آیا بین نوشیدنی ، غذاهای خاص وخواب رابطه ای وجود دارد؟

خواب و مواد غذایی

خواب،توانایی خودبخودی وخود کار بودن ارگان های هضم کننده ی غذا را کاهش می دهد.

بنابراین،سیستم های هضم غذا در حین خواب کارایی مشابه زمان بیداری را دارا نیستند؛ وبدن در حال خواب ممکن است قادر به هضم مناسب غذاها نباشد.

به همین دلیل، باید از مصرف غذاهای ادویه دار وسنگین،آن هم به مقدار زیاد در بعداز ظهرو نزدیکی ساعت خواب اجتناب  کرد وگرنه خواب دچار اختلال می شود.

بعلاوه از مصرف بعضی غذاها برای شام باید خودداری کرد ، غذاهای پروسه شده که در برگیرنده مواد شیمیایی افزودنی هستند ممکن است با معده وسیستم گوارش همه ی افراد سازگار نباشند.

مصرف قابل توجه کربوهیدرات های تصفیه شده(مثل آردسفید،شکر،غذاهای حاوی شکرمثل :  شکلات وکیک) باعث پرشدن وتحریک بیش از حدسیستم گوارش در طول فرایند ، هضم شده وبه معده شما فشار وارد می کند.

به همین نحو مصرف غذاهای پرچرب به سیستم گوارش فشار وارد می کند ، بنابراین خودداری ازمصرف مقادیر قابل توجهی ازغذاهای سرخ کردنی وپنیرضروری است.

بعضی ازغذاها از طریق تحریک بیش از حدسیستم گوارش باعث اختلال درخواب می شوند مثل : سبزی خام،سالادهاومیوه ها ، این مواد راباید در طول روز،یا به هنگام ناهار یا صبحانه مصرف کرد.

سایر غذاها عملکرد آرام کننده ای دارند(سیب زمینی،پاستا،برنج).غذاهایی که به تولیدتریپتوفان کمک می کنندباعث سهولت در خواب میشوند.

تریپتوفان،پیش سازسروتونین است که باعث تنظیم خواب می شود.

غذاهایی که آمینو اسید را در بر می گیرندعبارتنداز تخم مرغ،گوشت،ماهی،موز،بادام زمینی وپنیر سفت.اعتقاد بر این است که غذاهایی که حاوی مقادیربالایی کربوهیدرات هستند(مثل نان،برنج،پاستا) باعث سهولت در خواب میشوند در حالیکه مصرف رژیم های غذایی پر پروتیین باعث افزایش سطح هوشیاری می شوند.اما با این وجود،تحقیقات علمی انجام شده در این زمینه که قادر به تایید کامل این ادعاها باشد کافی نمی باشد.

یک لیوان شیر به علت دربر گرفتن مقداری تریپتوفان ممکن است باعث سهولت در خواب شود البته تحقیقات انجام شده در این زمینه به یافته های گوناگون دست یافته اند.اگربه شیر آلرژی دارید(یعنی عدم قبول لاکتوز)از خوردن این نوشیدنی به هرشکل خودداری کنید.

از نوشیدن مقادیر زیادی مایع دربعداز ظهرخودداری کنیدزیرا باعث می شود شما به دفعات، جهت تخلیه ادرار به دستشویی رفته ودر نتیجه خواب شما دچار اختلال شود.

از خوردن چای،قهوه ونوشابه در بعداز ظهر خودداری کنید چرا که این مواد حاوی کافئین بوده وبه صورت محرک عمل می کنند.بعلاوه،باید از مصرف الکل دربعداز ظهر خودداری کنید.

برای درمان اختلالات خواب میتوانید جهت ویزیت پزشک متخصص مغزواعصاب به بخش تماس با ما مراجعه فرمائید.

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x