سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

آنچه باید در مورد پرگابالین بدانیم

آشنایی با داروی پرگابالین (لایریکا)

این دارو برای درمان درد ناشی از آسیب عصبی ناشی از دیابت، عفونت ویروس هرپس زوستر یا در آسیب نخاعی استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان درد در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و همچنین برای مصارف دیگری مانند اضطراب و اختلالات خلقی استفاده می شود.

این دارو را طبق دستور پزشک خود، معمولا 2 تا 3 بار در روز با یا بدون غذا مصرف کنید. دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی و سلامت شما، عملکرد کلیه و پاسخ به درمان تنظیم میشود.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند سرگیجه و خواب آلودگی)، پزشک ممکن است این دارو را با دوز کم شروع کند و به تدریج دوز را افزایش دهد. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید.

بهتر است هر روز در یک زمان ثابت دارو را بخورید.

مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. برخی از شرایط (مانند تشنج) ممکن است هنگامی که دارو به طور ناگهانی متوقف شود، بدتر شود.
همچنین ممکن است با قطع دارو نشانه هایی مانند بیخوابی، حالت تهوع، سردرد و اسهال را تجربه کنید.
برای جلوگیری از این علائم دکتر شما ممکن است میزان دارو را به تدریج کاهش دهد.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، در صورت عدم استفاده صحیح, این دارو بعضی وقت ها باعث اعتیاد می شود. خطر اعتیاد ممکن است در افراد با اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) بیشتر باشد.
این دارو را دقیقا همانطور که برای کاهش خطر ابتلا به اعتياد تجویز شده است، مصرف کنید.
از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

اثرات جانبی ناخواسته:

خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، یبوست، دشواری در تمرکز، سوزش دست و پا و افزایش وزن ممکن است رخ دهد.
اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.

تداخل دارویی

در صورت استفاده از داروهای دیگر که موجب خواب آلودگی میشوند حتما به پزشکتان اطلاع دهید. برخی از داروها و موادی که با پرگابالین تداخل دارند عبارتند از:
الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا داروهای ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، آرامبخشهای عضلانی و داروهای ضد درد (مانند کدئین) و…

[divider]

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: