تاثیر ذهن خوانی در احساس امنیت عاطفی و روابط صمیمانه زوجین

 

تاثیر ذهن خوانی در احساس امنیت عاطفی و روابط صمیمانه زوجین:

 
گاهی به دلایل خاص میان زوجین سکوت صورت میگیرد .و در این هنگام شخص مقابل شروع به ذهن خوانی میکند و با تلفیق ذهنیت های خودش پیشگویی میکند که رابطه اش در خطر افتاده و با پیش بینی روزگار تنهایی که در تمام عمر او ادامه خواهد یافت غمگین و افسرده میشود .این در تجربیات بالینی مراجعین من بطور دائم تکرار میشود .

ذهن خوانی میتواند به پیش بینی های اشتباه منجر شود و بی جهت تولید نگرانی یا احساس عدم امنیت عاطفی کند .

نتیجه گیری های اشتباه معمولا دردسر ساز است.

این گونه پیش داوری ها ،یکی از نشانه های گرفتاری میان زن و شوهر است .

اشخاص با پیش داوری های بی مورد و با تفسیر نادرست همسر خود دقیقا به موقعیتی می‌رسند که بیش از هر چیز دیگری از آن اجتناب داشتند .
نظر به اینکه آنچه اشخاص میگویند و انجام می دهند می تواند مبهم و گمراه کننده باشد .

ارزیابی آنها درباره ما که چه احساسی دارند و انگیزه هایشان چیست ،کار ساده ای نیست .

خواندن اشارات و پیش داوری که در ذهن دیگران چه می‌گذرد ،رسم متداولی است که اغلب به نتیجه گیری های اشتباه ختم می‌شود .

گاهی آنچه میبینیم و میشنویم -حالت صورت و لحن صدا – مهم نیست .مسئله اصلی این است که در ذهن طرف مقابل چه می‌گذرد .طرز تلقی اشخاص،انگیزه ها و احساسی که نسبت به ما دارند ، دست کم به قدر کلمات ،حرکات و طرز صحبت آنها مهم اند گاهی رفتار ظاهری مهم نیست ؛مهم نیست که چه میگوید ، مهم اینست که درباره نظرات چگونه قضاوت میکند .

هنگام تماس با افراد به ندرت فرصت پیدا میکنیم همه شواهد و اشارات را مرور کنیم و با افکار و احساسات واقعی آنها پی ببریم و نظر به اینکه ظاهر امر اغلب دو پهلو و قابل بحث هستند به پیام های مبهمی برخورد میکنیم که گاه عمدا برای گمراه کردن ما تدارک دیده میشوند و در این شرایط عجیب نیست که در بعضی از موارد به قضاوت اشتباه دچار شویم .

برداشت ما از احساس دیگران در قبال ما که یکی از مقولات مهم زندگی است .بیشتر مبتنی بر حقایقی هستند که مستقیما دیده نمی‌شوند در نتیجه برای اطلاع از ذهنیت دیگران استنتاج و استنباط میکنیم اما مشکل اینجاست که ما هم به قدر کافی به نتیجه گیری های خود به قدر مشاهدات مستقیم خود بها میدهیم .


توانایی رسیدن به علل واقعی رفتار دیگران نقش بسیار مهمی دارد و نظر به اینکه درک این مطلب برای احساس امنیت عاطفی و روابط صمیمانه زوجین بسیار مهم است .اکثرا بطور دائم ذهن خوانی میکنیم و آن را به حساب حقیقت می‌گذاریم و به رغم ابهامات موجود حدسیاتمان تا حدود زیادی به حقیقت می پیوندد.

اگربا اشخاص ومثلا همسر خود رابطه صمیمانه ای داشته باشیم ، میتوانیم حدسیات خودمان را با پرسیدن این سوال که واقعا چه احساسی دارند مقایسه نماییم .

در برخوردهای عاطفی وقتی عصبانی و هیجان زده هستیم برداشت ما از افکار و احساس دیگران بیشتر مبتنی بر احساسات درونی ،اضطراب ها و انتظارات شخصی استوار خواهد بود و نه ارزیابی منطقی دیگران . با این روحیه بعید به نظر می‌رسد که به تبیینات دیگری برای آنچه میبینیم و می شنویم توجه نماییم ،بنابراین امکان نتیجه گیری های خلاف واقع بیشتر میشود.

نتیجه گیری شتاب زده در مسایل بالینی ،نظیر افسردگی و اضطراب ،کاملا مشهود است .

دراین اختلالات درطرزاستخراج اطلاعات انحرافاتی دیده میشود که دست یابی به مشاهدات مثبت را دشوار می‌سازد و شکل گیری نتیجه گیری های منفی به استناد جزئیات و پاره ای اطلاعاتی به سرعت بسیار بیشتری انجام میشود.

با استناد به یک مدرک کم رنگ و یک مشاهده ناکافی نتیجه گیری میکنیم و با این طرز برخوردحوادث را تعمیم میدهیم

 

مهدی وزیریان
روانشناس ارشد بالینی
درمانگر افسردگی ،وسواس و اختلالات اضطرابی
مولف مجموعه کتاب های آنسوی اندیشه


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)