سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

تاثیر میزان خواب بر کیفیت اسپرم…!

خواب ناکافی برکیفیت اسپرم تاثیر می گذارد…!

خواب کافی لازمه ی سلامت جسمی و روانی خوب است. داشتن مقدار مناسبی استراحت و خواب نقش مهمی در پردازش و تثبیت حافظه، و همچنین تاثیر بر خلقو خو، انگیزه، قضاوت، و ادراک ما از حوادث دارد.

اما اینها تمام فواید خواب نیستند، طبق تحقیقات جدید، خواب می تواند در سلامت DNA اسپرم نیز نقش مهمی داشته باشد.

پژوهش های جدید حاکی از این است که خواب کمتر از 6 ساعت در یک شب کیفیت اسپرم را تا 30 درصد، و همچنین خواب بیش از 9 ساعت در یک شب کیفیت اسپرم را تا 40 درصد کاهش می دهد.

میزان ایده آل خواب برای اسپرم شما بین 7 تا 7 ساعت و نیم است.

محققانی از دانشگاه علوم پزشکی ارتش در چانگ کینگ (چین)، مطالعه ای را با تجزیه و تحلیل 2020 نمونه مایع منی از 796 مرد بین سال های 2013 تا 2015 انجام و مدت زمان خواب هر فرد را نیز توسط پرسشنامه مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج این تحقیق نشان داد که داشتن خواب خیلی کم، یعنی کمتر از 6 ساعت در هر شب به ثبات اسپرم آسیب می زند، به این معنی که مایع منی این افراد توانایی کمی برای باروری همسر دارد.

همچنین نتایج نشان داد که خواب بیش از حد زیاد، یعنی بیش از 9 ساعت در شب نیز ثبات اسپرم را از بین می برد.

میلیون ها نفر خواب ناکافی دارند:

طبق برآوردها حدود 50 تا 70 میلیون بزرگسال در ایالات متحده نوعی اختلال خواب دارند، و 3/35درصد از افراد گزارش داده اند که در طول یک دوره ی معمول 24 ساعته کمتر از 7 ساعت می خوابند. بنابراین به صورت بالقوه در اسپرم های 25 تا 35 میلیون مرد مشکل وجود دارد.

DNA اسپرم در حدود نیمی از اطلاعات ژنتیکی فرزندان دخالت دارد. بنابراین آسیب به این مواد ژنتیکی ممکن است اثرات مهمی روی باروری و جنین داشته باشد.

خواب نقش مهمی در سلامت اسپرم دارد:

به این معنی که سطح مناسبی از خواب باعث افزایش سلامت اسپرم، و در واقع به لحاظ تئوری باعث نگه داری پروتئین های DNA و بیان ژن می گردد.

دکتر جیا کائو و همکاران می گویند: “اطلاعات جدیدی پس از یافته های ما وجود دارد که بیان می کند مدت خواب یک ارتباط U شکل معکوس با حجم مایع منی و تعداد کل اسپرم دارد. در مطالعه ی قبلی، ما متوجه شده بودیم که وقتی در یک شبانه روز مدت زمان خواب بین 7 تا 7 ساعت و نیم باشد این دو پارامتر مایع منی(حجم و تعداد کل اسپرم) بیشترین میزان را دارند، و بیشتر یا کمتر شدن مدت زمان خواب از این مقدار، با کاهش این دو پارامتر مایع منی همراه بود.”

برای تایید این یافته ها و بررسی مکانیزم های زیربنایی و اساسی آن، مطالعات بیشتری در آینده لازم است.

همه ی ما می دانیم که داشتن خواب کافی تفاوت زیادی در زندگی روزمره ی ما ایجاد می کند. اما این مطالعه ی جدید به ما نشان می دهد که خواب کافی نه تنها در سلامت ما بلکه در سلامت فرزندان ما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

لینک منبع1 لینک منبع2

محقق و مترجم: ندا مهفر

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: