تاثیر کافئین بر بیش فعالی

بهترین تاثیر کافئین بر بیش فعالی
تاثیر کافئین بر بیش فعالی

یکی از رایج ترین روش های درمان بیش فعالی یا ADHD استفاده از داروهای محرک است. این داروها میزان تمرکز و توجه فرد را افزایش داده و به وی کمک می کنند رفتارهای تکانشی را کنترل کند.

یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین داروهای محرک در دنیا کافئین است. کفئین در قهوه، چای، شکلات، نوشابه های گازدار و برخی مواد غذایی دیگر موجود است.

برخی بررسی ها در مورد چگونگی تاثیر کافئین بر روی علائم بیش فعالی انجام شده است، اما نتایج کمی گیج کننده بوده اند. گرچه کافئین یک محرک محسوب می شود، اما به عنوان یک روش درمانی برای بیش فعالی توصیه نمی شود، زیرا اثر بخشی آن به عنوان یک دارو تایید نشده است.

محرک هایی مانند کافئین میزان برخی مواد شیمیایی را در مغز افزایش می دهند که مغز از این مواد شیمیایی برای ارسال سیگنال استفاده می کند. یکی از این مواد دوپامین است. دوپامین باعث افزایش لذت، توجه و تحرک می شود.

زمانی که فرد مبتلا به ADHD است، پزشک اغلب محرک هایی را تجویز می کند که به خونسردی و تمرکز فرد کمک می کنند. برخی محققان معتقدند از آنجایی که بررسی ها نشان داده اند کافئین موجود در چای می تواند باعث بهبود تمرکز و آگاهی شود، ممکن است بتواند به بهبود علائم بیش فعالی نیز کمک کند.

برخی دانشمندان نیز تصور می کنند کافئین دارای قابلیت درمان بیش فعالی است زیرا بر روی سطح دوپامین تاثیر می گذارد که دوپامین نیز باعث بهبود حافظه و توجه در موش ها می شود. به هرحال تمام این نظریه ها و تصورات نیاز به بررسی بیشتری بر روی نمونه های انسانی دارد.

تاثیرات مضر کافئین بر روی مبتلایان به بیش فعالی

بیش از 400 میلی گرم کافئین ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود، از جمله:

  • سردردهای میگرنی
  • بی خوابی
  • تحریک پذیری
  • دل پیچه

یک بررسی دیگر نشان داد که اثر بخشی کافئین بسیار کمتر از دکستروآمفتامین (دکسیدرین) و متیل فنیدیت (ریتالین) است.

کافئین برای کوکان

پزشکان مصرف کافئین را برای کودکان توصیه نمی کند، زیرا کودکان نسبت به عوارض جانبی کافئین بسیار حساس تر هستند و ممکن است کافئین بر روی رشد مغزی کودکان تاثیر بگذارد.

ممکن است مصرف میزان بالایی از کافئین در روز به بهبود علائم بیش فعالی کمک کند، اما عوارض آن خیلی بیشتر از مزیت های آن خواهد بود. کودکان مبتلا به بیش فعالی دچار اختلالات خواب هستند و حفظ هوشیاری در طول روز نیز برای این کودکان دشوار خواهد بود و مصرف کافئین هر دوی این علائم را بدتر خواهد کرد.

پزشکان و متخصصان مصرف نوشیدنی های انرژی را برای کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی کنند، زیرا این نوشیدنی ها حاوی مقدار زیادی محرک – از جمله – کافئین هستند که باعث بروز مشکلات جدی می شوند.

آیا کافئین برای شما مناسب است؟

کافئین مانند دیگر داروها، بر روی برخی افراد موثر و برای برخی دیگر اصلا مناسب نیست. بنابراین اگر مبتلا به بیش فعالی هستید، قبل از شروع مصرف کافئین بیشتر حتما با پزشک مشورت کنید. به ویژه اگر در حال مصرف یک داروی محرک دیگر باشید، مصرف کافئین همزمان با آن دارو ممکن است منجر به بروز مشکلات بیشتری شود.

[button color=”blue” size=”small” link=” https://www.webmd.com/add-adhd/adhd-caffeine” target=”blank” ]لینک منبع[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)