بهترین درمان بی خوابی چیست؟ بهترین دکتر بی خوابی کیست؟

بهترین درمان بی خوابی | دکتر متخصص بی خوابی

 

دکتر متخصص بی خوابی می تواند یک متخصص مغز و اعصاب یا روانپزشکی یا سایر رشته های تخصصی مرتبط باشد که پس از فارغ التحصیلی در رشته فوق تخصصی اختلالات خواب دوره فلوشیپ گذرانده است.

طبق نظر دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب و اکثر محققان خواب،در بسیاری از اختلالات منجر به بی خوابی بهترین درمان،درمان شناختی رفتاری است.

البته درمان در هر فردی با دیگری متفاوت است و متخصص اختلالات خواب در هر فردی جداگانه تصمیم درمانی را اتخاذ می کند. اما بیشتر داروهای خواب آور در بی خوابی مزمن جایگاهی ندارند و فقط برای مدت زیر یکماه کاربرد دارند.

خوابی 800x600 - بهترین درمان بی خوابی چیست؟ بهترین دکتر بی خوابی کیست؟

داروهایی مانند زولپیدم, آلپرازولام, کلونازپام و… فقط در موارد بی خوابی حاد کاربرد دارند و در بی خوابی های مزمن معمولا استفاده نمی شوند.

برخی روش های موثر در درمان بی خوابی مزمن بطور خلاصه عبارتند از :

شناخت درمانی

رفتار درمانی

ریلکسیشن و مدیتیشن

درمان اختلال زمینه ای مانند افسردگی و اضطراب و یا درد و…

دارو درمانی ( برای کوتاه مدت) :

 • زولپیدم
 • آلپرازولام
 • لورازپام
 • کلونازپام
 • ترازودون
 • گاباپنتین
 • آمی تریپتیلین
 • ملاتونین و…

درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟

سیکل رفتاری

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید؛

اختلال خواب و بی خوابی مزمن معمولا یک سیکل معیوب است که خود باعث استرس و اضطراب و مشکلات جسمانی می گردد و این مشکلات نیز سبب اختلال خواب می شوند.

رفتار درمانی شناختی در تغییر عادات خواب و عوامل موثر بر آن، و همچنین تصورات غلط در مورد خواب و بی خوابی، که باعث مشکلات خواب در برنامه ریزی میشوند موثر است.رفتار درمانی شناختی می تواند درمانی بسیار امن تر و موثرتر از قرص های خواب آور باشد.

درمان شناختی رفتاری تنها درمان غیردارویی بی خوابی است که اثرات آن از لحاظ علمی ثابت شده است. این درمان در بهبود خواب در 70-80٪ از بیماران موثر است و در طولانی مدت از قرص های خواب آور نیز موثرتر است.

جلسات رفتار درمانی شناختی معمولا 6 تا 8 هفته طول می کشد و تمرکز این نوع درمان بر شناسایی و حذف عوامل منفی اثرگذار بر خواب،آموزش بهداشت خواب،از بین بردن تصورات غلط در مورد خواب و … است.


دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

فلوشیپ فوق تخصصی اختلالات خواب از اسپانیا

مدیر مرکز تشخیص و درمان اختلالات خواب جایروس


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - بهترین درمان بی خوابی چیست؟ بهترین دکتر بی خوابی کیست؟

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
 1. متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات خواب می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: