ADHD:اختلال یا تفاوت

ADHD: اختلال یا تفاوت

کلمه ی اختلال ، تصویری از بیماری یا ناتوانی جدی را برای ما ایجاد می کند، همه ی والدین دوست دارند کودک آنها با هوش ترین،با استعداد ترین و دوست داشتنی ترین دختر یا پسر در رده ی سنی خودش و در محل زندگیشان باشد. پس چرا به کودک خود برچسب ADHD را می زنند فقط به خاطر تفاوتی مثل کندتر یاد گرفتن؟

فرض کنید ما آخرین حرف ADHD یعنی D که از Disorder گرفته شده است به معنای اختلال را با Diffrence به معنای تفاوت عوض کنیم. حالا از این به بعد می توانیم بگوییم کودکی که ADHD دارد در مقایسه با کودکان دیگر برخی تفاوت های قابل توجهی در توانایی های شناختی،حساسیت های عاطفی و سطوح فعالیت دارد.

این تفاوت احتمالاً به ارث برده می شود، « مجموعه مهارت های » او با 95% از بچه های کلاس خودش متفاوت است.

ما معتقدیم، به عنوان اعضای یک جامعه، از ADHD یک هیولا ساخته ایم که به درک ما از درمان کودکانمان که می تواند مشکلات او و ما را حل کند، دامن زده است.

متاسفانه، در همه ی محیط ها بیشتر وقت و هزینه ی ما صرف آن 95% می شود. با این حال، ما می توانیم به این کودکان به جای کمک به مقابله با محیط و ضعف هایشان، با استفاده از نقاط قوت خودشان ، با موفقیت خود را با محیط انطباق دهند.
بعد از آن، ما به والدین این کودکان خواهیم گفت که کودک شما ممکن است به مداخلات روانشناختی نیز نیاز داشته باشد تا کم کم قادر باشد بر روی کارهای خسته کننده تمرکز کند و در محیط های مختلف خود کنترلی داشته باشد.

اولین گام بعد از پذیرفتن تفاوت کودکتان با کودک دیگر این است که برای رهایی از این وضعیت دشوار، با نگاه مثبت به حذف تفاوت ها فکر کنید.

کودک مبتلا به ADHD برای درمان به یک رویکرد تیمی نیاز دارد که اغلب ممکن است برای بیش از چند سال نیز نیاز باشد.

این تیم شامل خانواده، درمانگران، معلمان و البته خود کودک می باشد.
مداخلات روانشناختی مؤثر عبارتند از آموزش والدین،اصلاح رفتار، درمان شناختی – رفتاری، آموزش مهارت های اجتماعی، تمرین های ریلکسیشن و تمرینات ذهنی برای بهبود عملکرد های شناختی.
تحقیقات نشان می دهد که مداخلات فوق زمانی مؤثرتر بوده اند که خانواده ها نیز با کودکان کار می کنند.

برچسب ADHD گرفتن کودکان از یک طرف می تواند لعن و نفرین باشد و از یک طرف می تواند یک فرصت برای بهتر کردن اوضاع باشد.

اساسی ترین اصل درمان شناختی رفتاری این است که آنچه ما فکر می کنیم تعیین کننده ی احساس ما می باشد و آن نیز تعیین می کند که ما چه رفتاری داشته باشیم.
اگر ما می خواهیم احساس خودمان را تغییر دهیم و متعاقب احساساتمان درست رفتار کنیم، نیاز است که درست فکر کنیم.ADHD: فکر کنیم یک فرصت است.

 

ارائه خدمات درمان غیردارویی و نوروفیدبک در مرکز سلامت روان رستا-آلومینا در کرج

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

یک نظر

  1. سلام
    این مطلب فوق العاده بود، واقعاً ممنون، درضمن عکس خیلی خوبی انتخاب کرده اید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه