا ۳ درجه بر اساس احساس سنج) و سپس کار را با موقعیت‌های سخت تر ادامه می دهید ( ۹یا۱۰ درجه).

این روش خیلی بهتر از روش‌های است که شما را ناگهان به آخرین مرحله پرتاب می‌کند. چون با این روش قبل از رفتن به مرحله بعد، احساس آرامش خواهید داشت.

*شما برای مدیریت ترسهایتان از مهارت‌های سازگاری متفاوتی مانند تفکر واقع بینانه استفاده می کنید.

*در تمرین مواجهه، مدت زمانی که در هر موقعیت می مانیم، در کاهش اضطراب اهمیت زیادی دارد. حتی اولین باری که تمرین مواجهه را انجام می دهید، ممکن است نگران شوید که با ماندن در موقعیت، مضطرب تر شوید.

این حالت طبیعی است. به خاطر داشته باشید! اگر مواجهه را خیلی زود به پایان برسانید شانس دیدن اتفاقاتی را که با کاهش تدریجی اضطراب، رخ می دهند، از دست می‌دهید‌.

*تکرار: این تمرین را بارها انجام دهید، یکبار کافی نیست! مطمئن شوید که هر مرحله را چندین مرتبه تمرین کرده اید. به طوری که هنگام مواجه با آن موقعیت، به جای نگران شدن، خسته و بی حوصله شوید.

*هنگام مواجهه با موانع و شکست ها، دلسرد نشوید_ شما هم روز های آسان و هم روزهای سختی را در پیش خواهید داشت. به خاطر داشته باشید هر بار تمرین می‌کنید، در واقع در حال مبارزه با ترس ها هستید.

*آگاه باشید که ممکن است هنوز با روش های زیرکانه ای از مواجه شدن با احساسات تان اجتناب کنید، حتی هنگامی که در موقعیت قرار دارید.

مراقب برخی《 راهبردهای امنیتی》 که در مواجه با ترس، تمرکز شما را به هم می زنند، باشید. به عنوان مثال، گوش دادن به موسیقی و همراهی با یکی از دوستان یا حتی سگ خانگی تان در هنگام مواجه با ترس.

اینها نشان دهنده این است که شما هنوز مطمئن نیستید که بتوانید این کار را به تنهایی انجام دهید. مواجه کامل با نگرانی ها، اهمیت زیادی دارد.

*مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید، پاداش دادن به خودتان است!


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)