خانه / آموزش روابط / 7 شاخصه روابط خوب و موفق

7 شاخصه روابط خوب و موفق

 7 شاخصه ی روابط موفق و خوبداشتن روابط موفق با دیگران چیزی است که همه ی افراد دوست دارند. روابط خوب می‎توانند به طرق مختلفی  به شما کمک کنند و زندگی را برایتان شیرین‎تر کنند، اما چگونه می‎توانید  یک رابطه خوب بسازید؟

 7  شاخصه روابط موفق و خوب

اگر می‎خواهید زندگی را به طور کامل زندگی کنید، روابط باید ضروری‎ترین بخش زندگی‎تان باشد. در واقع روابط‎تان باید نخستین اولویت‎ در زندگی‌تان باشند. و این همان دلیلی است که چرا باید یاد بگیریم روابط خوبی در زندگی‎مان ایجاد کنیم. روابط خوب نه تنها به ما کمک می‎کنند که نیازهای‎مان را برآورده کنیم بلکه زندگی کاملی را برایمان پدید می‎آورند.

یک راه ایجاد روابط خوب درک شاخصه های آن است. با درک این مشخصات و نکات است که برای ساختن روابط خوب در زندگی‎مان مجهز می‎شویم.

از واژه «روابط» با معنای عام آن استفاده کرده‎ایم ، چراکه اصول و قاعده کلی «روابط خوب» جهانی است و فقط به روابط عاشقانه محدود نمی‎شود و روابط دوستانه و کاری را نیز در برمی‎گیرد.
روابط خوب دو طرفه می باشد، هنگامی‎که یک طرف پیشقدم می‎شود، به نقش طرف دوم نیاز است تا رابطه آن‎ها به یک رابطه خوب تبدیل شود.

 اینجا به هفت مشخصه یک رابطه خوب اشاره می‎کنیم:

1)     دو طرف، رابطه را فرصتی برای از خود گذشتن ‎می بینند.

یکی از مشکلات اساسی در روابط خودخواهی طرفین است. خودخواهی چگونه رخ می‎دهد؟ شاید خودخواهی زمانی رخ می‎دهد که فرد بر این موضوع که بیشتر دریافت کننده باشد تا ارائه دهنده بیشتر متمرکز می شود، هرچه این تمرکز بیشتر شود آن فرد خودخواه‎تر می‎گردد. هر دو طرف باید رابطه را به عنوان فرصتی برای   از خود گذشتن ببینند. از خودگذشتگی پایه‎ای ست که سایر بخشهای رابطه روی آن بنا می‎شود.

2)     دو طرف تمایل به تغییر دارند.

هیچ کس کامل نیست اما همه می‎توانند رشد کنند. در یک رابطه خوب، هر دو طرف تمایل به تغییر دارند. پی می‎برند که کامل نیستند و هنوز موارد زیادی وجود دارد که باید در آن‎ها بهتر شوند. به‎جای مقصر دانستن شریک‎شان در زمانی که مشکلی پیش می‎آید، ابتدا به خود می‎نگرند تا اگر نقصی هست آن را تغییر دهند. وقتی هر دو طرف این دیدگاه را دارند، رابطه آنها قوی‎تر و کامل‎تر می‎شود.

3)     دو طرف تمایل به پذیرفتن اشتباهات‎شان دارند.

در یک رابطه خوب، دو طرف ترسی از پذیرفتن اشتباهات‎شان  ندارند. به‎جای حالت تدافعی گرفتن ، با فکری باز، اشتباهاتی که کرده‎اند را می‎پذیرند. بعد از آن است که قادر خواهند بود با همکاری هم اشتباهات‎شان را تصحیح کنند. البته انجام این‎کار آسان نیست، قلبی متواضع و فروتن لازم است تا فرد اشتباهاتش را بپذیرد.

4)      دو طرف تمایل دارند ابتدا گوش دهند.

در یک رابطه خوب، هر دو طرف شنوندگان خوبی هستند. آن‎ها تمایل دارند ابتدا موقعیت شریک‎شان را بفهمند سپس به کمک او فهمیده شوند. انجام این نکته وقتی دو طرف رابطه را به عنوان فرصتی برای از خود گذشتن می‎بینند راحت تر می‎شود( یعنی شاخصه 1).

5)     دو طرف از دیگری حمایت می‎کند

نه تنها دو طرف تمایل به گوش دادن دارند، بلکه همچنین به نیازهای شریک‎شان نیز جامه عمل می‎پوشانند. این قانون حالات متقابل است که وقتی ما کار خوبی برای دیگران می‎کنیم، آن‎ها نیز در مقابل، کار خوبی برای ما می‎کنند. با حمایت از همدیگر، هر دو طرف رابطه، چیزی که می‎خواهند را به دست می‎آورند.

6)      دو طرف با هم راحت هستند

نفهمیدن همدیگر یکی از مشکلات اساسی رابطه است. به همین دلیل مهم است که هر دو طرف با هم راحت باشند. وقتی مسئله‎ای هست که در مورد شریک‎شان دوست ندارند باید با هم در میان بگذارند نه این‎که در دل خود نگه دارند. البته، باید به شیوه‎ای محترمانه این کار را بکنند تا موجب رنجیدن شریکشان نشوند.

7)      دو طرف امانتدار هم هستند

در یک رابطه خوب، دو طرف در یک خط فکری و گفتاری رفتار می‎کنند. وعده‎های‎شان را به خاطر دارند. این از آن جهت اهمیت دارد که می‎توانند به یکدیگر اعتماد کنند. اعتماد رابطه را قوی می‎کند.
روابطی که این مشخصات را دارند در طول زمان قوی‎تر می‎شوند. روابط در ذات خود، فقط برای افرادی که درگیر آن هستند منافع ندارد؛ بلکه همچنین برای اطرافیان‎شان هم مفید است، چراکه  با همکاری هم، افراد ارزشمندتری هستند تا زمانی که تنهایی کار کنند و اطرافیان از این ارزش افزوده بیشتر بهره‎مند می‎گردند!

حالا که بعضی مشخصه‎های روابط خوب را دیدیم، چکار باید بکنیم؟ چگونه باید روابط خوبی بسازیم؟ پاسخ این است که باید از خودمان شروع کنیم. سخت است بخواهیم دیگران را تغییر دهیم، اما ما همیشه می‎توانیم خودمان را تغییر دهیم. مواردی که در بالا گفته شد را در زندگی و روابط خود به کار بگیرید. اگر این‎کار را بکنید، افرادی که با شما در ارتباط هستند نیز هوشیار شده و در نهایت مشابه همین کارها را در مورد شما انجام خواهند داد.

 آنچه در ادامه می آیدکارهایی است که باید انجام دهید:

♦ رابطه را به عنوان فرصتی برای از خود گذشتن ببینید
♦ تمایل به تغییر داشته باشید
♦ تمایل به پذیرش اشتباهات‎تان داشته باشید

♦ ابتدا شنونده باشید
♦ شریک‎تان را حمایت کنید
♦ با شریک‎تان راحت باشید
♦ امانتدار هم باشید
با عمل به این موارد،قادر خواهید بود یک رابطه خوب، قوی و محکم بسازید.

منبع:

lifeoptimizer 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه