حقایقی در مورد آپنه خواب

مهم ترین علائم آپنه خواب
آپنه خواب

بسیاری از مردم آپنه خواب را فقط خرخر کردن ساده می بینند، اما در واقع این عارضه شرایطی است که فرد در هنگام خواب دچار وقفه تنفسی می شود و این وقفه ممکن است بیش از 400 مرتبه در طول شب رخ دهد. وقفه ها بین 10 تا 30 ثانیه طول می کشند و زمانی که تنفس مجددا شروع می شود با صدایی شبیه به خرناس همراه است. این امر منجر به مختل شدن چرخه خواب شده و باعث خستگی فرد در طول روز می شود.

تمام وقفه های تنفسی و بیدار شدن های ناشی از آپنه خواب منجر به بروز مشکلات بزرگ در جسم و ذهن فرد مبتلا می شود. اگر این شرایط درمان نشود، منجر به بروز مشکلات کاری، تصادف، حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

رایج ترین نوع آپنه خواب نوع انسدادی یا OSA است. این مشکل زمانی بروز می کند که زبان، لوزه ها یا دیگر بافت های پشت گلو مسیر هوایی را مسدود می کنند. زمانی که سعی می کنید به داخل نفس بکشید، هوا به داخل وارد نمی شود. آپنه خواب مرکزی کمتر از OSA بروز می کند. در نوع مرکزی آن مغز به بدن سیگنالی برای تنفس ارسال نمی کند.

تصور می شود افراد در سنین بالا دچار این عارضه می شوند، اما آپنه خواب در تمام سنین ممکن است بروز کند و بیشتر پس از 40 سالگی مشاهده می شود. به علاوه این عارضه یک مشکل ارثی است.

حتی کودکان ممکن است به آپنه خواب انسدادی دچار شوند. از هر 10 کودک یک نفر به این عارضه مبتلاست. در اکثر موارد علائم آن در کودکان خفیف است و تا بزرگسالی همراه کودک است. اما گاهی برخی کودکان به دلیل ابتلا به آپنه خواب دچار مشکلات رفتاری یا مشکلات جدی دیگر می شوند.

مهم ترین علت بروز آپنه خواب
علت بروز آپنه خواب

عواملی که به بهبود آپنه خواب کمک می کنند عبارتند از:

  • کاهش وزن، یکی از موثرترین عوامل در بهبود این عارضه است و حجم بافت چربی اطراف گلو کاهش پیدا کرده و مسیر تنفسی باز می شود.
  • یک عامل موثر دیگر به پهلو خوابیدن است. به علاوه از بالشت مناسب استفاده کنید تا گردن تان در یک وضعیت مناسب قرار بگیرد.
  • استفاده از قالب مخصوص دهان در هنگام خواب که مسیر هوایی را باز نگه می دارد و تنفس را برای فرد راحت می کند، بسیار موثر است. این قالب توسط دندانپزشک ساخته می شود.
  • استفاده از CPAP نیز موثر است. CPAP دستگاهی است که در هنگام خواب از آن استفاده می کنید. این وسیله هوا را به صورت ملایم و با یک فشار مداوم وارد گلو می کند و تنفس را برای فرد راحت می کند.
  • گاهی نیز جراحی لوزه ها به برطرف کردن آپنه خواب کمک می کند. برای جراحی باید مورد معاینات دقیق پزشکی قرر بگیرید.

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)