خانه / آموزش / 9 راه ساده برای ورزش مغز

9 راه ساده برای ورزش مغز

9 راه ساده برای ورزش مغزReviewed by مدیر بخش توسعه و تحقیق on Oct 31Rating:

 

Related image

تحقیقات نشان داده است که جسم و ذهن می توانند درطول زندگی بخوبی عمل کنند. با بکاربردن توصیه های زیرمی توانید درطول سالهای طلایی زندگی مغزی قوی و هوشیارداشته باشید:

 • نوشتن نامه تشکرآمیز. تحقیقات نشان می دهد که نوشتن برروی کاغذ مسیرنرون های عصبی موجود درمغزرا تندترکند و درعین حال ارتباطات جدیدی میان نرون ها بوجود بیاورد. همچنین هیپوکامپ  (مرکزحافظه و احساس و سسیستم عصبی درمغز) که مسئول فرم دادن به حافظه و مرکز خاطرات و داستانها است نیزتمرین داده می شود. پژوهش ها ثابت می کند که انجام کارهایی که باعث خشنودی و رضایت شما می شود سلامتی شما را بیشترخواهد کرد.
 • با دستی که کمترفعال است مسواک بزنید. انجام این کاربخشی ازمغزرا که کمترفعال است به تحرک وامی دارد. البته بسیاری ازمردم  اغلب برای انجام کارهای مختلف ازهردو نیمه مغزشان استفاده می کنند. درحین مسواک زدن برروی یک پا بایستید و تلاش کنید که تعادل خود را حفظ کنید. راه دیگراین است که نوشتن با دست غیرفعال خود را امتحان کنید.
 • روش های معمولی خود را تغییردهید. هرکسی برای انجام کارهای خود روشهایی دارد که انجام این کارها را برایش راحتترمی کند. هرچند وقت یکبارتغییراتی درروش های خود ایجاد کنید. این کارباعث تحرک  عضلات مغزمی شود. این درست مثل این است که بجای یک غذای ساده یک غذای مفصل تهیه کنید و یا تغییری درروال عادی زندگی خود بوجود بیاورید. یا مثلا سعی کنید تا کمترلجبازو خودخواه باشید. هرتغییرمثبتی که انجام می دهید می تواند ذخایریافته های مغزشما را افزایش دهد.
 • ورزش کردن. برای اینکه مطمئن شوید مغزشما در وضعیت مناسبی قراردارد باید تمرینات بدنی انجام دهید. باید  کاری متفاوت انجام دهید. بجای راه رفتن برروی تردمیل درخارج ازخانه پیاده روی کنید. هرحرکت فیزیکی شما به خنثی کردن اثرات فشارهورمون کورتیزول که ارتباط یافته های مغزرا متوقف می کند، کمک می کند.

Related image

 • بیرون رفتن و با جمع بودن. این بدان معنی نیست که اگرشما طبیعا فردی آرام و گوشه گیرهستید به تغییرات اساسی  و تبدیل شدن به فردی خیلی فعال و اجتماعی نیازدارید. بلکه منظوراین است که ازعضلات خود برای بیرون رفتن استفاده کنید و درطول پیاده روی صبحگاهی سرصحبت را با افراد بازکنید و یا با دوستان خود و کسانی که علائق مشترکی با هم دارید قرارملاقات بگذارید. شاید دروهله اول انجام اینکارها به نظرتان دورازذهن باشد اما به تدریج و با تمرین ازاین کارنتیجه مثبت خواهید گرفت. تحقیقات نشان می دهد که هرچه حضورشما دراجتماع درطول صبح مثبت ترباشد، بازده کارشما درمحیط کاربالاترمی رود.
 • به چیزهای جدید علاقمند شوید و یا درمورد آنها کنجکاوی کنید. اگرمعمولا کتابهای علمی- تخیلی می خوانید حالا سعی کنید کتاب دیگری بخوانید. اگرعلاقمند به موضوعات و شنیدن سخنرانی هستید سعی کنید موضوعات دیگری برای شنیدن انتخاب کنید.
 • زمانی را به مراقبه بگذرانید. حتی اگرشده یکباردرهفته این کاررا انجام دهید.  لازم نیست حرفی را تکرارکنید فقط خیلی ساده یک دو دقیقه چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. با هربارتکراراین تمرین ذهن شما آرامش بیشتری پیدا می کند وبهتربرناراحتیهای خود غلبه می کنید.
 • Image result for brain exercise
 • داوطلب کمک به دیگران بشوید. ارتباط داشتن با دیگران قسمت هایی ازمغز را که مربوط به کنترل درک مشکلات دیگران و همدلی با آنان است تحریک می کند. کمک کردن به فردی غریبه بدون آنکه توقعی پشت آن باشد باعث شورو اشتیاق شما می شود.
 • مهارت جدیدی یاد بگیرید. لازم نیست یک زبان تازه یاد بگیرید و یا خودتان را مجبوربه حل جدول کنید. تحقیقات نشان داده است که هرگونه مهارت جدیدی می تواند باعث ترشح دوپامین( ماده شیمیایی انتقال دهنده اطلاعات بین مغزو بدن) بیشتری درقسمتی ازمغزکه مربوط به یادگیری است، بشود. این یک پیامد طبیعی است. شما فقط به فکریافتن چیزی تازه باشید که باعث تحریک مغز درایجاد روشهای جدید باشد.

چگونگی یادگیری آموزش به مغزکاردلهره آوری نیست. با انجام کمی تمرین و صبرو حوصله می توانید تغییراتی درمغزایجاد کنید که درطول زندگی برای شما مفید خواهد بود.

استفاده ازتعدادی ازموارد بالا و یا حتی یکی ازآنها و یا عملکرد متفاوت دیگری راهی طولانی درطول زندگی شما خواهد گشود. قدرت یادگیری شما بیشترخواهد شد و فضایی برای ایجاد روابط  جدید رو به رشد خواهید

گردآورنده :  مینو شفیعی

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

4 نظر

 1. سلام
  من چه کار کنم که کورتکس مغز و بافت داخلش مثل ماهیچه بدن قابلیت منقبض و منبسط شدن داشته باشد تا به علت ضعف زیاد ورزیده شود؟
  94/10/6

 2. دكتر محترم كلنيك الومينا. دو سال پيشگرفتار مريضى ميليت شدم پاهاو كنترل ادرار ومدفوع ندارم پاهايم با فيزيو تراپى بد نيست ولى روى پاها نميتوانم بايستم واز اول مريضى پاها بشدت يك نوع درد بخصوصى دارد كه هر چندروز. يك كپسول پرگابالين مصرف ميكنم ايا دانش جديدى براى اينمرض بوجود امده ااست. راهنمايى بفرماييد. متشكرم ٦٤. ساهام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه