آیا غرور همان عزت نفس است؟!

غرور همان عزت نفس بالا نیست!

در یک مقاله ی روانشناسی با عنوان “غرور احمقانه؛ هنگامی است که عزت نفس بالا شما را به خطر می اندازد”، استفان گرینسپن، دکترای روانشناسی رشد استدلال می کند “اعتماد به نفس کاذب” یا “غرور” باعث می شود که افراد، بسیاری از حقایق مهم را نادیده بگیرند و تصمیماتی بگیرند که برای خودشان و دیگران خطرناک است. او همچنین بیان می کند، افرادی با گرایشات خشونت آمیز، جنایی یا نژاد پرستانه تمایل به عزت نفس بیش از حد بالا دارند.

یکی از مشکلات بزرگی که در زمینه ی سلامت روان وجود دارد این است که افراد، غرور و رفتارهای خود تخریبی را معادل عزت نفس بالا می دانند.

شخصی با عزت نفس بالا تا حد زیادی به خودش احترام می گذارد (این معنای “اعتماد به نفس” است). عزت نفس، اعتماد فرد به توانایی خود در فکر کردن، انتخاب کردن، و اقدام در جهت این انتخاب هاست. مهم تر از همه، عزت نفس به معنای غرور (یا خودشیفتگی) دقیقا در تضاد با عزت نفس است. افراد مغرور به گونه ای عمل می کنند که انگار همه چیز را می دانند، و هر چیزی که با آنچه باور دارند در تضاد باشد را از خود دور می کنند. در واقع این افراد به چیزهایی که با آنچه آن ها احساس می کنند یا می خواهند درست باشد در تضاد است علاقه مند نیستند، زیرا این در ذهنشان پذیرفته شده که آن ها به عنوان فردی که چیزی را نمی داند ارزشمند نخواهند بود.

اشتباه اصلی افراد خودشیفیته یا مغرور این است که احساس می کنند همیشه و همه جا حق با آنهاست. این یک اشتباه بزرگ است، باید بدانیم که افراد هرچقدر هم باهوش باشند باز هم در برخی تصمیمات یا اقدامات اشتباهاتی خواهند داشت. یک فرد سالم این نکته را می داند و اجازه نمی دهد یک خطا یا اشتباه عزت نفسش را تهدید کند. در واقع، او حقایق را می پذیرد، چه این حقایق از جانب خودش باشد چه از جانب دیگران، زیرا می داند که این دانش در زندگی به او کمک خواهد کرد.

آیا جنایتکاران و نژادپرستان عزت نفس بالایی دارند؟!

جنایتکاران و نژادپرستان هر چیزی که داشته باشند، عزت نفس بالایی ندارند. مجرم ها (به اشتباه) اعتقاد دارند که می توانند با فریب دادن، حمله کردن، و یا سو استفاده از دیگران، اعتماد به نفس به دست آورند. بنابراین وقتی به این ها دست پیدا می کنند، احساس خوبی در مورد خودشان دارند چرا که چیزی را بر دیگران اعمال کرده اند و در نتیجه احساس قدرت و برتری می کنند.

اما این یک حس کاملا نادرستی از برتری یا “عزت نفس” است، زیرا این احساس بر اساس یک واقعیت جعلی (به عنوان مثال دروغ گفتن و فرار) است. شما از این طریق نمی توانید عزت نفس به دست آورید.

نژاد پرستان نیز عزت نفس ندارند. آن ها سعی می کنند از طریق خصوصیات فیزیکی غیر ضروری مانند رنگ پوست یا ملیت در خودشان احساس خوبی ایجاد کنند. این کار تحریف واقعیت است، چراکه ارزش یک شخص به رنگ پوست او بستگی ندارد بلکه به شخصیت او (از قبیل اقدامات انتخاب شده ی او) بستگی دارد.

افراد متکبر، مجرم، و نژادپرست در هیچ سطحی به خودشان اعتماد ندارند، به همین دلیل است که فرار می کنند، انکار می کنند، دروغ می گویند، و حقایق را رد می کنند تا از این حقیقت دوری کنند.

افرادی با اعتماد به نفس بالا به ندرت حقایق یا توصیه های منطقی را رد می کنند زیرا آن ها می دانند که واقعیت ابزار بقای آن ها و همچنین وسیله ای برای دستیابی به شادی و حفظ آن است.

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://drorma.com/arrogance-is-not-the-same-as-high-self-esteem/” target=”blank” ]لینک منبع[/button]

محقق و مترجم: ندا مهفر


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)