خانه / آموزش روابط / 5 گام برای برخورد مؤثر با کودک نق نقوو

5 گام برای برخورد مؤثر با کودک نق نقوو

5 گام برای برخورد با کودک نق نقوو

” ام ام ممممم” صدای آشنایی نیست؟ کودک نق نقو را در هر سنی ممکن است ببینید، کودک خردسالی که یک اسباب بازی جدید می خواهد تا نوجوانی که یک ساعت بیشتر بیرون از خانه بماند.
داشتن یک کودک نق نقو می تواند منجر به بروز جنگ اعصاب در خانه شود، این راهنمائیها می تواند به شما کمک می کند تا با این روفتار مقابله کنید:

الف) به او توجه کنید.
در بسیاری از موارد، کودک نق می زند چراکه می داند چه واکنشی دریافت می کند. در مرحله ی اول باید سعی کنید از کودکتان بخواهید نقطه نظرات و افکار خود را بیان کند. اگر او حس کند که در هر آنچه می خواهید انجام دهید شریک و سهیم است کمتر احتمال دارد برای جلب توجه شما به نق زدن متوسل شود.

ب) نشان دهنده ی چیست؟
باور کنید یا نه، نق زدن بیشتر از اینکه یک تاکتیک باشد یک عادت است. وقتی یک کودک نق می زند ، به او توجه کنید، او حتی ممکن است متوجه نباشد که در حال انجام آن است.
به کودکتان بگویید که این روش صحبت کردن و خواستن چیزی اصلاً درست نیست و باید آن را تغییر دهد، با ایجاد یک تجربه و فرصت یادگیری کودک خود را متوجه کنید دارد با ناله و شکایت حرف می زند تا او رفتار خود را کم کم تغییر دهد.

پ) یک نفس عمیق بکشید.
می دانم در چنین مواقعی برایتان خیلی سخت است که صبر کنید، اما از دست دادن خونسردی فقط شرایط را بدتر می کند. قبل از اینکه بخواهید  اوضاع را مدیریت کنید، به خودتان یاد آوری کنید که کودک شما اگر ناله می کند به احتمال زیاد به این دلیل است که به شما نیاز دارد، به نیاز او ( باز کردن در پفک و شیرینی او) با صبر و شکیبایی پاسخ دهید، به احتمال زیاد رفتار او قطع خواهد شد.

ت) الگوی خوبی برای کودکتان باشید.
به مکالمات تلفنی خود با همسرتان یا دوست و فامیل یک بار از نو گوش دهید.آیا هنگام حرف زدن با آه و ناله و نق زدن حرف های خود را عنوان می کنید؟ کودکان از نشانه های رفتاری شما الگو می گیرند و همان رفتار را تکرار می کنند، ممکن است که شما خودتان اصلاً حواستان نیست که دقیقاً همین کار را تکرار می کنید.

ث) پاداش بدهید.
به کودک خود بگویید که نباید برای عنوان خواسته هایش با ناله حرف بزند، با او قراری بگذارید، بگویید که حواستان هست هر وقت او خواست با ناله حرف بزند شما مثلاً می گویید 3 و او می فهمد که باید حرف زدنش را تغییر دهد وقتی کودک موفق به تغییر رفتارش شد به او پاداش بدهید و او را تشویق کنید.

 

لعیا عباسی اصل- کارشناس ارشد علوم تربیتی

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه