تاثیر نور آبی موبایل بر روی چشم ها

نور موبایل

اگر تصمیم دارید موبایل یا تبلت بخرید، سعی کنید از این دستگاه هوشمند در تخت خواب استفاده نکنید، گوشی های هوشمند باعث ایجاد اختلال در چرخه خواب می شوند.

نور آبی ناشی از دستگاه های هوشمند منجر به بروز مشکلات جسمی و روحی می شود. نور آبی بخشی از طیف نور کامل است، یعنی نوری که از خورشید ساطع می شود و در معرض آن قرار می گیریم. به هرحال قرار گرفتن در معرض این نور در هنگام شب که از گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و دیگر صفحات LED در سطح بالایی منتشر می شود، می تواند به بینایی آسیب بزند. به علاوه این نور تولید هورمون ملاتونین را کاهش می دهد؛ هورمون ملاتونین به خواب طبیعی بدن کمک می کند.

زمانی که سطح ملاتونین بدن و چرخه خواب از حالت تعادل خارج می شود، خطر بروز مشکلات مختلف، از افسردگی تا سرطان، بروز می کند.

دستگاه های الکترونیکی که استفاده می کنیم نور آبی منتشر می کنند، زیرا تمام این دستگاه ها خیلی روشن هستند، اما معمولا شب ها در معرض این نور قرار می گیریم که اثرات آن را تشدید می کند. در ادامه به تاثیرات واقعی و پیامدهای آن می پردازیم.

  • آسیبی که عادت استفاده از تلفن های هوشمند به چشم های ما می زند، بسیار قابل توجه و شدید است. قرار گرفتن مستقیم در معرض نور آبی باعث آسیب دیدن شبکیه چشم می شود. متخصصان معتقدند آسیب دیدن شبکیه چشم منجر به بروز دژنراسیون ماکولا (macular degeneration) می شود که این بیماری باعث از بین رفتن بینایی مرکزی می شود – توانایی دیدن آنچه روبه روی شماست.
  • به علاوه ممکن است نوعی ارتباط بین آب مروارید و نور آبی باشد که البته تحقیقات بیشتری لازم است. این نظریه در حال بررسی بیشتر است.
  • قرار گرفتن در معرض نور آبی در شب باعث مختل شدن چرخه خواب می شود. نور آبی مرکز تولید ملاتونین را در مغز مختل می کند. این مسئله در طول روز مشکلی ایجاد نمی کند، اما مغز زمانی شروع به تولید ملاتونین می کند که ما امده خواب هستیم و نور آبی با این فرایند اختلال ایجاد می کند. مختل شدن چرخه خواب نیز پیامدهای زیادی دارد، از جمله چاقی، مشکلات حافظه و اختلال در ژنتیک.
  • اختلال در خواب و قرار گرفتن در معرض نور در شب خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان پستان و سرطان پروستات را افزایش می دهد. ملاتونین علاوه بر اینکه به خواب ما کمک می کند، مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند.
  • نور آبی خطر بروز مشکلات روحی را نیز افزایش می دهد. به علاوه بررسی ها نشان می دهند افرادی که سطح ملاتونین در آنها سرکوب می شود و ساعت بدن آنها مختل می شود، بیش از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

علیرغم تمام مشکلاتی که به آنها اشاره شد، نور آبی همیشه هم بد نیست و گاهی برای سلامتی مفید است.

نور ساعت خواب و بیداری را به ما اعلام می کند. نور آبی روشن سیگنالی به مغز ارسال می کند و تولید ملاتونین را متوقف می کند و این نور گاهی تولید هورمون ملاتونین را تحریک می کند – در واقع زمانی که برای خوابیدن اماده می شوید.

متخصصان می گویند قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت یک ساعت در صبح به تنظیم شدن ملاتونین و چرخه خواب کمک می کند. آنها توصیه می کنند که صبح ها مدتی بدون استفاده از عینک آفتابی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، به این ترتیب نور وارد شبکیه می شود و سیگنالی به غده پنبه ای ارسال می کند که این غده تولید ملاتونین را کنترل می کند.

قرار گرفتن در معرض این نور در هنگام شب مغز را متقاعد می کند که ملاتونین تولید نکند (به تصور اینکه روز ست) و این مسئله نوعی بی نظمی در بدن ایجاد می کند.

در واقع نمی توانیم همیشه از گوشی های هوشمند، کامپیوتر و تبلت اجتناب کنیم، اما باید سعی کنیم استفاده ز اینگونه وسایل را محدود کنیم. استفاده از عینک های مخصوص یا برنامه هایی که میزان نور آبی را کاهش می دهند، موثر می باشد، به علاوه اجتناب از موبایل و کامپیوتر قبل از خواب بسیار کمک می کند.

[button color=”orange” size=”medium” link=”http://www.businessinsider.com/smartphones-effect-on-vision-and-health-2014-9″ target=”blank” ]منبع[/button]

نگارنده:سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)