حقایقی در مورد آتنولول که احتمالا نمیدانید!

قرص آتنولول

آتنولول با یا بدون داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی و قلبی و کارکرد بهتر کلیه کمک می کند.

آتنولول برای درمان درد قفسه سینه (آنژین صدری) و بهبود بقا پس از حمله قلبی نیز استفاده می شود.

آب سیب و آب پرتقال باعث تداخل در جذب کامل آتنولول شوند. بهتر است از مصرف آب سیب و آب پرتقال در مدت 4 ساعت پس از مصرف آتنولول اجتناب کنید، مگر اینکه پزشکتان به شما بگوید اشکالی ندارد.

دوز آتنولول براساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تنظیم میشود و هیچ دوز ثابتی برای همه افراد وجود ندارد.

برای به دست آوردن بیشترین سود از این دارو به طور مرتب در زمان مشخصی از روز از دارو استفاده کنید. خیلی مهمه که مصرف این دارو رو حتی اگر احساس خوبی داشته باشید ادامه دهید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند و هیچ علامتی ندارند.

از شروع مصرف, ممکن است یک تا دو هفته طول بکشه تا اثرات دارو در بدن شما کاملا مشخص بشود.

اگر آتنولول را برای درد قفسه سینه استفاده می کنید، باید به طور مرتب مصرف شود. آتنولول را نباید برای درمان درد قفسه سینه فقط در هنگام وقوع درد استفاده کرد. وقتی درد سینه بروز میکند, داروهای دیگر (مانند نیتروگلیسیرین زیر زبانی) توسط پزشکتان تجویز و برای کاهش درد قفسه سینه به کار میروند.

سرگیجه، گیجی و منگی، احساس خستگی و تهوع ممکن است با مصرف آتنولول رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات پس از چند روز از مصرف همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شوند، به سرعت به پزشکتان بگویید.

برای کاهش خطر سرگیجه و حس منگی به هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته، به آرامی بلند شوید.

این دارو می تواند جریان خون به دست ها و پاها را کاهش دهد و موجب سرد شدن اندام ها شود. سیگار کشیدن ممکن است این اثر را بدتر کند. لباس گرم و اجتناب از مصرف دخانیات تنها راه کاهش این عارضه است.

به یاد داشته باشید که پزشک شما که این دارو را تجویز کرده است حتما محاسبه کرده که منافع این دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی اش است. بیشتر افراد مصرف کننده این دارو عوارض جانبی جدی پیدا نمیکنند.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر یک واکنش آلرژیک جدی مطرح است و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: بثورات پوستی، خارش , تورم (به ویژه روی صورت زبان و گلو)، سرگیجه شدید، تنگی نفس و مشکلاتی در تنفس.

[divider]

برخی از منابع برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

[divider]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)