علت نوسان خلق در نوجوانی| نوجوانان بخوانند

اضطراب نام دیگر نگرانی ،ترس، خجالت و وحشت زدگی است. اضطراب یک هیجان طبیعی است که  بقای ما کمک می کند و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم.

اضطراب یک هیجانی است که به ما کمک میکند در مقابل موقعیتهای خطرناک  از خود محافظت کنیم. اگر ما  هیج اضطرابی نداشته باشیم، دچار آسیب می شویم.
برای مثال: اگر شما احساس کنید در خانه بوی سوخته  می آید ،احساس ترس و اضطراب می کنید و فکر می کنید در خطر هستم… بعد  بدن شما با افزایش تپش قلب و افزایش فعالیت ماهیچه ها واکنش نشان میدهد  و شما با بیشترین سرعتی که در خود سراغ دارید از خانه خارج می شوید.
این فرایند، پاسخ جنگ و گریز نامیده میشود. همه حیوانات و همه افرادی که می شناسید در بعضی موقعیت ها، این پاسخ را نشان میدهند.
پاسخ جنگ و گریز در بعضی موقعیتها بسیار مفید است، اما گاهی این پاسخ بدون اینکه چیز ترسناکی وجود داشته باشد، رخ میدهد. شما ممکن است صدایی را از بیرون بشنوید و فکر کنید دزد آمده، در حالی که آن، صدای در بوده که توسط گربه باز شده. در این شرایط بدن و فکر شما به گونه ای واکنش نشان میدهند که گویی خطری وجود دارد درحالی که واقعاً چنین واکنشی ضرورت نداشته.

سه حوزه درگیر در اضطراب

اگر شما یکبار دیگر با دقت به مثال استشمام بوی سوخته در خانه نگاهی بیاندازید، می بینید که در اضطراب سه قسمت درگیر می شوند: بدن شما، فکرهای شما و واکنش های شما

بدن شما 

 هنگامی که مضطرب می شوید: تپش قلب شما سریع تر می شود ماهیچه های شما و منقبض می شوند؛ تنفس شما سریع تر میشود و ممکن است دردهایی در معده خود احساسی کنید. این تغییرات، بدن شما را برای واکنش نشان دادن آماده می کند.

فکرهای شما

ذهن شما روی خطر تمرکز میکند. ممکن است متوجه شوید در حال فکر کردن بسه وقوع رخدادهای بد هستید. هنگامی که این اتفاق رخ میدهد ،تمرکز کردن روی موضوعات دیگر سخت میشود. بر این اساسی، اضطراب ممکن است گاهی به شکل فکرهای نگران کنندهای باشد که نمی توان ان هارانادیده گرفت.

واکنشهای شما

:اضطراب باعث میشود شما از بعضی موقعیتها فرار کنید ویا با بعضی دیگر بجنگید. ممکن است تمایل داشته باشید از چیزی که شما را مضطرب کرده دور بماند، که در این صورت گاهی فرصت پرداختن به بعضی از کارها را از دست می دهید.

افسردگی چیست؟

اگرچه همه افراد در بعضی موقعیتها احساس غمگینی می کنند، اما افسردگی عبارت است از احساس غمگینی شدیدی که خلاص شدن از آن به راحتی امکان پذیر نیست. خلق شما تغییر می کند، به این صورت که احساس غمگینی می کنید، دمدمی مزاج و تحریک پذیر (حساس) می شوید و ممکن است نتوانید خود را با برنامه های روزمره زندگی سازگار کنید. ممکن است احساس شادی یا لذت در موقعیت هایی که قبلا برای شما نشاط آور بوده سخت شود. بعضی از افراد فقط احساس کرختی و پوچی می کنند. افراد مختلف، افسردگی را به شکل های مختلفی تجربه می کنند.
در برخی از افراد، افسردگی به صورت واکنشی در مقابل اتفاقات ناخوشایند یا مجموعه ای از مسائل استرس زا، آغاز میشود. معمولاً هنگامی که مشکلات بروز می کنند، فرصت خوبی برای ظهور افسردگی است. برای برخی دیگر از افراد، افسردگی ناشی از دشواری در سازگاری با استرس ها و همچنین ناشی از دیدگاهی است که آنها نسبت به خودشان دارند. به عنوان مثال، ممکن است این افراد روی اشتباهات و ضعف های خود تمرکز کنند و برای خود ارزش کمی قائل باشند.
در برخی از افراد، اینطور به نظر می رسد که افسردگی از آسمان بر سر آنها نازل شده چون هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. در این افراد احساس غمگینی، ناامیدی و درماندگی شدیدی وجود دارد که تغییر این حالتها برای آنها بسیار دشوار است. ممکن است در بین دوره های افسردگی دوره های بهبودی نیز برای مدتی وجود داشته باشد، اما اغلب پس از این دوره ها، افسردگی با شدت بیشتری بازمی گردد.

سه حوزه درگیر در افسردگی

مانند اضطراب، افسردگی هم تاثیر زیادی بر بدن شما، فکرهای شما و واکنش های شما می گذارد .

بدن شما

هنگامی که افسرده می شوید: ممکن است احساس کنید انرژی ندارید یا خیلی خیلی کند شده اید به عبارت دیگر ممکن است گاهی احساس کنید مانند بادکنکی هستید که باد ان کاملا خالی شده  است. مشکلات خواب در افسردگی رایج است به طوری که خوابیدن و بیدار شدن از خواب بیشتر از میزان معمول طول میکشد. همچنین ممکن است احساس درد، تیرکشیدن بخش هایی از بدن، سردرد یا تهوع داشته باشید.

فکرهای شما

هنگامی که حوصله ندارید یا غمگین هستید، تفکرتان در مور د هم چیز منفی است. در این حالت ممکن است فکر کنید شکست خورده ا ید، قادر به سازگاری نیستید و یا احساس کنید همیشه اوضا به همین شکل باقی میماند.در این حالت به خاطر اوردن اتفاق های بد راحت تر از به خاطر اوردن اتفاق های خوب است
مسایل مربوط به روابط بین فردی خانواده و مدرسه غیرقابل تحمل می شوند و کنار آمدن با آنها غیرممکن به نظر میرسد و ممکن است احساس کنید زندگی از کنترل شما خارج شده است. همچنین امکان دارد که تمرکز کردن یا فکر کردن برای تان دشوار باشد .

کارهای شما 

اضطراب موجب میشود که از موقعیتی فرار کنیم یا آسیب ببینیم، درحالی که افسردگی
اغلب انجام کارها را سخت جلوه میدهد و باعث میشود شما کارهایی را که از انجام آن ها لذت می برید، قف کنید. درنتیجه پشتکارتان را از دست می دهید و عملکرد تان در مدرسه و کارهای دیگر افت میکند.ممکن است  شما متوجه شوید که از دوستان یا اعضای خانواده خویش دوری می کنید، چندان از خانه بیرون
نمی روید و ترجیح می دهید که تنها باشید. در واقع زمانی یه این موضوع پی می برید که مشاهده می کنید .
مادر بزرگ تان بیشتر از شما از خانه بیرون میرود.

میزان شیوع اضطراب و افسردگی چقدر است؟

همه افراد گاهی دچار اضطراب و افسردگی میشوند. تنها تفاوت بین این اخساس ها و حالت های جدی تر  اضطراب و افسردگی، میزان هیجانی است که تجربه میشود. ممکن است پی ببرید نسبت به افراد د یگر آسان تر، به دفعات بیشتر و به طور شدیدتری دچار تنش و افسردگی میشوید. اگرچه هیجان های اصلی مشابه دیگران است.

اگر شما بیشتر از همسالان خود مضطرب میشوید یا خلق خوی تان زیاد تغییر میکند،به این علت نیست که دیوانه یا دمدمی مزاج هستید. علت تغییر سریع حالتهای هیجانی در بعضی افراد، این است که آنها هنگام مواجه شدن با موقعیتهای گوناگون، بیشتر از دیگران هیجان زده میشوند. همه ما می توانیم با آموختن شیوه های کنترل خلق، به خودمان کمک کنیم، البته یادگیری این مهارت برای افرادی که اضطراب ویا افسردگی دارند اهمیت بیشتری دارد زیرا تغیر خلق و خو میتواند روند انجام کارهای روزمره آن ها را تحت تاثیر قرار دهد .

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)