اختلال حرکت های دوره ای پاها و دست ها در خلال خواب یا PLMD

 

PLMD

PLMD چیست؟

یک اختلال حرکتی ریتمیک دوره ای که در خلال خواب ایجاد میشود که به طور معمول شامل جنبش پاها میشود ، البته در اندام های فوقانی هم ممکن است رخ دهد و در هر نقطه از اندام ها از چند دقیقه تا چند ساعت ممکن است اتفاق بیفتد ، این جنبش ها بسیار متفاوت از اسپاسم های طبیعی می باشد که میوکلونوس گفته میشود (که ممکن است خود ما نیز گاهی این تجربه را در زمانی که به خواب می رویم داشته داشته باشیم).

علت این اختلال حرکتی دوره ای چیست؟

علت این اختلال هنوز ناشناخته است . با این حال تحقیقات نشان داده است که در افراد با انواع مشکلات پزشکی از جمله : پارکینسون و حملات خواب ، سندرم پاهای بی قرار ممکن است این اختلال حرکات دوره ای مکرر در خواب را داشته باشند.

حتی گاهی ممکن است با داروهایی مانند : داروهای ضد افسردگی ایجاد می شود.

این اختلال چه نشانه هایی دارد؟

حرکت  پاها مخصوصا در قسمت انگشت شست پا ، خم کردن مچ پا ، زانو و لگن ، حرکت بازوها که منجر به بیداری های جزئی و کوتاه مدت میشود.

PLMD

این اختلال چگونه تشخیص داده میشود؟

اغلب توسط همسر فرد  و خواب آلودگی های روزانه فرد و بیدار شدن های مکرر در خلال خواب علائم را متوجه میشوند ولی در بیشتر موارد فرد متوجه حرکات نمی شود و با شکایات خواب آلودگی روزانه به پزشک مراجعه می کند و پزشک با استفاده از تست پلی سومنوگرافی این اختلال را کشف می کند.

اختلال PLMD چگونه درمان میشود؟

به طور کلی درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد و تمامی درمان ها در جهت کاهش علائم استفاده میشود.

به طور کلی بسیاری از داروها برای درمان این اختلال مناسب هستند که عبارتند از : بعضی از داروهایی که برای بیماری پارکینسون استفاده میشود،داروهای ضد تشنج و بعضی انواع بنزودیازپین ها.

فردی که به این اختلال دچار است از چه چیزهایی باید اجتناب کند؟

باید ازمصرف فرآورده های کافئین دار مانند : شکلات،چای و نوشیدنی های الکلی اجتناب کند زیرا این مواد اغلب علائم را تشدید می کند ، گاهی هم بعضی از داروهای ضد افسردگی می تواند چنین علائمی را تشدید کند.

منبع :

WEBMD

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x