جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان) http://gyrusclinic.com بهترین متخصصین مغز و اعصاب و اعصاب و روان ایران Sun, 18 Mar 2018 23:21:10 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 http://gyrusclinic.com/wp-content/uploads/2016/04/cropped-IMG_20160304_133201-32x32.png جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان) http://gyrusclinic.com 32 32 خواص کاهو و 11 خاصیتی که نمی دانستید! http://gyrusclinic.com/%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b5-%da%a9%d8%a7%d9%87%d9%88-%d9%88-11-%d8%ae%d8%a7%d8%b5%db%8c%d8%aa%db%8c-%da%a9%d9%87-%d9%86%d9%85%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%af/ Sun, 18 Mar 2018 23:21:10 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33882 کلیات و تاریخچه در مورد کاهو مزایای کاهو شامل کلسترول پایین، پیشگیری از سرطان، محافظت از سلول های مغزی، کمک به خواب منظم، کنترل اضطراب،کاهش التهاب و خواص آنتی اکسیدانی می باشد. کاهو، که با نام علمی به نام Lactuca sativa شناخته می شود، ابتدا توسط هزاران سال پیش توسط مصری ها کشت می شد. ...

نوشته خواص کاهو و 11 خاصیتی که نمی دانستید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>

خواص کاهو

کلیات و تاریخچه در مورد کاهو

مزایای کاهو شامل کلسترول پایین، پیشگیری از سرطان، محافظت از سلول های مغزی، کمک به خواب منظم، کنترل اضطراب،کاهش التهاب و خواص آنتی اکسیدانی می باشد.

کاهو، که با نام علمی به نام Lactuca sativa شناخته می شود، ابتدا توسط هزاران سال پیش توسط مصری ها کشت می شد. مصری ها از دانه ها برای تولید روغن استفاده می کردند و از برگ های این سبزی مفید استفاده می کردند. کاهو در مصر باستان دارای اهمیت فرهنگی و مذهبی بود، زیرا که مقدس بود. بعدها، یونانیان و رومی ها نیز این محصول را کشت می کردند.

در طول قرون وسطی در اروپا، کاهو به عنوان داروی طبيعی شناخته می شد و در چندین متن قرون وسطی نیز نام کاهو ذکر شده است. می توان نمونه هایی از استفاده از این گیاه را به عنوان دارو برای بیماری های مختلف در سیستم پزشکی یونانی نیز یافت. کاهو در طب قدیم یونانی برای درمان اختلالات خونی، اختلال در فشار خون، از دست دادن اشتها و بی خوابی تجویز میشد و به عنوان یک دارو برای روده و دستگاه گوارش و به عنوان یک دارو برای متوقف کردن میل جنسی استفاده می شد. پس از همان ابتدا خواص کاهو بر انسان ها آشکار شده بود.

کاهو در دوران قرون وسطی و در آغاز دوره های مدرن، از اروپا به آمریکای شمالی پخش شد و در طول قرن نوزدهم، به سایر نقاط جهان نیز گسترش یافت، به ویژه در آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و استرالیا. امروزه کاهو را می توان تقریبا در تمام نقاط جهان یافت، از آمریکا گرفته تا سیبری.

ارزش تغذیه ای کاهو

کاهو حاوی آب، انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر های رژیمی و قندها است.

مواد معدنی و ویتامین های موجود در کاهو شامل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی همراه با ویتامین هایی مانند تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، ویتامین B6، C، A، E و ویتامین K هستند.

 

برخی خواص کاهو

 

1. کالری کم و تقریبا بدون چربی

کاهو تنها 12 کالری در 1 فنجان دارد (تقریبا 200 گرم) به همین دلیل نیز کاهو برای کاهش وزن بسیار مفید است.

2. فیبر و سلولز بالا

دلیل دیگری برای کاهش وزن مناسب با کاهو میزان فیبر بالای کاهوست.
این فیبر بالا همچنین به دفع نمک صفرا از بدن کمک می کند. هنگامی که بدن این نمکها را جایگزین کند، کلسترول را برای انجام این کار استفاده می کند. به همین دلیل کاهو نیز برای قلب شما مفید است!

3. قلب سالم

ویتامین C و بتا کاروتن کاهو باعث جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول می شوند و این مانع ایجاد پلاک و گرفتگی قلبی عروقی می شود.

4. اسیدهای چرب امگا 3.

کاهو دارای نسبت دو برابر امگا 3 به امگا 6 است. این نسبت عالیه. چربی بالا در کاهو خطرناک نیست چون عمدتا امگا 3 است.

5. پروتئین کامل

20 درصد کالری کاهو از پروتئین است. مانند تمام غذاها، بسیاری از این پروتئین ها کامل هستند اما این مقدار را می توان با ترکیب پروتئین متعادل افزایش داد.

6. به درمان بی خوابی کمک می کند

وقتی برگ های کاهو را می شکنید یا می برید یک مایع سفید رنگ می بینید که لاکتوکاریوم نامیده می شود. این ماده دارای خواص خواب آور و آرامش بخش مشابه تریاک است اما بدون عوارض جانبی قوی. به سادگی چند برگ یا آب کاهو را بخورید تا آرام شوید.

7. کاهو قلیایی است

مواد معدنی موجود در کاهو به حذف سموم بدن کمک می کنند و تعادل اسید / قلیایی بدن شما را حفظ می کنند. هنگامی که شما در این سطح متعادل هستید، مزایای متعددی دارد از جمله انرژی بیشتری، تفکر بهتر، خواب عمیق  و آرام و پوست جوان تر.

8. شاخص گلیسمی پایین

سالاد دارای شاخص گلیسمی متوسط ​​15 است، اما چون کالری کمتری دارد، مقدار گلیسمی آن در واقع صفر است. برای هر کسی که قند خون خود را به دلایل پزشکی دنبال می کند، این شاخص عالی است.  و در واقع به کنترل بهتر قند خون کمک می کند

9. غذای کامل

کاهو تقریبا همیشه خام خورده می شود که دارای بسیاری از مواد مغذی است که در غذای پخته یا فرآوری شده یافت نمی شود. خوردن غذای خام همچنین انرژی های حیاتی و ناشناخته ای را که توسط علم تغذیه شناخته نمی شوند، را نیز به شما اضافه می کند.

شرکت های بزرگ غذایی هنوز راهی برای بسته بندی کاهو و نگه داری کاهو در مدت زمان طولانی پیدا نکرده اند و یا آن را در قوطی ها یا جعبه های بسته بندی نکرده اند. بیایید امیدوار باشیم که هرگز راهشو پیدا نکنن!

10. کاهو خوشمزه است

اگرچه کاهو دارای کالری بسیار کم است، بسیاری از انواع کاهو ها هنوز طعم شیرین و لذیذی دارند. اگر طعم تلخ را دوست دارید، می توانید کاهو تلخ هم پیدا کنید!

 

مزایای درمانی کاهو

 

خاصیت ضد التهابی

کاهو دارای خواص ضد التهابی است که در کنترل التهاب کمک می کند. عصاره کاهو دارای قدرت کنترل قابل توجهی بر التهاب ناشی از کاتالیزورهای زیستی نظیر لیپوکسیژناز و کاراژین است.

 

محافظت از سلول های عصبی

نورونها سلولهای مغزی هستند که با اتصالاتشان حافظه را تشکیل دهند. مرگ نورون ها در اتصالات یا مدارهای خاص می تواند منجر به از دست دادن حافظه شود.

در برخی موارد شدید، مرگ تعداد قابل توجهی از نورون ها می تواند منجر به بیماری هایی مانند آلزایمر شود. کاهو دارای توانایی استفاده در محافظت از سلول های عصبی به عنوان یک روش پیشگیری معمول برای بیماری های نورودژنراتیو است.

کاهش سطح کلسترول

کاهو می تواند در کاهش سطح کلسترول موثر باشد. افزایش کلسترول اغلب به بیماری های قلبی عروقی و سایر شرایط خطرناک منجر می شود. سطح کلسترول بالا ( LDL ) مضر است و می تواند باعث حمله قلبی و سکته مغزی شود.

در یک مطالعه بر روی موش ها برای بررسی تأثیر مصرف کاهو بر چربی و کلسترول انجام شد. نتایج کاهش معنی دار کلسترول در مقایسه با موش هایی که از کاهو تغذیه نمی کردند را نشان داد.

 

کمک به خواب بهتر

یکی از مهمترین استفاده های سنتی کاهو در پزشکی یونانی به عنوان القا کننده خواب بود.

تحقیقات در مورد عصاره کاهو منجر به جداسازی مواد شیمیایی ضد افسردگی شد. این ماده شیمیایی هنگامی که در حیوانات آزمایش شده تجویز می شود، اثرات آرام بخش زیادی دارد. کاهش ضربان قلب و انقباضات بطنی نیز مشاهده شد. این ماده شیمیایی خاص با مسدود کردن فرآیندهای  تحریک کننده بافتهای عضلانی و عصبی عمل می کند و باعث القا حس آرامش می شود.

 

خاصیت آنتی اکسیدان و خاصیت ضد سرطانی

مطالعات نشان داده اند که کاهو دارای آنتی اکسیدان های قوی است. آنتی اکسیدان ها طیف وسیعی از مواد بیوشیمیایی هستند که عمدتا در رژیم ما یافت می شود و برای سلامتی انسان بسیار ضروری هستند.

آنتی اکسیدان ها به عنوان موانعی برای تولید رادیکال های آزاد عمل می کنند که در طول متابولیسم سلولی تولید می شوند. این رادیکال های آزاد به بافت ها، سلول ها و DNA درون آنها حمله می کنند. رادیکال های آزاد اغلب می توانند باعث ایجاد سلول های سرطانی شوند. همچنین از بین بردن این رادیکال های آزاد باعث کند کردن روند پیری سلول ها می شود.

عامل ضد میکروبی

لاتکس کاهو دارای خواص ضد میکروبی است. کاندیدا آلبیکنس و تعدادی از مخمر های دیگر بعد از تماس با لاتکس کاهو کاملا تغییر شکل یافتند. بیوشیمیایی هایی که دارای خواص ضد میکروبی هستند، ترپن ها و کارنولید ها و همچنین آنزیم هایی مانند گلوکوناز هستند.

 

کنترل اضطراب

کاهو دارای خواص ضد اضطرابی است. هنگامی که حیوانات آزمایشگاهی از عصاره کاهو استفاده می کنند، فعالیت حرکتی و استرس آنها کاهش می یافت، که نشان دهنده خواص ضد اضطرابی قابل توجه است.

 

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خواص کاهو و کاهو کلم پیچ , کاهو برای معده خوب است , خواص کاهو ویتامین , خاصیت کاهو در طب سنتی، خواص کاهو فرانسوی , خوردن آب با کاهو ,خاصیت سالاد کاهو , خواص کاهو چینی , فواید کاهو سبز , خواص روغن کاهو , خواص پزشکی طبق , برگ خشک کاهو , هورمون کاهو , کاهو درمانی ، فایده کاهو , طبیعت کاهو , انواع کاهو , خاصیت کاهو , فواید کاهو , خواص كاهو , کاهو وحشی , برگ کاهو , کاهو برگ

گردآوری توسط بخش سلامت سایت جایروس کلینیک

نوشته خواص کاهو و 11 خاصیتی که نمی دانستید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
آمی تریپتیلین و همه چیزهای مهم که باید در موردش بدانید http://gyrusclinic.com/%d8%a2%d9%85%db%8c-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%be%d8%aa%db%8c%d9%84%db%8c%d9%86-%d9%88-%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%87%d9%85-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%af/ Fri, 16 Mar 2018 09:56:07 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33875 آمی تریپتیلین و همه چیزهای مهمی که باید در موردش بدانید (قرص آمیتریپتیلن) آمی تریپتیلین چیست؟ آمی تریپتیلین جزو داروهای ضد افسردگی سه حلقه ایست که نسل نسبتا قدیمی از ضد افسردگی ها هستند. سایر داروهای این گروه عبارتند از ایمی پرامین،نورتریپتیلین، دزیپیزامین و… آمی تریپتیلین برای درمان علائم افسردگی ،سردرد و بسیاری از انواع ...

نوشته آمی تریپتیلین و همه چیزهای مهم که باید در موردش بدانید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
آمی تریپتیلین و همه چیزهای مهمی که باید در موردش بدانید (قرص آمیتریپتیلن)

amitriptyline

آمی تریپتیلین چیست؟

آمی تریپتیلین جزو داروهای ضد افسردگی سه حلقه ایست که نسل نسبتا قدیمی از ضد افسردگی ها هستند. سایر داروهای این گروه عبارتند از ایمی پرامین،نورتریپتیلین، دزیپیزامین و…

آمی تریپتیلین برای درمان علائم افسردگی ،سردرد و بسیاری از انواع دیگر درد و اختلالات نادری مانند خنده بی جا و… استفاده می شود.

ممکن است شما اصلا افسرده نباشید ولی دکترتان این دارو را برای شما تجویز کند،چرا که آمی تریپتلین در سایر اختلالات دیگر نیز کاربرد دارد.

قرص آمی تریپتیلین در انواع 10 میلی گرم، 25 میلی گرم، 50 میلی گرم در بازار موجود است.

نکات مهمی در مورد مصرف آمیتیرپتلن

 

 • قبل از مصرف آمیترپتیلین اگر به دارویی آلرژی دارید حتما به پزشک خود بگویید
 • اگر در 5 هفته گذشته یکی از داروهای   سیتالوپرام,  فلوکستین ، فلووکسامین، پاروکستین ،سرترالین  (Zoloft) را مصرف کرده اید حتما موضوع را به دکتر خود بگویید.
 • حتما بعد از چند هفته از شروع دارو به ملاقات پزشکتان بروید! خصوصا در افراد زیر 24 سال چرا که این دارو در اوایل مصرف ممکن است منجر به تقویت افکار خودکشی و تشدید افسردگی شود.
 • این دارو در افراد زیر 18 سال معمولا نباید تجویز شود
 • معمولا داروهای نسل جدید از این دارو در درمان افسردگی بهترند (کم عارضه ترند)
 • آمیتریپتیلین در شیردهی و حاملگی نباید مصرف شود ( مگر با تجویز و تاکید پزشکتان)

اگر شما، یکی از اعضای خانواده یا هرکسی که دارو را مصرف می کند، در زمان مصرف آمیتریپتیلین (به خصوص در اولین هفته های درمان یا در هر زمانی که دوز دارو را تغییر دادید)، دچار علائم زیر شدید، باید فورا به پزشکتان اطلاع دهید:

 • افکار خودزنی یا خودکشی
 • افسردگی شدید (بدتر از قبل)
 • اضطراب نگران کننده یا دیگر احساسات اضطرابی شدید
 • حملات وحشت
 • دشواری در خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • رفتارهای خشونت آمیز
 • تحریک پذیری و تندخویی
 • بی حوصلگی غیر معمول
 • تغییر خلق و خوی معمول یا رفتار عجیب
 • هیجان غیرعادی یا بیش فعالی
 • رفتارهای تهاجمی

در صورتیکه سابقه هرکدام از اختلالات زیر را دارید حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید :

بیماری های قلبی؛
سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا تشنج؛
اختلال دو قطبی (شیدایی افسردگی)؛
اسکیزوفرنی یا دیگر بیماری های اعصاب و روان؛
دیابت (آمی تریپتیلین ممکن است باعث افزایش یا کاهش قند خون شود)؛
پرکاری تیروئید؛
آب سیاه
مشکلات ادراری

عوارض جانبی نسبتا شایع آمیتریپتیلین

 

خشکی دهان (آدامس بدون قند برای رفع این حالت مفید است)

یبوست (آب زیاد و مصرف زیاد سبزیجات و میوه ها برای رفع این مشکل مفید است)

سوزش سردل

خواب آلودگی

تاری دید

احساس بیماری و ضعف

احساس اضطراب ویا گیجی

عوارض نادر ولی خطرناک

تشنج

توهمات بینایی و شنوایی

ضایعات پوستی شدید

آریتمی قلبی

درد قلبی

ضایعات پوستی

اسپاسم های شدید عضلانی

غش کردن

تداخلات دارویی آمی تریپتیلین

 

اگر از داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) مانند ایسوکربوکسازید (مارپلن)، فنلزین (ناردیل)، سلژیلین  و ترانیل سیپرومین (پارنیت) استفاده می کنید یا کرده اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

شما باید در مورد تمام داروهای تجویزی، غیر تجویزی، غیرقانونی، تفریحی، گیاهی، تغذیه ای و یا مواد غذایی که مصرف می کنید، به پزشکتان  اطلاع دهید، به خصوص:

 • آنتی هیستامین ها
 • سایمتیدین (Tagamet)
 • قرصهای لاغری رژیمی
 • دیسولفیرام (Antabuse)
 • اسپری آترونت Ipratropium (Atrovent)
 • کینیدین (Quinidex)
 • داروهایی برای ضربان قلب نامنظم مانند فلوکایینید (تامبوکور) و پروپیفنون (ریتمول)
 • داروهای اضطراب، آسم، سرماخوردگی، بیماری روده تحریک پذیر، بیماری های روحی، تهوع، بیماری پارکینسون، تشنج، زخم، یا مشکلات ادراری
 • داروهای ضد افسردگی دیگر
 • فنوباربیتال (Bellatal، Solfoton)
 •  قرص های خواب آور یا داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، از جمله داروهای سرماخوردگی
 • مهار کننده های بازجذب انتخابی سروتونین (SSRIs) مانند سیتالوپرام (Celexa)، فلووکستین (Prozac، Sarafem)، فلووکسامین (Luvox)، پاروکستین (Paxil) و سرترالین (Zoloft)
 • داروهای تیروئید

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

نوشته آمی تریپتیلین و همه چیزهای مهم که باید در موردش بدانید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
بیماری اوتیسم چیست همه نکات مهمی که باید بدانید http://gyrusclinic.com/%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d9%88%d8%aa%db%8c%d8%b3%d9%85-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%87%d9%85%d9%87-%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%87%d9%85%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c/ Thu, 15 Mar 2018 23:16:59 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33864 بیماری اوتیسم چیست و همه نکات مهمی که باید در مورد اوتیسم بدانید اوتیسم یک بیماری مغزی است که توانایی های فرد برای برقراری ارتباط با دیگران را محدود می کند. این بیماری ابتدا در کودکان کم سن و سال بروز می کند و به شکل خفیف یا شدید نمایان می شود. طیف این افراد ...

نوشته بیماری اوتیسم چیست همه نکات مهمی که باید بدانید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>

بیماری اوتیسم چیست و همه نکات مهمی که باید در مورد اوتیسم بدانید

اوتیسم یک بیماری مغزی است که توانایی های فرد برای برقراری ارتباط با دیگران را محدود می کند.

این بیماری ابتدا در کودکان کم سن و سال بروز می کند و به شکل خفیف یا شدید نمایان می شود. طیف این افراد بسیار گسترده است و برخی از این بیماران می توانند فعالیت های عادی خود را در زندگی داشته باشند، برخی نیز توانایی های فوق العاده ای دارند و برخی دیگر در برقراری ارتباط دچار چالش هستند.

در بین هر 68 کودک یک نفر به اوتیسم مبتلاست.

این اختلال در بین پسران 5 برابر دختران شایعتر است.

علائم اولیه اوتیسم

قبل از اینکه کودک به سن 3 سالگی برسد، با مراقبت های خیلی دقیق می توان علائم اوتیسم را مشاهده کرد.

برخی کودکان تا سن 18 تا 24 ماهگی رشد طبیعی دارند و پس از آن رشد مهارت های آنها متوقف می شود یا برخی مهارت های خود را از دست می دهند.

علائم اولیه اختلال اوتیسم یا آسپرگر عبارتند از:

 • حرکات تکراری دست ها
 • اجتناب از برقراری تماس چشمی یا لمس فیزیکی
 • تاخیر در تکلم
 • تکرار لغات یا عبارات
 • عصبانی شدن به دلیل تغییرات کوچک و بی اهمیت

دقت داشته باشید که این علائم ممکن است در کودکان سالم نیز مشاهده شود و با دیدن یکی یا چندتا از این علائم نباید به فرزندتان برچسب بیماری بزنید. تشخیص نهایی اوتیسم باید توسط روانپزشک گذاشته و تایید شود.

حتی نوزادان کم سن هم موجوداتی اجتماعی هستند، بنابراین با چگونگی برقراری ارتباط نوزاد با دنیای اطراف خود می توان اوتیسم را در وی تشخیص داد.

البته در این سن تشخیص اوتیسم حتی برای متخصصین هم دشوار است ولی بطور کلی در این سن کودک مبتلا به اوتیسم دارای علائم زیر است:

 • به صدای مادر خود واکنش نشان نمی دهد.
 • با شنیدن نام خود واکنشی نشان نمی دهد.
 • با دیگران تماس چشمی برقرار نمی کند.
 • تا سن یک سالگی صدایی تولید نمی کند یا به چیزی اشاره نمی کند.
 • لبخند نمی زند و به نشانه های اجتماعی واکنشی نشان نمی دهد.

نوزادانی که مبتلا به اوتیسم نیستند هم ممکن است دارای این نشانه ها باشند، اما بهتر است با مشاهده هر گونه علائم نگران کننده به پزشک اطفال مراجعه کنید. ولی روی نوزادتان تشخیص نگذارید

علائم اختلال اوتیسم در سن دو سالگی بهتر قابل تشخیص است. در این سن کودکان اولین لغات خود را تولید می کنند و به چیزی که می خواهند اشاره می کنند، اما کودک مبتلا به اوتیسم منزوی باقی می ماند.

علائم این اختلال در این کودکان عبارت است از:

 • تا 16 ماهگی هیچ لغتی بیان نمی کند.
 • تا 18 ماهگی بازی خیالی انجام نمی دهد.
 • تا 2 سالگی عبارت دو کلمه ای بیان نمی کند.
 • مهارت های زبانی خود را از دست می دهد.
 • زمانی که بزرگسالان به اشیا اطراف اشاره می کنند، به عنوان مثال به هواپیمای در حال پرواز، هیچ واکنش و علاقه ای نشان نمی دهد.

اوتیسم چگونه بر روی مغز تاثیر می گذارد؟

اوتیسم بر روی بخش هایی از مغز تاثیر می گذارد که عواطف، روابط و حرکات بدن را کنترل می کنند. تا سنین نوپایی برخی کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم دارای سر و مغز بزرگ هستند که ممکن است به دلیل مشکلات مربوط به رشد مغز باشد.

ژن های غیرطبیعی که از والدین به کودک می رسد، منجر به عملکرد ضعیف در بعضی از بخش های مغز می شوند. محققان امیدوارند راهی برای تشخیص اوتیسم از طریق تصویر برداری مغز پیدا کنند.

دیگر علائم اوتیسم

افراد مبتلا به اوتیسم گاهی ممکن است علائم جسمی از خود نشان دهند، از جمله مشکلات گوارشی مانند یبوست و یا اختلالات خواب.

 کودکان اوتیسمی ممکن است در برقراری هماهنگی بین عضلات بزرگ خود برای دویدن و بالا رفتن یا عضلات کوچک دست خود دچار مشکل شوند. حدود یک سوم مبتلایان به اختلال اوتیسم نیز دچار تشنج می شوند.

تشخیص اوتیسم

بسیاری از کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم تا دوره پیش دبستانی و مهد کودک تشخیص داده نمی شود و به همین دلیل در سال های اول بیماری کمک های مورد نیاز خود را از دست می دهد.

به همین دلیل غربالگری مهارت های اصلی برای تمام کودکان در 9 ماهگی انجام می شود. چک آپ های ویژه اختلال اوتیسم در سنین زیر انجام می شوند:

 • 18 ماهگی
 • 24 ماهگی
 • در هر سنی برای کودکانی که علائم نگران کننده از خود نشان می دهند یا کودکانی که دارای سابقه اوتیسم در خانواده خود هستند.

چگونگی تشخیص اوتیسم از طریق علائم

مشکلاتی در تکلم:

در معاینات معمول، پزشک اطفال بررسی خواهد کرد که نوزاد چگونه به صدا، لبخند و یا دیگر احساسات و عواطف شما پاسخ می دهد. با مشاهده مشکل یا تاخیر در تکلم معاینات تخصصی ادامه پیدا خواهد کرد.

شنوایی سنجی نیز ممکن است لازم باشد. اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم در نهایت صحبت خواهند کرد، اما خیلی دیرتر از دیگران. برقراری ارتباط و بیان مکالمه برای این کودکان سخت خواهد بود. به علاوه این کودکان ممکن است به شکل ربات یا با تن خاص صحبت کنند.

مهارت های اجتماعی ضعیف:

مشکل در برقراری ارتباط با دیگران یکی از مهم ترین علائم اوتیسم است. یک روانشناس با آموزش های خاص می تواند مشکلات اجتماعی را در کودک هر چه زودتر شناسایی کند.

کودک اوتیسمی ممکن است از نگاه کردن به صورت و چشم های دیگران اجتناب کند و بر روی یک شی تمرکز کند و اطرافیان خود را برای مدت طولانی نادیده می گیرد. این کودکان برای برقراری ارتباط از زبان بدن و حالات چهره برای برقراری ارتباط استفاده نمی کنند.

هیچ آزمایش پزشکی برای تشخیص اوتیسم وجود ندارد، اما برخی آزمایشات برای رد کردن دیگر علل بروز علائم انجام می شوند، از جمله شنوایی سنجی، مشکلات تکلم، مسمومیت یا اختلالات رشد که ارتباطی به اوتیسم ندارند اما دارای علائمی مشابه هستند.

والدین لازم است پرسشنامه ای را پر کنند تا مهارت های ارتباطی و رفتار کودک مورد ارزیابی قرار گیرند. درمان سریعتر کودک، معمولا قبل از 3 سالگی، به بهبود علائم کودک کمک زیادی می کند.

درمان اوتیسم

رفتار درمانی به طور گسترده ای برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده می شود، در این روش کودک یاد می گیرد صحبت کند و با دیگران ارتباط برقرار کند.

این روش درمانی با برنامه های منظم تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی نامیده می شود، به کودک کمک می کند و رفتارهای موثر را تشویق کرده و رفتارهای منفی را رد می کند.

درمان دارویی برای اوتیسم وجود ندارد، اما داروها به بهبود برخی علائم کمک می کند. داروهای ضد روان پریشی برای مشکلات رفتاری جدی تجویز می شوند. اگر کودک دچار تشنج شود، داروی ضد تشنج تجویز می شوند. گاهی نیز داروی افسردگی استفاده می شوند. پاسخ کودک به این داروها باید با دقت کنترل شود.

مرکز تخصصی درمان اوتیسم در کلینیک جایروس تحت نظر فوق تخصص روانپزشکی اطفال و درمانگران ویژه اوتیسم (گفتار درمانی،کار درمانی، خدمات مشاوره ای و…) بهترین انتخاب درمانی برای اوتیسم است (کلیک کنید)

رابطه بین رژیم غذایی و اوتیسم

مشکلات گوارشی در بین کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم رایج است و حدود 30 درصد آنها ممکن است مواد غیرخوراکی مانند کاغذ، بخورند. برخی والدین رژیم غذایی بدون گلوتن (موجود در گندم) و کازئین (پروتئین شیر) را امتحان می کنند.

دیگر تغییرات رژیم غذایی عبارتند از مکمل های B6 و منیزیم. تاکنون شواهدی در مورد تاثیر رژیم غذایی بر روی علائم اوتیسم یافت نشده است.پزشک باید به رژیم غذایی نظارت داشته باشد تا از مواد مغذی اطمینان حاصل کند.

علت بروز اوتیسم

دانشمندان علت دقیق بروز اوتیسم را نمی دانند، اما از آنجایی که در بین اعضای یک خانواده مشاهده می شود، احتمال می دهند که ژنتیک نقش مهمی در بروز این بیماری داشته باشد.

تحقیقاتی در زمینه مواد شیمیایی موجود در محیط یا عفونت های قبل از تولد و تاثیر آنها بر روی اوتیسم در حال انجام است. اوتیسم بیشتر در بین افرادی که دارای دیگر اختلالات ژنتیکی هستند، رایج است. مصرف والپروئیک اسید یا تالیدومید در دوران بارداری خطر ابتلا به اختلال اوتیسم را افزایش می دهد.

واکسن ها باعث بروز اوتیسم نمی شوند!

هیچ ارتباطی بین واکسن ها و اوتیسم یافت نشده است. محققان واکسن های سرخک، اوریون و سرخچه را مورد بررسی قرار داده اند. در سال 2001 نیز thimerosol، شکلی از جیوه از واکسن های دوران کودکی حدف شد – هر چند شواهدی در مورد ارتباط این ماده و بروز اوتیسم وجود نداشت، اما حذف این ماده به خاطر احتیاط انجام شد.

خانواده هایی که یک کودک مبتلا به اوتیسم دارند، احتمال تولد کودک دیگری مبتلا به اوتیسم در بین آنها تا 19 درصد افزایش می یابد. اگر دو کودک مبتلا در این خانواده وجود داشته باشند، خطر بروز بیماری در کودک سوم حتی بیشتر از این خواهد شد. در بین دو قلوها نیز اگر یکی از آنها به اوتیسم مبتلا باشد، احتمال بروز این بیماری در دیگری 31 درصد خواهد بود.

 

جنسیت و اوتیسم

 

آمار نشان می دهند که مردها و پسرها بیشتر به اوتیسم مبتلا می شوند. گرچه میزان بروز اوتیسم در بین خانم ها کمتر است، اما در صورت ابتلای خانم ها یا دخترها به این اختلال شدت آن خیلی بیشتر خواهد بود.

البته محققان احتمال می دهند که اوتیسم در بین دختران در حالت های خفیف، تشخیص داده نشده باقی مانده است. به هرحال خانم ها در پنهان کردن علائم اختلال خود بهتر عمل می کنند.

دخترها قادرند فعالیت های اجتماعی را با تقلید دنبال کنند. آنها دیگر دختران را مشاهده می کنند و دقیقا از آنها تقلید می کنند، در حقیقت رفتارها و عملکردهای آنها را کپی می کنند.

دخترها اغلب آگاه تر هستند و نیاز به تعامل های اجتماعی را بیشتر احساس می کنند. معمولا دختران مبتلا به اوتیسم از لحاظ اجتماعی فعال تر هستند و اکثر آنها یک دوست خاص دارند.

یکی دیگر از دلایل تشخیص ندادن اوتیسم در دختران مهارت های کلامی آنهاست. دختران از لحاظ مهارت های کلامی قوی تر از پسران هستند، در نتیجه از لحاظ کلامی دختران قوی تر از پسران عمل می کنند. به علاوه در اجتماع نیز به تفاوت مهارت های کلامی دختران و پسران توجهی نمی شود.

 

اوتیسم در بزرگسالی

 

برخی بزرگسالان مبتلا به اوتیسم می توانند به تنهایی کار کنند و زندگی کنند. اینکه یک بزرگسال مبتلا به اوتیسم می تواند به طور مستقل زندگی کند یا نه بستگی به شدت اختلال و توانایی فرد برای برقراری ارتباط دارد.

حداقل 33 درصد از این بیماران می توانند تا حدی استقلال خود را حفظ کنند.

برخی بزرگسالان مبتلا به اوتیسم به کمک های زیادی احتیاج دارند، به ویژه کسانی که قادر به صحبت کردن نیستند.

مراقبت های تمام وقت یا پاره وقت از طریق برنامه های درمانی مختلف برای این افراد ارائه می شود. از طرف دیگر بزرگسالان مبتلا به اوتیسم اغلب در تخصص های خود موفق هستند و قادرند به طور مستقل زندگی کنند، گر چه معمولا در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند.

این افراد معمولا دارای هوش متوسط و متوسط به بالا هستند.

مرکز تخصصی درمان اوتیسم در کلینیک جایروس تحت نظر فوق تخصص روانپزشکی اطفال و درمانگران ویژه اوتیسم (گفتار درمانی،کار درمانی، خدمات مشاوره ای و…) بهترین انتخاب درمانی برای اوتیسم است (کلیک کنید)

بیشتر بخوانید:

سن شروع بیماری اوتیسم

موسیقی درمانی در اوتیسم

نوشته بیماری اوتیسم چیست همه نکات مهمی که باید بدانید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
سنگین شدن سر (سنگینی سر) دارید؟ این مطلب را از دست ندهید! http://gyrusclinic.com/%d8%b3%d9%86%da%af%db%8c%d9%86-%d8%b4%d8%af%d9%86-%d8%b3%d8%b1-%d8%b3%d9%86%da%af%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%b3%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%af%d8%9f-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b7%d9%84%d8%a8/ Wed, 14 Mar 2018 00:18:52 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33833 سنگین شدن سر (سنگینی سر) چه دلایلی دارد و چه درمان هایی برای این موضوع وجود دارد سنگینی سر یک نوع توصیف مبهم از مشکل زمینه ای بیمار است که به سختی میتواند نشان دهنده نوع دقیق اختلال زمینه ای باشد. این احساس ممکن است در واقع نوعی سرگیجه یا نوعی سردرد باشد. بسیاری از ...

نوشته سنگین شدن سر (سنگینی سر) دارید؟ این مطلب را از دست ندهید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>

سنگینی سر

سنگین شدن سر (سنگینی سر) چه دلایلی دارد و چه درمان هایی برای این موضوع وجود دارد

سنگینی سر یک نوع توصیف مبهم از مشکل زمینه ای بیمار است که به سختی میتواند نشان دهنده نوع دقیق اختلال زمینه ای باشد. این احساس ممکن است در واقع نوعی سرگیجه یا نوعی سردرد باشد.

بسیاری از علل احتمالی که باعث احساس سنگینی سر می شوند عللی مانند سردرد های تنشی یا عفونت های سینوسی، هستند و شرایط جدی تر مانند ضربه مغزی یا تومور مغزی خیلی کمتر دیده می شوند.

برخی از بیماری های پزشکی که با علائم سرگیجه، سردرد و حس فشار در سر همراهی دارند در ادامه لیست شده اند. برخی از این بیماری ها به مراتب شایعتر و برخی بسیار نادر هستند.

 

 • سردرد تنشی : سردرد تنشی، ناشی از تنش عضلانی، با درد، فشار و احساس تنگی اطراف سر مشخص می شود.
 • عفونت گوش میانی: عفونت گوش میانی میتواند باعث درد و گاهی کم شنوایی شود.
 • التهاب لابیرنت گوش، عفونت و تورم در گوش داخلی ممکن است موجب سرگیجه یا کاهش شنوایی شود.
 • دیابت نوع 2 : دیابت می تواند باعث احساس گرسنگی، خستگی یا تشنگی شود شما ممکن است بیش از حد طبیعی ادرار کنید و بینایی کاهش یابد
 • واکنش دارویی یا عوارض جانبی داروها:عوارض جانبی برخی دارو عبارتند از تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، ضعف، سرگیجه، تشنج و غیره.
 • گرمازدگی :  گرما باعث تشنگی شدید، عرق شدید، پوست کم رنگ، سرد و مرطوب، گرفتگی عضلات، و سنگینی سر می شود.
 • فشار خون بالا :فشار خون بالا، اغلب بدون علامت است اما می تواند باعث سردرد، تنگی نفس، خونریزی بینی و اضطراب شود.
 • دیابت نوع 1 :دیابت نیز می تواند باعث احساس گرسنگی، خستگی یا تشنگی شود شما ممکن است بیش از حد طبیعی ادرار کنید و بینایی تان ضعیف شود.
 • افت قند خون (هیپوگلیسمی) : اضطراب، گرسنگی، تکان دادن، سرگیجه
 • کم خونی : کم خونی ناشی از بیماری مزمن (ACD) می تواند باعث خستگی، پوست رنگ پریده، ضعف، سرگیجه، سردرد و … شود.
 • کم خونی (کمبود آهن) : کمبود گلبول قرمز خون، می تواند خستگی، پوست و لثه رنگ پریده ، ناخن های شکننده، تحریک پذیری و … ایجاد کند.
 • مسمومیت با مونوکسید کربن :مسمومیت با گاز مونوکسید کربن می تواند کشنده باشد، علائم شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ است.
 • کریپتوکوکوزیس : کریپتوکوکوز یک بیماری ریه است که باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم گوارشی، تنفسی و قلب و عروق می شود.
 • مننژیت آسپتیک (بزرگسالان و کودکان) : مننژیت آسپتیک یا مننژیت ویروسی می تواند باعث تب، سردرد، درد گردن، تهوع و … شود.
 • اختلالات اضطرابی
 • آفتاب سوختگی : آفتاب سوختگی پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه های خورشید یا دیگر نورهای UV است.
 • اختلال ریتم قلب :برخی از اختلالات ریتم قلبی ممکن است موجب سکته قلبی، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سرگیجه  و سنگینی سر شوند.
 • سینوزیت حاد :سینوزیت حاد، التهاب سینوسها سبب درد و حساسیت سینوسی، قرمزی صورت و سنگین شدن سر می شود.
 • تومور مغزی (نادر)
 • سرگیجه موضعی خوش خیم پراکسیسمال (BPPV) :سرگیجه خوش خیم معمولا یک وضعیت موقت است که باعث عدم تعادل و ایجاد سرگیجه می شود.
 • حمله وحشت :هنگامی که کسی دچار یک حمله وحشت میشود، احساس ناگهانی و شدید می کند که نمی تواند اوضاع را کنترل کند و درحال مرگ است.
 • سردرد میگرنی (بزرگسالان) : میگرن نوعی سردرد می باشد که می تواند باعث درد شدید سر و چشم و احساس سنگینی سر شود.
 • نزدیک بینی
 • واکنش استرس حاد :علائم واکنش شدید استرس عبارتند از: تنگی نفس، اضطراب، عصبانیت،سنگین شدن سر و …
 • استفاده بیش از حد کافئین :مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث تحریک پذیری، خواب کم، خشم، افسردگی و خستگی شود.
 • قطع ناگهانی کافئین :اگر به طور ناگهانی نوشیدن کافئین را متوقف کنید، علائمی مانند سردرد، خستگی و خلق و خوی بد خواهید شد.
 • کم آبی (کودکان) :از دست دادن آب بدن، یا عدم مصرف مایعات به اندازه کافی باعث خشکی و چسبندگی دهان، گریه بدون صدا و … می شود و بیشتر در کودکان دیده می شود.
 • آپنه خواب : افرادی که آپنه خواب دارند تنفس شان در حین خواب متوقف می شود و در حین خواب چندین بار وقفه تنفسی را تجربه می کنند که سبب کاهش اکسیژن مغزی و حس سردرد و سرگیجه  و منگی میشود.
 • سینوزیت مزمن :سینوزیت مزمن یا عفونت های سینوسی، باعث گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، درد دندان، تب، گلودرد و موارد دیگر می شود.
 • مولتیپل اسکلروزیس :مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری سیستم عصبی است که باعث ایجاد مشکلاتی در تعادل، تکلم، و.. می شود.

برای تشخیص نوع و علت سردرد میتوانید از ابزار هوش مصنوعی ویزیت مجازی سبزوسالم نیز استفاده کنید.

در ادامه می پردازیم به برخی علل رایج تر سنگینی سر

 

فشار عضلانی و سنگینی سر

هر آسیبی که موجب فشار و یا درد در عضلات سر و گردن می شود، باعث می شود که حس کنید که سرتان سنگین شده است. آسیب های ورزشی، تصادفات اتومبیل یا به عقب کشیدن گردن ناشی از بلند کردن وسایل سنگین می تواند فشار زیادی بر روی عضلات گردن وارد کرده و منجر به احساس سنگینی سر شود.

سایر علائم فشار عضلانی در گردن عبارتند از:

 • درد سر و گردن
 • عدم توانایی در چرخش سر به علت سفتی عضلات
 • ورم گردن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • سفتی، سختی در عضلات گردن
 • احساس ضعف بدنی

اگر شما تمام روز در مقابل کامپیوتر هستید، گردن و چشم های شما ممکن است به دلیل خستگی تحت فشار قرار گیرند که این موضوع می تواند منجر به احساس فشار و سنگین شدن سر شود. اگر با رایانه کار کنید، اطمینان حاصل کنید که در طول روز به طور مرتب به خودتان استراحت می دهید تا گردن و چشم هایتان را ببندید.بهتر است هر 20 دقیقه به مدت حداقل 20 ثانیه به چشم و گردن خود استراحت دهید.

سندرم های خستگی و سنگینی سر

به طور کلی گاهی ممکن است احساس خستگی بیش از حد ناشی از کمبود خواب یا حتی همیشگی ممکن است باعث سنگینی سر شود.

برخی از شرایطی که ممکن است باعث احساس خستگی و سنگینی سر شوند:

 • کم خونی
 • کم کاری تیروئید
 • آپنه خواب
 • بیماری های قلبی
 • سندرم خستگی مزمن
 • فیبرومیالژیا
 • بیماری لایم
 • مولتیپل اسکلروزیس
 • لوپوس (SLE)
 •  افسردگی شدید
 • مشکلات کلیه یا کبد
 • سوء تغذیه
 • کمبود آب

به طور کلی، خستگی بیش از حد می تواند باعث شود که تمام روز شما احساس سنگینی در سر داشته باشید. اگر این احساس خستگی و سنگینی سر را تقریبا همیشه دارید بهتر است با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

اضطراب و استرس

اضطراب احساس ترس، نگرانی و یا نگرانی در مورد گذشته، در طی یا پس از یک رویداد استرس زا است.

حمله اضطراب می تواند به احساس فشار و سنگینی سر در کنار تپش قلب، تعریق و مشکل در تمرکز منجر شود. برای اکثر مردم، احساس اضطراب گذرا است برای برخی دیگر، اضطراب می تواند در طول زمان ادامه یابد و بدتر شود. اگر اضطراب باعث اختلال در زندگی روزمره شما شده است، ممکن است اختلال اضطرابی داشته باشید و نیازمند مراجعه به روانپزشک (مرکز تخصصی جایروس) هستید.

اضطراب می تواند منجر به سردرد تنشی شود  این نوع سردرد در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی رایج است، احساس درد و سنگینی سر می کنند و این سردردها اغلب به عنوان سفتی دور سر توصیف می شوند.

درباره اضطراب و نحوه مقابله با آنها بیشتر بدانید.

میگرن

میگرن با سردرد تنشی متفاوت است.

میگرن شدیدتر و حتی ناتوان کننده است و علاوه بر درد سر نیز علائم همراه زیادی نیز دارد مانند:

 • خستگی
 • حساسیت به نور و صدا
 • سفتی گردن
 • تهوع و استفراغ
 • ضربان قلب بالا و تپش قلب
 • سرگیجه
 • سردرد ضربان دار

درمان سنگینی سر

 

تغییراتی در سبک زندگی برای درمان بدون دارو

فیزوتراپی و بیوفیدبک و آموزش ریلکسیشن نیز ممکن است برای کنترل سردرد، سنگینی سر و سرگیجه کمک کننده باشد. یک روانشناس  نیز در مرکز تخصصی جایروس میتواند به شما کمک کند تا با کنترل بهتر، سردردهایتان را بهبود ببخشید. پرهیز از عواملی که باعث سردرد و احساس سنگینی سر می شوند نیز بسیار مهم است.

درمان بستگی به علت زمینه ای دارد. برای درمان معمولا پزشک شما یک سابقه پزشکی تان را چک می کند و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی شرایطی مانند کم خونی یا اختلال تیروئید انجام دهد.

بسته به علائم شما، پزشکتان ممکن است شما را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد تا از لحاظ اختلالات مغزی یا گوش، بینی و گلو (ENT) بررسی شوید.

اگر سنگینی سر عمدتا به دنبال خستگی، سوء تغذیه یا کم آبی بدن ایجاد میشود، ابتدا مطمئن شوید که :

خواب کافی داشته باشید
خوردن رژیم غذایی متعادل داشته باشید
آب کافی بنوشید
یخ، کشش، ماساژ و داروهای ضد درد (OTC) می توانند به درمان سردرد های ناشی از فشار گردن کمک کنند.

 

پزشک شما همچنین ممکن است داروهایی را نیز برای درمان شرایط خاصی تجویز کند.

مثلا:

 • داروهای پیشگیرانه برای درمان میگرن
 • مکمل ها برای درمان کم خونی فقر آهن یا سایر کمبود های ویتامینی
 • آنتی هیستامنی ها و دکونژستان ها برای درمان آلرژی و یا عفونت سینوس
 • داروهای جایگزین هورمون تیروئید
 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهای درمان سرگیجه

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

نوشته سنگین شدن سر (سنگینی سر) دارید؟ این مطلب را از دست ندهید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
سردرد سمت راست دارید، نباید این کارها را بکنید! http://gyrusclinic.com/%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%b1%d8%af-%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%d9%87%d9%85%d9%87-%d8%aa%d8%b5%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%87-%d8%b4%d9%85%d8%a7/ Mon, 12 Mar 2018 23:49:49 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33825 سردرد سمت راست معمولا علتش میگرن است! ولی نه همیشه گاهی سردرد های یکطرفه می تواند به دلیل مشکلات جدی مغز و اعصاب و سیستم عصبی مرکزی باشد. برای تشخیص نوع و علت سردرد میتوانید از ابزار هوش مصنوعی ویزیت مجازی سبزوسالم نیز استفاده کنید. علل سردرد سمت راست   میگرن آنوریسم های مغزی یعنی بادکنکی ...

نوشته سردرد سمت راست دارید، نباید این کارها را بکنید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
سردرد سمت راست معمولا علتش میگرن است! ولی نه همیشه

گاهی سردرد های یکطرفه می تواند به دلیل مشکلات جدی مغز و اعصاب و سیستم عصبی مرکزی باشد.

برای تشخیص نوع و علت سردرد میتوانید از ابزار هوش مصنوعی ویزیت مجازی سبزوسالم نیز استفاده کنید.

علل سردرد سمت راست

 

میگرن

آنوریسم های مغزی یعنی بادکنکی شدن عروق داخل مغز

سردرد خوشه ای (نوعی سردرد بسیار شدید)

هرپس سیمپلکس انسفالیت (نوعی عفونت بافت مغز)

خونریزی داخل جمجمه

سردرد تنشی ناشی از انقباض عضلانی

آرتریت سلول غول آسا

سندرم تولوسا هانت

مننژیت ویروسی

برخی علائم افتراق دهنده نوع سردرد هستند مثلا علائمی مانند استفراغ، حالت تهوع، خستگی و حساسیت به نور در میگرن و سردردهای خوشه ای بیشتر دیده می شوند.

اگرچه میگرن درد در سرتاسر سر پخش می شود اما درد اغلب از یک سمت شروع می شود و یا در یک سمت متمرکز می شود. طبق آمار، بیش از نیمی از مبتلایان به میگرن از این موضوع شکایت دارند که حملات آنها باعث درد در یک طرف سر می شود. سردرد سمت راست یا در سمت چپ هردو دیده می شود.

بر خلاف سردرد خوشه ای، زنان از میگرن بیشتر از مردان رنج می برند. برای برخی از زنان،تغییراتی در هورمون های قاعدگی باعث بروز میگرن در حوالی سیکل ماهانه می شود.

درمان سردرد سمت راست

 

درمان سردرد سمت راست به علتش بستگی دارد و از مسکن های ساده مانند استامینوفن تا داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی و روش های غیر دارویی و… متغیر است.

اغلب دردهای خفیف که مشکلی در عملکرد فردی ایجاد نمی کنند نیازمند مراجعه به پزشک نیستند ولی سردردهای شدید همیشه نیازمند بررسی طبی و درمان تخصصی هستند. برای مراجعه بهترین مرکز تخصصی درمان سردرد، مرکز جایروس است و میتوانید شماره تماس را از صفحه تماس با ما بیابید.

سردرد خوشه ای کمی پیچیده تر و بسیار شدیدتر از میگرن است. تحقیقات نشان می دهد که بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس در طول هر حمله سردرد خوشه ای بسیار فعال می شود.

با این حال، دلیل این فعالیت بیش از حد هیپوتالاموس شناخته شده نیست. در طول حمله، هیپوتالاموس با انتشار مواد شیمیایی ممکن است باعث تحریک سلول های عصبی در مغز شود  و این باعث درد و سایر علائم شود.

اورژانس های سردرد

 

هر یک از ویژگی های زیر یک اختلال سردرد ثانویه را نشان می دهد و مراجعه فوری به مرکز درمانی را ضروری می کند:

اولین و یا بدترین سردرد زندگی بیمار، به ویژه اگر شروعش سریع باشد
تغییر در فراوانی، شدت یا ویژگی های بالینی سردرد نسبت به قبل
سردرد پیشرفته جدید که برای روزها ادامه پیدا می کند
تشدید سردرد با سرفه، عطسه کردن و زور زدن
وجود علائم عصبی همراه یا سردرد (به عنوان مثال، دوبینی، از دست دادن حس بدن، ضعف، عدم تعادل)
شروع سردرد پس از 55 سالگی
سردرد پس از آسیب سر یا آسیب جدی مغزی ایجاد می شود
سردرد مداوم یا سردرد یک طرفه خفیف
سردرد همراه با گردن سفت یا تب بالا
پاسخ ناکافی سردرد به درمان های حرفه ای و تخصصی

تغییراتی در سبک زندگی

فیزوتراپی و بیوفیدبک و آموزش ریلکسیشن نیز ممکن است برای کنترل سردرد سمت راست کمک کننده باشد. یک روانشناس میتواند به شما کمک کند تا کنترل سردردهایتان را بهبود ببخشید.

پرهیز از عواملی که باعث سردرد می شوند نیز بسیار مهم است.

پرهیز های غذایی

 

پرهیزهای غذایی و تغییرات سبک زندگی در سردرد سمت راست

پرهیز از نور خورشید

پرهیز از باد شدید

پرهیز از پنیرهای کهنه و شراب قرمز

بیخوابی

کمبود خواب و تغییر الگوی خواب و بیداری

پرهیز از غذاهای تند و کنسروی

پرهیز از فعالیت فیزیکی شدید و ناگهانی

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

نوشته سردرد سمت راست دارید، نباید این کارها را بکنید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
لرزش بدن و همه چیزهای مهمی که حتما باید بدانید http://gyrusclinic.com/%d9%84%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%d8%af%d9%86/ Mon, 12 Mar 2018 22:54:01 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33810 لرزش بدن چه نوع لرزشی است و چه دلایلی دارد؟ خوب در ابتدا باید ببینیم که منظور از لرزش بدن چیست و ما در مورد چه چیزی حرف می زنیم. قبل از شروع بحث باید ببینیم انواع لرزش بدن چیست؟ و لرزش شما از کدام نوع است؟ 1- لرزش بدن که توسط بقیه قابل مشاهده ...

نوشته لرزش بدن و همه چیزهای مهمی که حتما باید بدانید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
لرزش بدن چه نوع لرزشی است و چه دلایلی دارد؟

خوب در ابتدا باید ببینیم که منظور از لرزش بدن چیست و ما در مورد چه چیزی حرف می زنیم.

قبل از شروع بحث باید ببینیم انواع لرزش بدن چیست؟ و لرزش شما از کدام نوع است؟

1- لرزش بدن که توسط بقیه قابل مشاهده نیست و فقط شما در درونتان حس می کنید (این نوع لرزش معمولا علت اضطرابی و علل روانپزشکی دارد)

2- لرزش بدن که در جاهای خاصی بیشتر است مثلا لرزش دستها و سر …این نوع لرزش بسته به اینکه در هنگام فعالیت است یا در هنگام استراحت و چه فرکانسی دارد علت گوناگونی هم دارد. بیشتر علل این نوع لرزش بیماری های سیستم عصبی هستند و تشخیص ها از پارکینسون گرفته تا برخی لرزش های خانوادگی خوش خیم متغیرند.

3-لرزش در قسمت های بخصوص به دنبال یک حادثه یا یک بیماری مثلا لرزش دست به دنبال ضربه به بازو و قطع عصب و موارد مشابه

کمی تخصصی تر به لرزش بدن می پردازیم

چه چیزی باعث لرزش بدن می شود؟
به طور کلی، لرزش فیزیولوژیک ناشی از مشکلی در قسمت های عمیق مغز است که حرکات را کنترل می کند. اغلب انواع لرزش علت شناخته شده ای ندارند، گرچه بعضی از اشکال وجود دارد که به نظر می رسد ارثی باشند.

لرزش می تواند به تنهایی رخ دهد یا به همراه تعدادی از اختلالات عصبی دیده شود، از جمله:

 • مولتیپل اسکلروزیس
 • سکته مغزی
 • آسیب تروماتیک مغز (ضربه به سر)
 • بیماری های نورولوژیک مغز (مثلا بیماری پارکینسون)
 • استفاده از داروهای خاص (داروهای مخصوص آسم، آمفتامین ها، کافئین، کورتیکواستروئیدها و داروهایی که برای برخی از اختلالات روانپزشکی و عصبی مورد استفاده قرار می گیرند)
 • سوء مصرف الکل یا ترک الکل
 • مسمومیت با جیوه
 • تیروئید پرکار
 • نارسایی کبد یا نارسایی کلیه
 • اضطراب و استرس

لرزش و علتش چگونه تشخیص داده می شود؟

لرزش بدن و علتش بر اساس یک معاینه فیزیکی و عصبی و اخذ تاریخچه پزشکی توسط متخصص مغز و اعصاب تشخیص داده می شود.

در طول ارزیابی فیزیکی، پزشکتان لرزش را بر اساس یافته های زیر طبقه بندی می کند

 • آیا لرزش زمانی رخ می دهد که عضلات در حالت استراحتند یا در حرکتند
 • محل لرزش در بدن (در یک یا هر دو طرف بدن رخ می دهد)
 • ظاهر لرزش (فرکانس و دامنه لرزش).

پزشکتان همچنین سایر یافته های عصبی مانند نارسایی های گفتاری یا تون عضلات و… را بررسی می کند. آزمایش خون یا ادرار می تواند علل متابولیک مانند نقص عملکرد تیروئید و بعضی از داروهایی را که باعث ایجاد لرزش می شود، رد کند.

این آزمایش ها همچنین ممکن است به شناسایی عوامل مشکوک مانند مشکلات دارویی، الکلیسم مزمن، یا تشخیص سایر شرایط یا بیماری ها کمک کند. تصویربرداری تشخیصی نیز ممکن است به تعیین اینکه آیا لرزش نتیجه آسیب مغز است یا نه کمک کند.

تست های اضافی برای تعیین محدودیت های عملکردی مانند تست کردن دست خط و یا توانایی نگه داشتن چنگال یا فنجان نیز استفاده شود. پزشک ممکن است از شما بخواهد مجموعه ای از کارها و حرکات مانند قرار دادن انگشت روی نوک بینی و… را انجام دهید.

پزشک ممکن است نوار عصب و عضله (الکترومیوگرافی) را نیز برای تشخیص مشکلات عضلانی یا عصبی انجام دهد. این آزمایش، فعالیت غیر عادی ماهیچه و پاسخ عضلانی به تحریک عصبی را اندازه گیری می کند.

 لرزش بدن در اثر اضطراب

 • لرزش بدن، ممکن است در دست ها، پاها، شکم، سینه، پشت، سر، باسن، کشاله ران، و یا حتی کل بدن حس شود و مانند حس لرزش، تکان دادن و یا ارتعاش است.به نظر می رسد که بدن شما کلا می لرزد.
 • شما بدون هیچ دلیلی ظاهری احساس لرزش و یا ارتعاش می کنید.حتی اگر شما مضطرب نباشید یا استرس نداشته باشید، بدن شما لرزان است
 • لرزش بدن ممکن است قابل مشاهده یا غیر قابل مشاهده باشد.
 • لرزش بدن می تواند در یک منطقه باشد یا در کل بدن اتفاق بیوفتد یا گاهی ممکن است لرزش از نقطه ای به نقطه دیگر مهاجرت کند!
 • لرزش بدن ممکن است بدون علائم واضح اضطرابی باشد و در واقع اضطراب شما ممکن است خودش را با لرزش نشان دهد.
 • لرزش بدن می تواند از شدت کم و متوسط ​​تا شدید متغیر باشد و شدتش ممکن است روز به روز و یا از لحظه ای به لحظه  دیگر تغییر کند.
 • لرزش بدن اغلب در هنگام دقت کردن، در استراحت و یا زمان به خواب رفتن، و یا هنگام بیدار شدن از خواب بیشتر دیده می شوند.
 • برخی افراد ممکن است با تکان دادن یا با آرام کردن خود و یا محکم گرفتن اندام ها سعی کنند لرزش را کنترل کنند که اغلب اینکار در مدت طولانی موفق نخواهد بود.

تمام انواع لرزش های فوق در اضطراب معمول است.

علل لرزش در هنگام اضطراب چیست؟

علت این لرزش ها در واقع پاسخ فیزیولوژیک بدن به یک محرک استرس زا (خطرناک) است. در واقع بدن ما با سفت کردن عضلات و ترشح برخی هورمون های استرس مانند کورتیزول باعث ایجاد حالتی شبیه رعشه می شود که در واقع آمادگی برای مقابله یا فرار از عامل محرک استرس است.

این احساسات غیر ارادی و این علائم می تواند در هر زمانی رخ دهد و لزوما همراه یک استرس مشخص نیستند. تا زمانی که بدن بیش از حد هیجانی باشد، احساسات و علائم میتواند با هر نوع، شدت، مدت، فرکانسی دیده شوند.

همانطور که کافئین بیش از حد می تواند باعث استرس و لرزش بدن شود (زیرا کافئین یک محرک است) بنابراین استرس و اضطراب نیز با پاسخ شبه استرس میتوانند باعث علائم مشابهی شوند.

علائم لرزش بدن همچنین ممکن است ناشی از کمبود خواب باشد. محروم شدن از خواب کافی می تواند بر سیستم عصبی بدن تأثیر منفی داشته باشد. بدن در هنگام خستگی مقدار بیشتری از هورمون استرس ایجاد کند و ترکیبی از یک سیستم عصبی خواب آلود و تحریک ناشی از استرس می تواند استرس بیشتر و لرزش زیادی تولید کند.

لرزش بدن یکی از نشانه های رایج بروز استرس است،اگر دچار این عارضه شده اید، ممکن است بخواهید با یکی از پزشکان، مربیان یا مشاورین توصیه شده مرکز جایروس در مورد درمان اختلالات اضطرابی تان کمک بگیرید. کار با درمانگر، روانپزشک یا مشاور اختلال اضطرابی موثرترین راهها برای غلبه بر آنچه که نگرانی غیر قابل کنترل به نظر می رسد، می باشد.

ترکیبی از اطلاعات مفید خودآموزی و کار با، مشاورین حرفه ای جایروس، یا روانپزشک با تجربه، موثرترین راه برای مقابله با اختلال اضطراب و علائمش است. شناسایی و موفقیت در رفع عوامل اصلی اضطراب، بهترین راه برای غلبه بر اضطراب است.

لرزش بدن چگونه درمان می شود؟

اگر چه برای اکثر اشکال لرزش درمان قطعی پیدا نشده است، گزینه های درمان برای کمک به کاهش علائم وجود دارد. در برخی موارد، علائم فرد ممکن است به قدری ملایم باشند که درمان آنها نیازی نباشد.

پیدا کردن یک درمان مناسب بستگی به تشخیص دقیق علت دارد.به عنوان مثال، لرزش ناشی از پرکاری تیروئید باعث بهبودی یا حتی حل شدن (بازگشت به حالت عادی) با درمان نقص عملکرد تیروئید خواهد شد. همچنین اگر لرزش توسط دارو ایجاد شود، متوقف کردن دارو باعث از بین رفتن لرزش می شود یا لرزش را بطور قابل توجهی کاهش می دهد.

 

اگر علت اصلی لرزش را نتوانیم درمان کنیم، سایر گزینه های درمانی موجود عبارتند از:

 

داروها

داروهای مسدودکننده بتا مانند پروپرانولول که به طور معمول برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند همچنین به درمان نوعی از لرزش ژنتیکی کمک می کنند. پروپرانولول همچنین می تواند در برخی از افراد با انواع دیگر لرزش نیز استفاده شود. دیگر بتا بلوکرهایی که ممکن است استفاده شوند عبارتند از: آتنولول، متوپرولول، نادولول و سوتولول.

داروهای ضد تشنج مانند پریمیدون primidone نیز گاهی می تواند در افراد مبتلا به ترمور ارثی موثر باشد. داروهای دیگر که ممکن است تجویز شوند عبارتند از: گاباپنتین و توپیرامات. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از داروهای ضد تشنج خودشان می توانند باعث لرزش شوند.

آرام بخش ها ( که همچنین به عنوان بنزودیازپین ها شناخته می شود) مانند آلپرازولام و کلونازپام ممکن است به طور موقت به برخی افراد مبتلا به لرزش کمک کنند. با این حال، استفاده از آنها به دلیل عوارض ناخواسته ای که شامل خواب آلودگی،منگی و عدم هماهنگی است، محدود می شود. این داروها می تواند بر توانایی افراد در انجام فعالیت های روزانه مانند رانندگی، مدرسه و کار تاثیر بگذارد. همچنین هنگامی که به صورت منظم مصرف می شود، آرام بخش ها می توانند باعث وابستگی فیزیکی و اعتیاد دارویی شوند و هنگامی که به طور ناگهانی متوقف می شوند، می توانند علائم دیگری ایجاد کنند.

داروهای بیماری پارکینسون (levodopa، carbidopa) برای درمان ترمور همراه با بیماری پارکینسون استفاده می شود.

تزریق بوتاکس می تواند تقریبا تمام انواع ترمور را درمان کند. این تزریق مخصوصا برای لرزش سر که به طور کلی به داروها پاسخ نمی دهد استفاده می شود. توکسین بوتولینوم به طور گسترده ای برای کنترل لرزش دیستونیک استفاده می شود.

گرچه تزریق سم بوتولینوم می تواند موجب ضعف عضلانی شود ولی معمولا اگر درست انجام شود درمان موثری است.درمان با سم بوتولینوم ( بوتاکس ) در دست می تواند باعث ایجاد ضعف در انگشتان دست شود.

 

عمل جراحی

هنگامی که افراد به درمان های دارویی پاسخ نمی دهند و یا لرزش شدیدی دارند که به طور قابل توجهی بر زندگی روزانه آنها تاثیر می گذارد، پزشک ممکن است مداخلات جراحی مانند تحریک مغزی عمیق (DBS) یا در مواردی بسیار نادر، جراحی تالاموتومی را توصیه کند. در حالی که DBS معمولا به خوبی قابل تحمل است، شایع ترین عوارض جراحی ترمور شامل دیسارتریا (اختلال صحبت کردن) و مشکلات تعادل است.

تحریک مغزی عمیق (DBS) شایعترین نوع درمان جراحی لرزش است. این روش معمولا روش ارجح است زیرا هم موثر است و هم دارای ریسک کمی است و طیف گسترده ای از علائم را درمان می کند. این درمان با استفاده از الکترود های جراحی ایمپلنت برای ارسال سیگنال های الکتریکی با فرکانس بالا به تالاموس (ساختار عمیق مغز که برخی حرکات را کنترل می کند)، استفاده می شود.

یک دستگاه تولید کننده پالس که زیر پوست در قفسه سینه (مانند یک ضربان ساز) قرار داده میشود، محرک های الکتریکی را به مغز می فرستد و به طور موقت لرزش را غیرفعال می کند. DBS در حال حاضر برای درمان لرزش پارکینسونی، برخی انواع لرزش خانوادگی و دیستونی استفاده می شود.

تالاموتومی یک روش جراحی است که شامل تخریب دقیق و دائمی ناحیه کوچکی در تالاموس است. در حال حاضر جراحی با استفاده از رادیوفرنسی جایگزین این روش شده است.

تغییر سبک زندگی

فیزوتراپی نیز ممکن است برای کنترل لرزش کمک کننده باشد. یک فیزیوتراپ میتواند به افراد کمک کند تا کنترل، عملکرد و قدرت عضلانی خود را از طریق هماهنگی، تعادل و تمرینهای دیگر بهبود بخشند. برخی از درمانگران توصیه می کنند از وزن، اسپلینت، تجهیزات دیگر و صفحات مخصوصی برای کاهش لرزش استفاده کنید.

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

نوشته لرزش بدن و همه چیزهای مهمی که حتما باید بدانید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
11 نکته در مورد بیماری دو قطبی که نمی دانستید! http://gyrusclinic.com/11-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d9%88-%d9%82%d8%b7%d8%a8%db%8c-%da%a9%d9%87-%d9%86%d9%85%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b3/ Sun, 11 Mar 2018 02:54:10 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33782 بیماری دو قطبی و آشنایی با هرچیزی که باید در مورد دو قطبی بدانید بیماری دو قطبی که افسردگی – شیدایی نیز نامیده می شود، نوعی اختلال روانپزشکی است که باعث تغییرات غیر طبیعی در خلق و خو، انرژی و فعالیت های روزانه می شود. قبل از خواندن ادامه مقاله میتوانید به توضیحات خانم سمانه کاشفی، ...

نوشته 11 نکته در مورد بیماری دو قطبی که نمی دانستید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
بیماری دو قطبی و آشنایی با هرچیزی که باید در مورد دو قطبی بدانید

افسردگی دو قطبی

بیماری دو قطبی که افسردگی – شیدایی نیز نامیده می شود، نوعی اختلال روانپزشکی است که باعث تغییرات غیر طبیعی در خلق و خو، انرژی و فعالیت های روزانه می شود.

قبل از خواندن ادامه مقاله میتوانید به توضیحات خانم سمانه کاشفی، مشاور و درمانگر، در رابطه با این اختلال گوش دهید.

سمانه کاشفی

درمانگر غیردارویی اختلالات هیجانی

این نوسانات خلقی به این شکل است که فرد ممکن است مدت ها حس شادی بیش از حد داشته باشد و پس از آن به طور ناگهانی دچار افسردگی شدید شود.

میزان این نوسانات در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. دقت کنید که همه ماها در زندگی ممکن است گاهی شاد و گاهی افسرده باشیم و این دلیل نمی شود که همه ما مبتلا به بیماری دو قطبی باشیم. تشخیص اختلال دوقطبی فقط توسط روانپزشک قابل قبول است.

دوره افسردگی در بیماری دو قطبی

بدون درمان بیماری دو قطبی دارای دوره های افسردگی خیلی شدید خواهد بود.

علائم دوره افسردگی عبارتند از اندوه، اضطراب، کم شدن انرژی، ناامیدی و مشکل در تمرکز. به علاوه فرد علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلا برایش لذت بخش بود از دست می دهد.

افزایش یا کاهش وزن، کم شدن یا زیاد شدن خواب و حتی فکر به خودکشی از دیگر علائم این دوره است.

دوره شیدایی در اختلال دو قطبی

در این دوره فرد کاملا تغییر می کند و تصور می کند قادر به انجام هر کاری است. اعتماد به نفس فرد به شدت بالا رفته و ثابت ماندن و نشستن برایشان سخت می شود. در این شرایط فرد بیشتر از قبل صحبت می کند و به اندازه کافی نمی خوابد.

شیدایی ناشی از اختلال دو قطبی منجر به بروز رفتارهای پرهیجان و پرخطر می شود، مانند تخلف، سریع رانندگی کردن و سوء مصرف مواد. چند مورد از این علائم به مدت یک هفته هر روز مشاهده می شوند که با احساس هیجان شدید همراه هستند.

اختلال دو قطبی چند نوع است که همه آنها شامل تغییرات واضح در خلق و خو، انرژی و سطح فعالیت می شوند. این تغییرات شامل دوره هایی پر از انرژی و هیجان است که پس از آن فرد دچار افسردگی و اندوه شدید می شود. در ادامه انواع اختلال دو قطبی معرفی می شوند:

 • اختلال دو قطبی نوع 1. در این نوع علائم دوره شیدایی در فرد مشاهده می شود و ممکن است علائم آنقدر شدید باشند که فرد به بستری شدن نیاز پیدا می کند و این حالت حداقل 7 روز طول می کشد. معمولا حالات افسردگی نیز بروز می کند که حداقل دو هفته طول می کشند. بروز همزمان هر دو حالت نیز ممکن است.
 • اختلال دو قطبی نوع 2. در این نوع اختلال افسردگی و شیدایی در فرد مشاهده می شود، اما میزان شیدایی به شدت توصیف شده در نوع 1 نیست.
 • اختلال ادواری خویی. این نوع اختلال با دوره هایی شیدایی و افسردگی زیادی همراه است که حداقل دو سال طول می کشند (در کودکان و نوجوانان یک سال). با این حال علائم آنقدر شدید نیستند که تشخیص انجام شود.

برترین تیم درمانگران اختلال دوقطبی در مجموعه بزرگ جایروس (کلیک کنید)

افسردگی دو قطبی ترکیبی

زمانی که فرد دوره افسردگی و شیدایی را همزمان با هم یا خیلی نزدیک به هم نشان می دهد، این حالت اختلال دو قطبی ترکیبی نامیده می شود. این حالت منجر به بروز رفتارهای غیر قابل پیش بینی و پرخطر می شود، مانند اقدام به خودکشی. این حالت بیشتر در بین خانم ها و افرادی مشاهده می شود که در سنین پایین به این اختلال مبتلا شده اند.

علت بروز افسردگی دو قطبی چیست؟

پزشکان علت دقیق بروز این اختلال را نمی دانند.

تئوری های موجود ترکیب عوامل ژنتیک، بیولوژیک و برخی عوامل محیطی را علت بروز این اختلال می دانند. دانشمندان تصور می کنند که مدارهای تنظیم کننده خلق و خو، انرژی، فکر و ریتم های بیولوژیکی در مغز در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی عملکرد درستی ندارند که این امر منجر به بروز تغییرات خلق و خو می شود.

با مشاهده این ویدئو بیماری دو قطبی را بهتر می شناسید.

با مشاهده این ویدئو بیماری دو قطبی را بهتر می شناسید.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به اختلال دو قطبی هستند؟

زنان و مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. در اکثر موارد علائم معمولا در افراد بین سنین 15 تا 30 سالگی بروز می کند. به ندرت پیش می آید که اختلال دو کودکی بروز کند. اختلال دو قطبی ممکن است در بین اعضای یک خانواده مشاهده شود، اما ابتلای یکی از اعضا لزوما به معنای ابتلای دیگر اعضا به این بیماری نیست.

تاثیر بیماری دو قطبی بر زندگی روزانه

اختلال دو قطبی تحت کنترل نیست، به همین دلیل ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی در بخش های مختلف زندگی، از جمله کار، روابط، خواب، سلامت جسمی و وضعیت اقتصادی شود. این اختلال منجر به بروز رفتارهای پرخطر می شود و به همین دلیل برای کسانی که از فرد بیمار مراقبت می کنند، استرس آفرین است.

رفتارهای پرخطر بیمار

بسیاری از مبتلایان به اختلال دو قطبی دچار سوء مصرف مواد و الکل می شوند. این افراد برای بهبود علائم ناراحت کننده و اختلالات خلقی به وجود آمده به نوشیدن الکل و مصرف مواد روی می آورند. مصرف مواد و نوشیدن الکل ممکن است در نتیجه بروز شیدایی و تمایل فرد به لذت بیشتر بروز کند.

فکر به خودکشی

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی 10 تا 20 برابر بیش از دیگران در معرض اقدام به خودکشی هستند. علائم هشدار دهنده مربوط به این اقدام عبارتند از صحبت کردن در مورد خودکشی، تلاش برای انجام این کار و انجام کارهای پرخطر. اگر فردی را مبتلا به این اختلال می شناسید و فکر می کنید به فکر خودکشی است حتما به پزشک اطلاع دهید و مراقبت خود را از وی بیشتر کنید.

تشخیص اختلال دوقطبی

مهم ترین اقدام در تشخیص این بیماری رد کردن دیگر علل بروز اختلالا خلقی است، به عنوان مثال مصرف برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز نوسانات خلقی شود.

پزشک فرد بیمار را مورد معاینه کامل قرار داده و سوالاتی می پرسد. آزمایشاتی نیز ممکن است انجام شود. روانپزشک پس از بررسی دقیق تمام این موارد تشخیص خود را اعلام می کند.

داروهای زیادی برای درمان اختلال دو قطبی وجود دارد. این داروها عبارتند از داروهای تثبیت کننده های خلق و خو که از بروز حالات جنون و افسردگی پیشگیری می کنند، همچنین داروهای ضدافسردگی و ضد روانپریشی نیز زمانی که فرد بیمار در حالت شیدایی یا افسردگی نیست استفاده می شوند، داروهایی نیز وجود دارند برای پیشگیری از بروز حالات افسردگی و جنون مصرف می شود.

دقت کنید که هیچگاه نباید سرخود دارویی را شروع یا ادامه دهید، تنظیم داروها در اختلالات روانپزشکی کار بسیار پیچیده ایست و حتما باید توسط روانپزشک انجام شود. داروهایی مانند لیتیوم در صورت استفاده اشتباه ممکن است بسیار خطرناک و حتی کشنده باشند.

عادت ها و کارهای روزانه شما اختلال دو قطبی را درمان نمی کند، اما می تواند به بهبود علائم آن کمک کند. خواب کافی، تغذیه منظم و مناسب و ورزش کردن عواملی هستند که به بهبود علائم کمک می کنند.

از مصرف الکل و داروهای محرک اجتناب کنید. اگر مبتلا به اختلال دو قطبی هستید، باید خطوط قرمز خود را بشناسید – عواملی که باعث تشدید علائم می شوند – و برنامه ای برای پیشگیری و دوری از تمام آنها داشته باشید.

اگر به افسردگی دو قطبی دچار هستید، می توانید از اطرافیان خود کمک بخواهید، به ویژه افرادی که احساس نزدیکی به آنها می کنید، مانند اعضای خانواده و دوستان. سعی کنید تاثیر این شرایط را برایشان توضیح دهید و نیازهای خود را بیان کنید. با کمک آنها می توانید انگیزه بیشتری برای دنبال کردن دوره درمان خود داشته باشید.

بسیاری از مبتلایان به اختلال دو قطبی این بیماری را در خود تشخیص نمی دهند یا از درمان اجتناب می کنند.

اگر فکر می کنید در بین دوستان یا اعضای خانواده تان فردی به این اختلال دچار است، بهتر است وی را تشویق کنید تا به پزشک مراجعه کند. نسبت به احساسات و رفتارهای آنها حساس باشید و به یاد داشته باشید که تشخیص آن کار متخصص است.

منبع

برخی از منابع انگلیسی برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

نوشته 11 نکته در مورد بیماری دو قطبی که نمی دانستید! اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
نوار چشم چیست و چرا و کجا انجام می شود؟ http://gyrusclinic.com/%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1-%da%86%d8%b4%d9%85-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%88-%da%a9%d8%ac%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f/ Sat, 10 Mar 2018 20:03:11 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33775 همه چیز در مورد نوار چشم پتانسیل برانگیخته بینایی (VEP) چیست؟ | چه زمانی نوار چشم استفاده می شود؟ | برای تشخیص چه چیزی است؟ | چگونگی آماده شدن برای آزمون | چه اتفاقی در طول آزمایش نوار چشم رخ می دهد؟ | عوارض جانبی نوار چشم چیست؟ | عوامل موثر بر نوار چشم| نتایج نوار ...

نوشته نوار چشم چیست و چرا و کجا انجام می شود؟ اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
همه چیز در مورد نوار چشم

پتانسیل برانگیخته بینایی (VEP) چیست؟ | چه زمانی نوار چشم استفاده می شود؟ | برای تشخیص چه چیزی است؟ | چگونگی آماده شدن برای آزمون | چه اتفاقی در طول آزمایش نوار چشم رخ می دهد؟ | عوارض جانبی نوار چشم چیست؟ | عوامل موثر بر نوار چشم| نتایج نوار چشم چه چیزهایی را می تواند نشان دهد.

 

نوار چشم و تست نوار عصب عضله توسط متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی جایروس انجام می شود .

برای دیدن لیست متخصصین مغز و اعصاب و تماس با ما کلیک کنید

نوار چشم نوعی تست بررسی مسیرهای بینایی است. در این تست الگوی شطرنجی متناوبی روی یک صفحه کامپیوتر ظاهر می شود و پاسخ های مسیر بینایی شما از الکترود هایی که در پشت سر شما قرار می گیرند ثبت می شوند و روی مانیتور الکتروانسفالوگرافی (EEG) مشاهده می شوند. این پاسخ ها معمولا از قشر پشت سری دریافت می شوند و از تفسیر سیگنال های بینایی حاصل می شود.

 

چه زمانی از نوار چشم ( VEP ) استفاده می شود؟

پزشکتان ممکن است زمانی که تغییراتی در بینایی شما رخ می دهد که می تواند به علت مشکلاتی در امتداد مسیرهای عصبی باشد درخواست نوار چشم می کند. این تست در مشکلات بینایی مانند آب سیاه و مشکلات عصب بینایی مانند بیماری ام اس، برخی تومورهای مغزی و بسیاری از مشکلات دیگر مثبت (غیرطبیعی) می شود.

برخی از این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • از دست دادن بینایی (این حالت می تواند دردناک یا غیر دردناک باشد)؛
 • دوبینی؛
 • تاری دید؛
 • نقاط چشمک زن در میدان دید؛
 • تغییراتی در دید رنگی؛
 • ضعیف شدن چشم
 • ضعف دستها یا پاها.

به طور کلی، آزمون نوار چشم برای تشخیص مشکلات عصب بینایی مناسب است. این تست به پزشک اجازه می دهد که در واقع سرعت انتقال سیگنال های عصبی ما را ببیند، بنابراین آزمایش عصب چشم به پزشک اجازه می دهد که ببیند چگونه سیستم دیداری شما به نور پاسخ می دهد. نوار چشم همچنین برای بررسی بینایی در کودکان و بزرگسالانی که قادر به همکاری در تست های معمول چشم پزشکی نیستند نیز مفید است.

 

نوار چشم برای تشخیص چه چیزی است؟

نوار چشم اندازه گیری زمان مورد نیاز برای یک محرک بینایی برای سفر از چشم به قشر پشت سری است. نوار چشم می تواند به دکتر نشان دهد که آیا مسیر عصبی طبیعی است. به عنوان مثال، در مولتیپل اسکلروزیس، لایه عایق در اطراف سلول های عصبی مغز و نخاع ( غلاف میلین) می تواند تخریب شود. این به این معنی است که زمان بیشتری برای انتقال سیگنال های الکتریکی از چشم ها تا پس سر طول می کشد که منجر به نوار چشم غیر طبیعی می شود. یک نوار چشم نرمال می تواند تایید کند که عصب چشم ها طبیعی است.

چگونگی آماده شدن برای آزمون نوار چشم

به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماده شدن برای این آزمون داده می شود و این موارد تا حدی بستگی به جایی که شما می خواهید تست انجام شود دارند.

بعضی چیزهایی که ممکن است لازم باشد انجام دهید عبارتند از:

 • شستن موها در شب قبل از انجام تست و اجتناب از مواد شیمیایی روی مو، روغن و لوسیون.
 • شب قبل به اندازه کافی بخوابید
 • اگر شما عینک میزنید، مطمئن شوید که عینک تان را همراه خودتان برای آزمون چشم می آورید.
 • شما معمولا می توانید یک وعده غذایی معمولی بخورید و داروهای معمول خود را قبل از آزمایش مصرف کنید. با این حال
 • از مصرف هرگونه دارویی که ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی شود باید اجتناب شود.
 • سعی کنید قبل از آزمون استراحت کنید.
 • اگر شرایط چشمی مانند آب مروارید یا گلوکوم دارید باید حتما به پزشکتان اطلاع دهید، زیرا اینها می تواند روی آزمایش تاثیر بگذارد و باید در پرونده پزشکی شما توسط پزشک ذکر شود.

چه اتفاقی در طول آزمایش نوار چشم رخ می دهد؟

نوار چشم روشی بسیار امن و غیر تهاجمی است.

در ابتدا تعدادی سیم روی سر شما چسبانده خواهند شد تا موجهای مغزی را تشخیص دهند.
یک تکنسین به شما دستورالعمل های بیشتری خواهد داد و در طول آزمایش شما را همراهی خواهد کرد .به طور معمول، هر چشم به طور جداگانه مورد آزمایش نوار چشم قرار می گیرد.
بسیار مهم است که شما با تکنسین در انجام آزمون همکاری کنید و بتوانید نگاه خود را در نقطه مشخصی ثابت نگه دارید. از شما خواسته می شود که روی صفحه ای شبیه به یک صفحه نمایش تلویزیونی با الگوهای بینایی مختلف نگاه کنید.
و نوار مغزتان از طریق سیم هایی در بالای سر شما ثبت می شود.

معمولا انجام تست نوار چشم حدود 45 دقیقه طول می کشد.

برخی از منابع انگلیسی برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

برخی منابع:

 1. Adams R, Victor M. Brown R. et al. Special Techniques for Neurologic Diagnosis, Adams and Victor’s Principles of Neurology – 8th Ed. The McGraw-Hill Companies, Inc.; 2005
 2. Atilla H, Tekeli O, Ornek K: Pattern electroretinography and visual evoked potentials in optic nerve diseases. J Clin Neurosci 2006 Jan; 13(1): 55-9
 3. Huszar L. Clinical Utility of Evoked Potentials E-medicine [serial online]. 2006 [cited 31st July 2007]. Available from URL: http://www.emedicine.com/neuro/topic69

نوشته نوار چشم چیست و چرا و کجا انجام می شود؟ اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
11 نکته در مورد درد کف پا که نمیدانستید http://gyrusclinic.com/11-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%af-%da%a9%d9%81-%d9%be%d8%a7-%da%a9%d9%87-%d9%86%d9%85%db%8c%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%af/ Sat, 10 Mar 2018 05:37:54 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33709 ما هر روز و هرلحظه روی پاهایمان راه می رویم ولی تا پاهای ما دچار مشکل نشود معمولا بهشون فکر نمی کنیم! بله پاها مهم اند! درد کف پا هم میتواند ناتوان کننده باشد. آسیب و ضربه، استفاده بیش از حد  و التهاب در هر یک از استخوان ها، رباط ها و یا تاندون ها ...

نوشته 11 نکته در مورد درد کف پا که نمیدانستید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
ما هر روز و هرلحظه روی پاهایمان راه می رویم ولی تا پاهای ما دچار مشکل نشود معمولا بهشون فکر نمی کنیم! بله پاها مهم اند! درد کف پا هم میتواند ناتوان کننده باشد.

آسیب و ضربه، استفاده بیش از حد  و التهاب در هر یک از استخوان ها، رباط ها و یا تاندون ها در پا می تواند درد پا ایجاد کند. آرتروز یک علت شایع درد پا است. آسیب به اعصاب پا ممکن است باعث درد شدید سوزشی، بی حسی یا سوزن شدن (نوروپاتی محیطی) شود.

برخی از علل رایج درد پا عبارتند از

 

تاندونیت آشیل
پارگی تاندون آشیل
شکستگی استخوان
بونیون
التهاب مفصلی
نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت)
نقرس (آرتریت مرتبط با اسید اوریک اضافی)
کفش پاشنه بلند یا کفش مناسب
متاتارسالژی
مورتون نوروما
استئوآرتریت (بیماری ناشی از خراب شدن مفاصل)
استئومیلیت (عفونت استخوانی)
بیماری پاژه استخوان
نوروپاتی محیطی
میخچه کف پا
آرتریت روده ای (با علائم مفصلی)
بیماری رینود
آرتریت واکنشی
بروسیت Retrocalcaneal
آرتریت روماتوئید (بیماری التهابی مفصل)
آرتروز به دلیل به پوکی استخوان
شکستگی استرسی
سندرم تونل تارسال
تندینیس
تومورها

 

پس اول باید ببینید درد شما دقیقا کجاست؟ زیر پاشنه پا؟ کف پا؟ یا زیر انگشتان پاها؟

اگر درد پاشنه داشته باشید، ممکن است فاشئیت پلانتار داشته باشید. فاشئیت پلانتار التهاب قسمتی است که استخوان پاشنه را به انگشتان پا متصل می کند. درد معمولا، صبح که از رختخواب بیرون می آیید، بدتر است. درد ممکن است در پاشنه و یا در قوس کف پا احساس شود.

برای درمان فاشئیت پلانتار

 • به پایتان استراحت بدهید
 • پاشنه پا و عضله پا را کشش بدهید
 • داروهای ضد درد را امتحان کنید
 • کفش های با پشتیبانی از قوس کف پا و دارای یک بالشتک طبی بپوشید.

اسپور پاشنه (خار پاشنه) یکی دیگر از علل درد کف پا است. خار پاشنه در واقع رشد غیرطبیعی استخوان در پایین پاشنه شماست.

شما می توانید با پوشیدن کفش های بهتر یا بهبود وضعیت راه رفتن تان و یا حتی پرهیز از فعالیت هایی مانند دویدن این حالت را بهبود ببخشید. خار پاشنه ممکن است وقتی در حال راه رفتن یا ایستادن هستید دردناک شود. بسیاری از افراد خار پاشنه دارند اما اغلب درد ندارند. افرادی که دارای پاهای تخت یا پاهای با قوس شدید هستند بیشتر احتمال دارد خار پاشنه دردناک داشته باشند.

 • شکستگی پاشنه پا

شکستگی پاشنه معمولا در اثر آسیب های شدید مانند سقوط یا تصادفادت اتومبیل رخ می دهد. استخوان پاشنه شما ممکن است نه تنها شکسته شود، بلکه می تواند خرد شود. درد پاشنه، کبودی، تورم یا مشکل در راه رفتن روی پا، علائم اصلی هستند.

برای درمان شکستگی پاشنه پا :

 • فشار وزن بدن را روی پاشنه قرار ندهید، بهتر است از عصا استفاده کنید.
 • حفاظت از پاشنه با پد طبی موثر است
 • پاشنه پا را طبق نظر پزشکتان در صورت نیاز گچ بگیرید
 • از داروهای ضد درد استفاده کنید
 • فیزیوتراپی بسیار کمک کننده است
 • از پزشک خود در مورد جراحی نیز سوال کنید.

بیشتر بخوانید:

خار پاشنه چیست؟

علت درد شبانه پاها

برخی از منابع انگلیسی برای مطالعه بیشتر: 1- سایت مایوکلینیک  2-سایت وب ام دی 3-سایت کلینیک کلیولند 4-NIH

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

برخی منابع:

نوشته 11 نکته در مورد درد کف پا که نمیدانستید اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
همه چیزهای مهم در مورد قرص کلونازپام http://gyrusclinic.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d9%82%d8%b1%d8%b5-%da%a9%d9%84%d9%88%d9%86%d8%a7%d8%b2%d9%be%d8%a7%d9%85/ Thu, 08 Mar 2018 20:52:31 +0000 http://gyrusclinic.com/?p=33742 قرص کلونازپام جزو داروهای بنزودیازپینی طبقه بندی می شود. و عمدتا برای درمان اضطراب ؛بیخوابی و تشنج استفاده می شود. دوز کلونازپام کاملا بستگی به نظر پزشک و دلیل مصرف و شرایط بیمار (وزن و قد و…) دارد. این دارو در قالب قرص های 1و 2 میلی گرمی در ایران در دسترس است. کلیات کلونازپام ...

نوشته همه چیزهای مهم در مورد قرص کلونازپام اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>
قرص کلونازپام جزو داروهای بنزودیازپینی طبقه بندی می شود. و عمدتا برای درمان اضطراب ؛بیخوابی و تشنج استفاده می شود.

دوز کلونازپام کاملا بستگی به نظر پزشک و دلیل مصرف و شرایط بیمار (وزن و قد و…) دارد. این دارو در قالب قرص های 1و 2 میلی گرمی در ایران در دسترس است.

کلیات کلونازپام

 

همه بنزودیازپین ها خواص و اثرات شیمیایی مشابهی دارند و تفاوت عمده آنها سرعت عمل و زمان ماندگاری اثرات آنهاست.

اثرات بعضی از این داروها می تواند تا 24 ساعت همچنان ادامه داشته باشد. بنزودیازپین ها دارای اثرات آرام بخشی هستند که منجر به کاهش سرعت بدن و ذهن می شود. در بعضی از شرایط، بنزودیازپین ها برای اثرات آرام بخشی استفاده می شوند.

به علت اثرات ضد اضطرابی، این دارو به عنوان درمان دارویی برای اختلالات اضطرابی مانند حملات هراس، آگورافوبیا و موارد مشابه تجویز می شود.

با وجود مزایای این دارو، هنگام استفاده از کلونازپام باید احتیاط شود. حتی اگر دارو برای مشکل کنونی شما توسط پزشک تجویز شده باشد براحتی میتواند وابستگی و اعتیاد دارویی ایجاد کند.سوء مصرف کلونازپام در افرادی که این دارو را برای مدت طولانی و یا بدون نسخه مصرف می کنند دیده می شود.

در ادامه می پردازیم به نکاتی که هر مصرف کننده قرص کلونازپام باید از آنها آگاه باشد.

کلونازپام داروی است به شدت اعتیاد آور که فقط و فقط باید با نسخه پزشک و مدت محدودی مصرف گردد و هرگونه استفاده بیش از حد از این دارو باعث وابستگی و مشکلات جدی خواهد شد

اثرات کوتاه مدت

 • اثرات کوتاه مدت

در کوتاه مدت، کلونازپام می تواند چندین اثر درمانی مثبت داشته باشد. این دارو با تعامل با گیرنده های GABA در مغز کار می کند. این انتقال دهنده عصبی مهار کننده فعالیت مغز است. این مهار گاهی بسیار مفید است زیرا بسیاری از نظریات نشان می دهد که اضطراب ممکن است ناشی از افزایش فعالیت مغز باشد.

اثرات کوتاه مدت قرص کلونازپام 

 • آرامش ذهنی و کاهش اضطراب
 • افراد مبتلا به افسردگی ذهن آرام و احساس آرام بودن می کنند و جس می کنند که نگرانی هایی که قبلا  داشتند تاثیر کمتری دارند.
 • آرامش بدن به دنبال آرامش ذهن، علائم فیزیکی اضطراب نیز کاهش می یابد.
 • افراد مبتلا به اضطراب معمولا احساس تنش و بی قراری می کنند.کلونازپام اثر آرام سازی بدن و تسکین این علائم فیزیکی را دارد.
 • احساس سرخوشی خفیف در هنگام مصرف کلونازپام، بسیاری از افراد ابتدا احساس خفیفی از سرخوشی را نیز تجربه می کنند. اگر چه فرد ممکن است قصد نداشته باشد به مدت طولانی از این دارو استفاده کند اما این احساس می تواند بسیار لذت بخش باشد و منجر به استفاده مداوم از دارو و در نهایت اعتیاد شود.
 • خواب آلودگی از آنجا که کلونازپام به شما آرامش می بخشد، می تواند باعث خواب آلودگی شود. بسیاری از مصرف کنندگان قادر به رانندگی صحیح نیستند.

عوارض جانبی

عوارض جانبی  قرص کلونازپام چیست؟

شایعترین عارضه جانبی کلونازپام، اثر آرام بخشی و خواب آلودگی است که در حدود نیمی از بیماران گزارش شده است. احساس گیجی هم در یک سوم بیماران گزارش شده است.

برخی عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • احساس افسردگی
 • از دست دادن قدرت تشحیص زمان و مکان
 • سردرد
 • ضعف،
 • احساس ناپایداری
 • اختلال خواب
 • خستگی
 • گیجی
 • تغییراتی در میل جنسی
 • ضایعه پوستی
 • تحریک پذیری و آشفتگی

سایر عوارض جانبی جدی تر کلونازپام عبارتند از:

 • اختلال تنفسی (کاهش میزان تنفس ارادی)
 • غش کردن
 • بزرگی کبد
 • علائم شدید ناشی از قطع
 • افزایش ضربان قلب
 • افت فشار خون
 • اختلالات خونی
 • تشدید یا ایجاد افکار خودکشی
 • اعتیاد و وابستگی شدید دارویی

دوز کلونازپام چقدر است؟

تنظیم دوز کلونازپام به نیازهای بیمار بستگی دارد و توسط پزشک شما انجام خواهد شد.

برای تشنج در بزرگسالان، دوز شروع اولیه حدود 1.5 میلی گرم روزانه است.دوز مصرفی ممکن است 0.5 تا 1 میلی گرم روزانه هر 3 روز افزایش یابد تا اینکه تشنج ها کنترل شوند.حداکثر دوز مصرفی در تشنج 20 میلی گرم در روز است.

دوز اولیه برای اختلالات هراس یک چهارم یک میلی گرم یک  یا دو بار در روز است.دوز کلونازپام ممکن است به دوز هدف 1 میلی گرم روزانه پس از 3 روز افزایش یابد.

کدام داروها یا مکمل ها با کلونازپام تداخل دارند؟

قرص کلونازپام، مانند همه بنزودیازپین های دیگر، تأثیرات داروهای دیگری را که سرعت فرآیندهای مغز را کند می کنند تشدید می کند. برخی از این داروها و مواد عبارتند از  الکل، باربیتورات ها و داروهای خواب آور

کلونازپام در شیردهی و بارداری

 • مصرف کلونازپام در بارداری و شیردهی

آیا کلونازپام در بارداری یا شیردهی امن است؟

مصرف کلونازپام و سایر بنزودیازپین ها در هنگام حاملگی در زنان در سه ماهه اول، با ناهنجاری های جنینی، از جمله ملفورمیشن های مادرزادی در ارتباط بوده اند.

از مصرف قرص کلونازپام بهتر است در سه ماهه اول و احتمالا در دوران بارداری اجتناب شود.

بنزودیازپین ها در شیر مادر ترشح می شوند و مادرانی که شیرده هستند نباید کلونازپام مصرف کنند.

ویدئویی کوتاه در مورد کلونازپام

این مطلب فقط برای آموزش اطلاعات عمومی پزشکی برای عموم مردم است و به هیچ عنوان جنبه تشخیصی درمانی ندارد و جایگزین ویزیت تخصصی و حضوری پزشک نیست.

دکتر مصطفی امیری متخصص مغزواعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب

بورد تخصصی مغزواعصاب از دانشگاه تهران

نوشته همه چیزهای مهم در مورد قرص کلونازپام اولین بار در جایروس (بهترین پزشکان مغز،اعصاب،روان). پدیدار شد.

]]>