آپنه ی خواب

آپنه ی خواب0

آپنه ی انسدادی خواب یک اختلال در خواب است که در آن نفس کشیدن به مدت خیلی کوتاه و به صورت مکرر قطع می شود. آپنه در آپنه خواب اشاره دارد به یک توقف در تنفس که حداقل 10 ثانیه طول می کشد. آپنه ی انسدادی زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه های پشت حلق، علیرغم نیاز به تنفس، نتوانند راه هوا را باز نگاه دارند.نوع دیگر آپنه خواب با عنوان آپنه ی خواب مرکزی مطرح می شود که در این نوع مغز نمی تواند به درستی تنفس را کنترل کند. آپنه ی خواب انسدادی بسیار رایج تر از آپنه ی خواب انسدادی است.

آپنه ی خواب انسدادی یا همان آپنه ی خواب، می تواند باعث قطعه قطعه شدن خواب و پایین آمدن سطح اکسیژن خون شود. در افراد دچار آپنه ی خواب، نداشتن خواب کافی و پایین آمدن سطح اکسیژن خون منجر به فشار خون، بیماری قلبی و مشکلات روحی و حافظه می شود. علاوه بر اینها آپنه ی خواب خطر رانندگی خواب آلود را هم افزایش می دهد.

بنیاد ملی خواب برای کمک به بیمارانی که از آپنه ی خواب رنج می برند، مواردی را پیشنهاد می دهد:

  • علائم آپنه ی خواب
  • درمان آپنه ی خواب
  • مقابله با آپنه ی خواب

چه کسی دچار آپنه ی خواب است؟

بیشتر از 18 میلیون بزرگسال آمریکایی دچار آپنه ی خواب هستند. در حال حاضر به خاطر وجود تکنیک های مختلف کنترل، برآورد OSA کودکی بسیار سخت است، اما حداقل 2 تا 3 درصد کودکان و با این واقعیت که 10 تا 20 درصد آنها خرخر می کنند، تخمین زده می شود. OSA در تمام سنین و بین تمام افراد اتفاق می افتد.

دلیل آپنه ی خواب چیست؟

فاکتورهایی وجد دارند که خطر ابتلا به آپنه را افزایش می دهند، از جمله داشتن راه هوای کوچک ( داشتن زبان بزرگ یا وجود لوزه ها)، اضافه وزن، تورفتگی چانه، فک کوچک، اوربایت بزرگ، داشتن گردنی بلند، سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی، افزایش سن معمولا 40 سال به بالا . قومیت ( امریکایی های آفریقایی تبار، ساکنان جزایر اقیانوس آرام و اسپانیایی ها). علاوه بر این وجود OSA در برخی خانواده ها به نظر می رسد زمینه ی ژنتیکی داشته باشد.

علائم آپنه ی خواب

خرخر مزمن یکی از مهم ترین علائم آپنه ی خواب است و باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. افراد دچار آپنه ی خواب به خاطر مشکلات به وجود آمده در خواب، از مشکلاتی مانند کم خوابی، مشکل تمرکز، افسردگی، تحریک پذیری، اختلال عملکرد جنسی، اختلال یادگیری و حافظه، خواب آودگی در محل کار و غیره. آپنه ی خواب درمان نشده مشکلات بسیار جدی از جمله فشار خون بالا، مشکلات قبی، خواب آلودگی شدید در طول روز، نارسایی احتقانی قلب، سکته مغزی و افسردگی به دنبال دارد.

چگونگی درمان آپنه ی خواب

اگر تردید دارید که دچار آپنه هستید، اولین کاری که انجام می دهید باید با پزشک خود صحبت کنید. در هنگام ملاقات پزشک موارد لازم در مورد خواب خود را بیان کنید، میزان خستگی شما در طول روز و هر نشانه ی دیگری که دچار آن هستید. از فردی که نزدیک به شما می خوابد، بخواهید که به چگونگی خواب شما دقت کند، اگر شدید خرخر می کنید، علائم خفگی برای شما به وجود می آید، یا در تنفس شما وقفه ای پیدا می شود، همه ی این موارد را ثبت کند. هر زمان که برای اولین بار پزشکی را ملاقات می کنید، اطمینان حاصل کنید که یک لیست از داروهای جدید به شما تجویز می شود.

یکی از متداول ترین روش های تشخیص آپنه ی خواب، بررسی خواب می باشد که به این منظور لازم است یک شب در یک مرکز درمان خواب بگذرانید. بررسی خواب ویژگی های مختلفی را مورد بررسی قرار می دهد، از جمله حالت خواب، حرکت چشم ها، فعالیت ماهیچه ها، ضربان قلب، تلاش تنفسی، جریان هوا و سطح اکسیژن خون. این تست هم برای تشخیص آپنه ی خواب و هم برای تعیین شدت آن استفاده می شود. گاهی درمان در همان شب اول در مرکز درمانی آغاز می شود.

درمان انتخابی برای آپنه ی انسدادی خواب دستگاه فشار مداوم هوا CPAP می باشد. CPAP یک ماسک متناسب با اندازه ی دهان و بینی می باشد و هوا را به آرامی وارد راه هوا کرده و به باز ماندن این مسیر کمک می کند. این روش درمانی بسیار موثر است و استفاده از آن در صورتی که توسط پزشک تجویز شده باشد، مهم می باشد.

دومین روش برای درمان آپنه ی خواب استفاده از روش های درمان دندانپزشکی است که وضعیت فک پایین و زبان را تنظیم می کند و یا اینکه برداشتن بافت های مسیر هوا از طریق جراحی که این مسیر را باز می کند. به طور کل این روش ها برای نوع خفیف و یا خرخرهای شدید موثر هستند.

آپنه ی خواب و اضافه وزن

تغییر روش زندگی در بهبود علائم آپنه ی خواب موثر است. در اینجا چند نکته ی موثر برای کاهش شدت آپنه ی خواب را مشاهده می کنید:

  • کم کردن وزن. اگر اضافه وزن دارید، مهم ترین کاری که برای بهبود آپنه ی خود می توانید انجام دهید، کم کردن وزنتان می باشد. ( در این حالت CPAP فقط تا حدی کمک می کند، در حالیکه کاهش وزن به طور کل مشکل را برطرف می کند.)
  • پرهیز از نوشیدن الکل. نوشیدن مشروبات الکلی باعث می شوند فرد به طور مکرر از خواب بیدار شود و ماهیچه های فوقانی مسیر تنفس هوا را شل کند.
  • ترک کردن سیگار. دود سیگار تورم قسمت فوقانی مسیر هوا را بیشتر می کند و آپنه ی خواب را نیز وخیم تر می سازد.
  • برخی بیماران با آپنه ی خواب خفیف و یا خرخرهای شدید، وقتی به پهلو می خوابند دچار مشکل کمتری هستند تا وقتی به پشت می خوابند.

چگونگی مقابله با آپنه ی خواب

مهمترین بخش درمان آپنه ی انسدادی خواب استفاده از CPAP در زمان خواب است. اگر از این وسیله به درستی استفاده شود، مزایای آن بسیار زیاد است. اگر در استفاده از CPAP مشکل دارید و یا برای شما عوارضی وجود داشته، با پزشکی که آن را تجویز کرده مشورت کنید و کمک بخواهید.

CPAP

خواب کافی برای افراد دچار آپنه ی انسدادی خواب امری ضروری است. اگر علائم کم خوابی در خود مشاهده می کنید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که برخی کمک کننده های خواب می توانند تنفس را در بیمار مبتلا به OSA مختل کنند. اما ramelteon استثنا می باشد. این دارو بر روی بیماران دچار OSA خفیف امتحان شد و به تنفس این افراد هیچ آسیبی وارد نکرد.

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

امتیاز بینندگان:5 ستاره

0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x