خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / 7 مهارتی که فرزند بیش فعال شما باید یاد بگیرد

7 مهارتی که فرزند بیش فعال شما باید یاد بگیرد

7مهارت لازم که باید به فرزند بیش فعال خود آموزش دهید!

آموزش مهارت

خود شما احتمالا برخی از مهارتهایی که برای زندگی لازم است را می دانید و به راحتی انجام می دهید اما یک نوجوان بیش فعال نیز به همین راحتی مهارتهایی را که شما یاد گرفته اید را انجام میدهد؟

کودکان و نوجوانان با اختلال بیش فعالی تمایل به آهسته انجام دادن فعالیت هایشان دارند و این یک چالش عملکردی است و مشکل شان تنها انجام یک فعالیت نیست بلکه آهست هانجام دادن آنها نیز خودش مشکل دیگری است که اغلب خانواده با آن مواجه هستند.
بهتر است این 7 مهارت را به فرزندان خود آموزش دهید:

1 . استقلال

چون آنها برخی فعالیت ها را آهسته انجام میدهند شما عادت کرده اید که به جای آنها انجام دهید سعی کنید این عادت را بشکنید و به تدریج مسئولیت هایی را بر عهده آنها قرار دهید واجازه دهید تا فعالیت هایی را مستقلانه خودشان انجام دهند.

2 . مدیریت زمان

کودکان و نوجوانان با اختلال بیش فعالی یک حس کاذب از زمان دارند  به آنها آموزش دهید که هر فعالیتی تقریبا چقدر زمان نیاز دارد و مهارت مدیریت زمان را با استفاده از یک تایمر به آنها یاد دهید.مثلا برای انجام فعالیت ها ی طولانی ،زمان و تکالیف را به قطعه های کوچک زمانی تبدیل و تقسیم کنید.

3 . سازماندهی

در برابر انبوهی از لباس ها، کتاب ها ،و دیگر فاجعه در اتاق فرزند خود که در شما ایجاد وسوسه می کند تا آنها را تمیز کنید مقاومت کنید، تا خودشان بتوانند کارهایشان را سازماندهی کنند. مثلا برای مرتب کردن کتاب های خود از یک قفسه استفاده کنند .

4 . پول

از آنجا که پول می تواند یک مشکل واقعی برای هر کسی که با مسائل تکانشگری است باشد  ، شروع کنید تا مهارت داشتن حساب بانکی مستقل برای خود باز کنند و یاد بگیرند که چگونه  هزینه های خود را مدیریت و ذخیره کنند و یا اگر کارت اعتباری دارند ،محدودیت های مالی را تا حدی برای آنها قائل شوید.

5. داروها

اگر آنها از دارو استفاده می کنند باید یاد بگیرند که خوردن دارو بخشی از زندگی آنها است و باید یاد بگیرند که این مسئولیت را از خود سلب نکنند و می توانند از زنگ گوش های هوشمند خود برای یاداوری استفاده کنند.

6. مهارتهای ارتباطی

این مهم است که آنها بتوانند افراد اطراف خود را تحت تاثیر قرار دهند و جمع نهراسند و بتوانند مهارت لازم در برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی کسب کنند.

یک راه خوب برای انجام این کار ، تشویق نوجوانان به انتخاب دوست که با شخصیت وعلائق وی مشابه باشد ویا ثبت نام در کلوپ های ورزشی و گروههای اجتماعی است.

7 . تصمیم گیری

به علت تکانشگری که یکی از علائم این اختلال است باعث میشود تا این افراد بیشتر به سمت مواد مخدر،الکل و رانندگی های پر خطر روی آورند .

برای جلوگیری از این اتفاقات باید برای آنها جریمه هایی را مد نظر قرار داد و از آنها بخواهیم مثلا به مدت 2 هفت هاجازه ندارند از اتومبیل استفاده کنند ، برای جلوگیری از رفتار تکانشی بر روی عواقب تمرکز کنید و شما نقش راهنما را داشته باشید.

منبع:

http://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/features/adhd-life-skills

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه