سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

حقایقی در مورد آپنه خواب

آپنه خواب
مهم ترین علائم آپنه خواب
آپنه خواب

بسیاری از مردم آپنه خواب را فقط خرخر کردن ساده می بینند، اما در واقع این عارضه شرایطی است که فرد در هنگام خواب دچار وقفه تنفسی می شود و این وقفه ممکن است بیش از 400 مرتبه در طول شب رخ دهد. وقفه ها بین 10 تا 30 ثانیه طول می کشند و زمانی که تنفس مجددا شروع می شود با صدایی شبیه به خرناس همراه است. این امر منجر به مختل شدن چرخه خواب شده و باعث خستگی فرد در طول روز می شود.

تمام وقفه های تنفسی و بیدار شدن های ناشی از آپنه خواب منجر به بروز مشکلات بزرگ در جسم و ذهن فرد مبتلا می شود. اگر این شرایط درمان نشود، منجر به بروز مشکلات کاری، تصادف، حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

رایج ترین نوع آپنه خواب نوع انسدادی یا OSA است. این مشکل زمانی بروز می کند که زبان، لوزه ها یا دیگر بافت های پشت گلو مسیر هوایی را مسدود می کنند. زمانی که سعی می کنید به داخل نفس بکشید، هوا به داخل وارد نمی شود. آپنه خواب مرکزی کمتر از OSA بروز می کند. در نوع مرکزی آن مغز به بدن سیگنالی برای تنفس ارسال نمی کند.

تصور می شود افراد در سنین بالا دچار این عارضه می شوند، اما آپنه خواب در تمام سنین ممکن است بروز کند و بیشتر پس از 40 سالگی مشاهده می شود. به علاوه این عارضه یک مشکل ارثی است.

حتی کودکان ممکن است به آپنه خواب انسدادی دچار شوند. از هر 10 کودک یک نفر به این عارضه مبتلاست. در اکثر موارد علائم آن در کودکان خفیف است و تا بزرگسالی همراه کودک است. اما گاهی برخی کودکان به دلیل ابتلا به آپنه خواب دچار مشکلات رفتاری یا مشکلات جدی دیگر می شوند.

مهم ترین علت بروز آپنه خواب
علت بروز آپنه خواب

عواملی که به بهبود آپنه خواب کمک می کنند عبارتند از:

  • کاهش وزن، یکی از موثرترین عوامل در بهبود این عارضه است و حجم بافت چربی اطراف گلو کاهش پیدا کرده و مسیر تنفسی باز می شود.
  • یک عامل موثر دیگر به پهلو خوابیدن است. به علاوه از بالشت مناسب استفاده کنید تا گردن تان در یک وضعیت مناسب قرار بگیرد.
  • استفاده از قالب مخصوص دهان در هنگام خواب که مسیر هوایی را باز نگه می دارد و تنفس را برای فرد راحت می کند، بسیار موثر است. این قالب توسط دندانپزشک ساخته می شود.
  • استفاده از CPAP نیز موثر است. CPAP دستگاهی است که در هنگام خواب از آن استفاده می کنید. این وسیله هوا را به صورت ملایم و با یک فشار مداوم وارد گلو می کند و تنفس را برای فرد راحت می کند.
  • گاهی نیز جراحی لوزه ها به برطرف کردن آپنه خواب کمک می کند. برای جراحی باید مورد معاینات دقیق پزشکی قرر بگیرید.
لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: